Sot është e hënë 17/12/2018 21:09
Mirësevjen tek Fanatics' House Mik
Mund të regjistrohesh këtu

Të gjitha oraret janë UTC + 1 orë [ DST ]
 Faqe 1 prej 1 [ 2 postime ] 
Autori Mesazh
 Subjekti i postimit: Kryeziu, Lushta, Llambi dhe Boriçi. Shqiptaret ne Serie A.
PostPostuar: e hĂ«nĂ« 31/10/2005 12:48 
Gjak BardheBlu
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e premte 05/03/2004 18:33
Poste: 1318
Vendndodhja: Te Cepi Tironës
Llambi, shqiptari i parë Kampion i Italisë. Lushta ndër sulmuesit e huaj më të mëdhenj të Juventusit.

Nga Giovanni Armillota

Kryeziu, Lushta dhe Boriçi

Naim Kryeziu dhe Riza Lushta kanĂ« qenĂ«, pa dyshim, futbollistĂ«t shqiptarĂ« mĂ« tĂ« mĂ«dhenj nga mesi i viteve ‘30 deri nĂ« gjysmĂ«n e dytĂ« tĂ« viteve ‘40. Ata bĂ«nĂ« emĂ«r jo vetĂ«m me titullin e kampionit tĂ« ItalisĂ«, fituar nga Kryeziu me RomĂ«n mĂ« 14 qeshor 1942, apo me KupĂ«n e ItalisĂ« (28 qershor 1942), fituar nga Lushta, i vetĂ«m kundĂ«r Milanos (kĂ«shtu quhej atĂ«herĂ«) falĂ« tre golave tĂ« tij nĂ« pĂ«rsĂ«ritjen e ndeshjes nĂ« Torino (4-1) pas rezultatit 1-1 tĂ« ndeshjes me gjithĂ« shtesat nĂ« Milano, shtatĂ« ditĂ« mĂ« parĂ«. Renditja mĂ« e mirĂ« nĂ« SerinĂ« A ka qenĂ« nĂ« edicionin 1942-1943, kur arriti i treti me Juventusin.
Duhet kujtuar që në nëntor të vitit 1940, Lushta u thirr për stërvitje edhe nga kombëtarja italiane, asokohe dy herë kampione e botës, për ndeshjen miqësore kundër Hungarisë të 1 dhjetorit (1-1); por Vittorio Pozzo mori urdhër të mos e rreshtonte mes të thirrurve për arsye politike, duke qenë se Shqipëria ishte një vend në bashkim personal me Italinë në luftë.
NĂ« vitin 1946, Ludovik ‘Vik’ Jakova, zĂ«vendĂ«strajner i kombĂ«tares shqiptare tĂ« futbollit nĂ« krijim e sipĂ«r, erdhi dy herĂ« nĂ« Itali pĂ«r tĂ« bindur Kryeziun dhe LushtĂ«n tĂ« luanin nĂ« edicionin e VIII tĂ« Kampionatit Ballkanik. PĂ«r detyrime kontraktuale me RomĂ«n e Napolin, dy lojtarĂ«t nuk mundĂ«n tĂ« pranonin, megjithatĂ« kombĂ«tarja shqiptare e fitoi manifestimin e parĂ« europian mes kombĂ«tareve tĂ« pasluftĂ«s. Dy shqiptarĂ«t kanĂ« qenĂ« nĂ« fushĂ« deri nĂ« vitin 1954.
Lushta fitoi kreun e renditjes së golashënuesve të Kupës së Italisë 1941-1942 me tetë gola (shënoi edhe një tjetër gol për Juventusin në Kupën e Italisë 1942-1943); po në vitin 1942 u rendit i katërti ndër golashënuesit më të mirë dhe i pari ndër të huajt. Kam zbuluar që Lushta ka shënuar edhe 5 gola të tjerë në po aq ndeshje gjatë kampionatit të luftës, 1944, gola që janë njësoj të vlefshëm për statistikat e Juventusit (shiko: http://www.juventusstory.it/).
Lushta me Juventusin ka shënuar gjithsej 56 gola në 95 ndeshje: 42 në Serien A, 5 në turneun e luftës dhe 9 në Kupën e Italisë. Mesatarja e lartë e shënimit, (0,589 gola për ndeshje) e rendit atë në vend të tretë mes gjithë sulmuesve të huaj të Juventusit, që kanë shënuar më shumë se 50 gola, dhe në vend të katërt në renditjen absolute:

Lojtari Kombësia Gola Ndeshje Mesatarja
P. Pastore Itali 55 66 0,833
O.E. Sivori Argjentinë 171 257 0,665
J. Hansen Danimarkë 124 189 0,656
R. Lushta Shqipëri 56 95 0,589
J.W. Charles Uells 105 182 0,577
R. Baggio Itali 115 200 0,575
D. Trezeguet Francë 93 163 0,571
G. Gabetto Itali 102 191 0,534
F. Inzaghi Itali 87 165 0,527
F.P. Borell II Itali 160 307 0,521

Emrin e Lushtës mban sot stadiumi i Mitrovicës.

NdĂ«rsa Kryeziu u bĂ« trajner profesionist i kategorisĂ« sĂ« parĂ«: zĂ«vendĂ«strajner i RomĂ«s nga viti 1962 deri mĂ« 1965 dhe titullar pĂ«r gjashtĂ« muaj nĂ« edicionin 1963-64, para se tĂ« mbĂ«rrinte spanjolli Luis MirĂČ, periudhĂ« e mjaftueshme qĂ« Kryeziu tĂ« pĂ«rgatiste skuadrĂ«n qĂ« do tĂ« fitonte KupĂ«n e ItalisĂ«. Sot Kryeziu Ă«shtĂ« nĂ« Panteonin e lojtarĂ«ve mĂ« tĂ« famshĂ«m tĂ« RomĂ«s. Emrin e tij mban sot stadiumi i GjakovĂ«s.
Shqiptari i tretë i atyre viteve ka qenë i madhi Loro Boriçi, shok skuadre i lacialit Silvio Piola, kampion bote. Në vitin 1946 Boriçi ishte kapiteni i Shqipërisë që fitoi Kampionatin Ballkanik. Kombëtarja drejtohej nga trajneri Ljubisha Broçiç, i cili në 1957-1958 fitoi Serinë A me Juventusin. Për Boriçin nuk po zgjatem, pasi ai është i famshëm nga Roma deri në Pekin, ku ka qenë edhe europiani i parë që ka drejtuar kombëtaren kineze.

Rasti “i çuditshĂ«m” i Sllave Llambit
Për sa i përket Sllave Llambit, është e nevojshme të ravijëzohet se shpesh nuk përmendet si një nga futbollistët shqiptarë të Serisë A italiane, përpara Luftës II Botërore.
Duke konsultuar “Almanacco Illustrato del Calcio 2005” tĂ« Paninit tĂ« ModenĂ«s, nĂ« fakt, arrihet nĂ« pĂ«rfundimin se Llambi nuk ka luajtur asnjĂ« ndeshje as me BolonjĂ«n, as me Interin. KĂ«shtu, gjatĂ« atyre dy edicioneve ai ka qenĂ« njĂ« rezerve qĂ« nuk ka luajtur as edhe njĂ« ndeshje. Por, kujdes! MegjithĂ«se rezervĂ«, ishte me BolonjĂ«n nĂ« edicionin 1940-1941, ndaj edhe ka qenĂ« pikĂ«risht ai, Sllave Llambi, – akoma mĂ« herĂ«t se Kryeziu – i pari shqiptar kampion i ItalisĂ«!!! Po tĂ« quhesh kampion i ItalisĂ«, edhe nĂ«se nuk ke luajtur nĂ« asnjĂ« ndeshje, mjafton tĂ« jesh i pranishĂ«m ndĂ«r grupin e lojtarĂ«ve tĂ« skuadrĂ«s kampione. Por jo vetĂ«m kaq. Ai qĂ« – sipas Bimo Fakjes – “ka qenĂ« centĂ«ralfi mĂ« i mirĂ« i ShqipĂ«risĂ«, e pĂ«rkthyer nĂ« tĂ« sotmen, do tĂ« thotĂ« mesfushori mbrojtĂ«s mĂ« universal”, luajti me skuadrĂ«n Fanfulla tĂ« Lodit nĂ« KupĂ«n e ItalisĂ« 1942-1943, kupĂ« e hapur ndaj tĂ« gjitha skuadrave tĂ« SerisĂ« A dhe B (mĂ« 13 shtator: Fanfulla-Savona 6-1 dhe 20 shtator ’42: Triestina-Fanfulla 3-0).
PĂ«r arsyet e mĂ«sipĂ«rme, nĂ« nder tĂ« madhĂ«shtisĂ« sĂ« tij dhe me lejen e mikut tim prej 20 vjetĂ«sh, Besnik Dizdarit, do tĂ« propozoja qĂ« Sllave Llambi – nĂ« 20-vjetorin e vdekjes sĂ« tij – tĂ« futet “in honoris post mortem titulo” nĂ« grupin e gjashtĂ« lojtarĂ«ve shqiptarĂ« qĂ« kanĂ« luajtur nĂ« SerinĂ« A tĂ« kampionatit italian tĂ« futbollit.
Kur u kthye në atdhe, Llambi ka qenë një nga protagonistët e kombëtares në Kampionatin e Ballkanit 1946. Pas tre vjetësh ka qenë, ndoshta, i pari lojtar-trajner i një kombëtareje në botë; Shqipëria në Bukuresht (1-1), Varshavë (1-2) dhe Sofje (0-0).
Së fundi, në kujtim të përgatitjes së tij atletike të shumanshme, dua të përmend edhe faktin që ai ka zënë vendin e gjashtë në kërcimin së larti, me rekordin kombëtar 1,75 m në kampionatet ballkanike të atletikës së lehtë të vitit 1938 në Beograd.


Skedat e shqiptarëve në Itali

Riza Lushta (1916-1997), lindur nĂ« MitrovicĂ«, sulmues; i ardhur nĂ« SerinĂ« A nga Sportklub “Tirana”. Kampion i ShqipĂ«risĂ« nĂ« vitet 1934, 1936, 1937 dhe 1939; fitues i KupĂ«s sĂ« ShqipĂ«risĂ« 1938-1939.
Debutimi në Serinë A më 07/01/1940: Bari-Venezia 3-0 (java XIV)
Edicioni Skuadra Seria Ndeshje Gola
1939-40 Bari A 16 3
1940-41 Juventus A 26 10
1941-42 Juventus A 28 15
1942-43 Juventus A 26 17
1944 Juventus Kampionati i Luftës 5 5
1945-46 Napoli A 27 6
1946-47 Alessandria A 26 13
1947-48 Alessandria A 21 4
1948-49 Cannes (Francia) A ? ?
1949-50 Cannes (Francia) B ? ?
1950-51 Cannes (Francia) B ? ?
1951-52 Siena C - -
1952-53 ForlĂŹ D 21 -
1953-54 Rapallo D 22 -


Naim Kryeziu (1918), lindur nĂ« GjakovĂ«, sulmues; i ardhur nga Sportklub “Tirana”. Kampion i ShqipĂ«risĂ« nĂ« vitin 1939; fitues i KupĂ«s sĂ« ShqipĂ«risĂ« 1938-1939.
Debutimi nĂ« SerinĂ« A mĂ« 10/03/1940: Roma-Bari 4-2 (java XXII, nĂ« skuadrĂ«n e Barit luante Lushta: ishte i pari “derby” shqiptar; Lushta shĂ«non pĂ«r Barin golin e barazimit 1-1, qĂ« ishte edhe goli i tij i parĂ«)
Edicioni Skuadra Seria Ndeshje Gola
1939-40 Roma A 5 -
1940-41 Roma A 20 3
1941-42 Roma A 23 6
1942-43 Roma A 9 -
1945-46 Roma A 33 11
1946-47 Roma A 32 6
1947-48 Napoli A 33 9
1948-49 Napoli B 35 6
1949-50 Napoli B 40 9
1950-51 Napoli A 37 11
1951-52 Napoli A 23 5
1952-53 Napoli A - -
1953-54 Turris D 22 -

Sllave Llambi (1919-1985), lindur nĂ« TiranĂ«, i lirĂ«; vjen nga Sportklub “Tirana”. Kampion i ShqipĂ«risĂ«: me TiranĂ«n nĂ« vitet 1937 dhe 1939; me Partizanin nĂ« vitet 1948 dhe 1949; Fitues i KupĂ«s sĂ« ShqipĂ«risĂ« me Partizanin nĂ« vitet 1948 dhe 1949; fitues i Kampionatit VIII Ballkanik nĂ« vitin 1946.
Debutimi në Kupën e Italisë Seria A/B më 13/09/1942: Fanfulla-Savona 6-1 (Turni i parë)
Edicioni Skuadra Serie Ndeshje Gola
1940 Brindisi C - -
1940-41 Bologna A - -
1941-42 Ambrosiana-Inter A - -
1942-43 Fanfulla Lodi B 27 -

Loro Boriçi (1922-1984), lindur në Shkodër, qendërfushor; i ardhur nga Vllaznia Shkodër; Kampion i Shqipërisë: me Vllazninë në vitet 1940 dhe 1945; me Partizanin në vitet 1948 dhe 1949; Fitues i Kupës së Shqipërisë me Partizanin në vitet 1948 dhe 1949; fitues i Kampionatit VIII Ballkanik në vitin 1946 (kapiten).
Debutimi në Serinë A më 30/11/1941: Livorno-Lazio 2-1 (java VI)
Edicioni Skuadra Seria Ndeshje Gola
1941-42 Lazio A 4 -
1942-43 Lazio A 14 3_________________
... AVE TIRONA !!! TIRONASIT TE SALUTANT ...
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e martĂ« 07/11/2006 15:28 
Valutë
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e enjte 01/09/2005 02:24
Poste: 491
Vendndodhja: USA
Padyshim qe vitet '30 dhe '40 mund te konsiderohen periudha e arte e futbollit ne Shqiperi, me gjithe ata kampione qe luajten ne Sk Tirana dhe ne Itali, Serie A.

Do duhet pak kohe te kthehemi ne ato nivele, magare kur t'kemi nje kampionat me te forte. Une e kam shpresen ne nje rritje cilesie kur te mund te bejme kampionatin e perbashket me skuadrat e Kosoves..._________________
TIRONA 2008-2009: KAMPIONE 27 HERE!!!!!
Jo në linjë
 Profili  
 
Trego postimet nga i fundit:  Rendit pĂ«r nga  
 Faqe 1 prej 1 [ 2 postime ] 

Të gjitha oraret janë UTC + 1 orë [ DST ]


Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar të regjistruar dhe 1 vizitor


Nuk mund të hapni tema të reja
Nuk mund të postoni përgjigje
Nuk mund të modifikoni postimet tuaja
Nuk mund të fshini postimet tuaja
Nuk mund të bashkëngjisni skedarë

Kërko për:
Kalo tek:  

cron