Sot është e mërkurë 24/07/2019 08:35
Mirësevjen tek Fanatics' House Mik
Mund të regjistrohesh këtu

Të gjitha oraret janë UTC + 1 orë [ DST ]
 Faqe 1 prej 2 [ 19 postime ]  Shko tek faqja 1, 2  PasardhĂ«se
Autori Mesazh
 Subjekti i postimit: Kampionati i viti 67
PostPostuar: e mĂ«rkurĂ« 17/08/2005 21:09 
Fanatic
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e mërkurë 15/10/2003 19:32
Poste: 6328
Vendndodhja: Tironë. Shqipni
Kjo esht nji teme e nxeht, po fatkeqsisht asnji ka antaret tone nuk e ka lexu, kshtuqe na duhet te ecim me ato pak artikuj qe kemi gjet verdalle. Ktu po postoj nji artikull te Fatjonit, kush te kete mo teper info, le tia shtoje :)

TIRONA ne vitin 67

Eshte nje rast unikal ne gjithe historine e sportit Boteror. Ka ndodhur afro 40 vjet me pare. Ne 24 qershor 1967, luhej nje ndeshje derbi ndermjet skuadrave te Partizanit dhe 17 Nentorit (Tiranes) se asokohe. Ndeshjen e fitojne bardheblute me rezultatin 2-1 dhe me nje triumf te tille hedhin perpara nje hap te sigurte drejt fitimit te titullit kampion ne vend. Tri dite me vone, kryesia e Federates Shqiptare organizon nje mbledhje qe sigurisht ishte diktuar nga lart dhe merret vendimi qe te dyja keto klube, pra si 17 Nentori ashtu edhe Partizani do te perjashtohen nga kampionati. Praktikisht Tirana do ta humbiste titullin, sepse kryesonte ne tabelen e klasifikimit vetem me tri pike me shume se sa Dinamo, qe gjithashtu ishte nje ndjekese shume serioze per fitimin e titullit.

Shteti
Ne ate kohe Partizani dhe Dinamo ishin klube shteterore. I pari ishte klubi i Ushtrise, nderkohe qe Blute ishin klubi i Ministrise se Puneve te Brendshme. Klubet u themeluan ne vitet 1948 dhe 1950 dhe qe nga ajo kohe i kishin fituar te gjitha kampionatet ne Shqiperi duke u alternuar me njeri tjetrin. Ne mesin e viteve 60' skuadra e 17 Nentorit doli ne pah me gjithe forcen e saj dhe jo vetem, qe po prishte ekuilibrat e vendosur nga dy klubet shteterore, por gjithashtu po afronte rreth vetesh shume tifoze te cilet simpatizonin skuadren popullore nga njera ndeshje ne tjetren. Ky ekip qe perbehej nga djem te rinj lagjesh furnizonte me lojtare jo vetem Partizanin dhe Dinamon, por gjithashtu edhe shume skuadra nga shume rrethe te tjera te vendit.

Vendimi
NĂ« 27 qershor te 1967, ne "Sportin Popullor", gazeta e vetme sportive e kohes botohej nje vendim te Kryesise se Federates Shqiptare te Futbollit, sipas te cilit ndeshja Partizani - 17 Nentori, qe ishte luajtur tre dite me pare eshte e pavlefshme per shkak te shfaqjeve jo korrekte qe te dyja skuadrat shfaqen ne fushen e lojes. Per kete arsye te dyja skuadrat penalizohen rende duke u perjashtuar nga kampionati 1966-1967 per tre javet e mbetura te sezonit. Vendimi hynte ne fuqi menjehere. 17 nentori ne ate dite kishte 33 pike nderkohe qe Dinamo 31 pike.

Ndeshja
Eshte luajtur ne stadiumin "Qemal Stafa" dhe ka pasur nje numer rekord spektatoresh. Ka qene nje derbi i vertete, me loje te paster fizike, megjithate nje futbollist i Partizanit perjashtohet nga fusha, por pjesa tjeter eshte komplet brenda normave. Njerez te asokohe kujtojnë se gjyqtari vertet ka pasur shume pune, por kjo eshte normale per nje ndeshje futbolli. Ndeshja ka zgjatur normalisht 90 minuta dhe me rezultatin 2-1 bardheblute shkuan te lumtur ne dhomat e zhveshjeve.

Absurditeti
Vendimi i asokohe ka qene krejt i padrejte, sepse ndeshja nuk ka pasur asnje gabim teknik dhe ajo ka perfunduar normalisht brenda 90 minutave. Ne asnje rast ne gjithe Boten vetem per kaq dy skuadra nuk kane marre denimin kapital per t'u perjashtuar fare nga kampionati. Cudia tjeter mbetet te fakti qe vendimi nuk eshte marre nga ana e Komisionit te Disiplines, por nga Komiteti i pergjithshem i FSHF. Rezultati mund te vendosej fare mire ne tavoline, mund te perjashtoheshin te 22 futbollistet qe luajten ne fushe bashke me trajneret per 3 ose me shume se 3 jave, mund te denohej fusha, ne kete rast ajo e Partizanit, por kurrsesi nje vendim i ketij tipi nuk pritej. Te dy klubet mund ta perfundonin kampionatin me lojtare rezerve ose nga skuadra e te rinjve, megjithate nje gje e tille nuk ndodhi. FSHF nuk e morri ne konsiderate fare kete fakt.

Bellova
Komentatori i mirenjohur Ismet Bellova, (e ka transmetuar ndeshjen per Radio Tiranen), pasi e karakterizon ndeshjen si normale ne aspektin agonistik, e kujton kohen, kur u luajt si "kohe te lavdishme". Sipas tij, atehere futboll luante vetem skuadra e ministrit te mbrojtjes dhe shefit te shtabit te ushtrise me ate te ministrit te brendshem dhe zevendesit te tij. Pas l944-tres vetem dy kampionate kish fituar Vllaznia e Shkodres dhe dy te tjera l7 Nentori. Nuk mund te lejohej ky i fundit, te fitonte te tretin rradhazi, sepse shpallej ekip "Mjeshter Sporti", baraz me Partizanin dhe Dinamon. A mund te pranohej kjo, kur ushtria dhe sigurimi mbronin vendin nga rrethimi i dyfishte borgjezo-revizionist? Kampionatin ne fund te fundit e fitoi skuadra e Dinamos dhe te gjithe u habiten qe ne javet e mbetura Blute arriten pikerisht 4 piket e nevojshme per te dale perpara bardhebluve.


"Ka qene nje sfide burrerore, vendimi banal"

Xhacka, flet nje nga deshmitaret e ndeshjes
Ne nje interviste per Radio Tiranen, ne vitin l990, ish futbollisti i shquar i l7 Nentorit, Niko Xhacka u shpreh se ndeshja, ne te cilen ai ka shenuar nje gol, ka qene nje derbi i vertete. Ne perfundim te saj ne koridorin prane dhomave te zhveshjes ka patur replika dhe nje zenke (me sakte jane shtyre, duke iu hakerruar njeri-tjetrit dy futbolliste, nje i Partizanit dhe tjetri i Tiranes). "Nuk mbaj mend te kete ndodhur kaq e keqe. Vertet patem disa sherre te vogla me lojtaret e Partizanit, por gjera te tilla ndodhin sot pothuaj ne te gjitha ndeshjet derbi, ndermjet skuadrave te nje qyteti. Federata sigurisht qe duhet te gjente menyren se si tja jepte titullin nje prej Dinamos apo Partizanit dhe ja doli per bukuri". Shum vete atehere thane qe ky mund te kete qene edhe nje skenar i pergatitur bukur nga e skuadrave te Dinamos dhe Partizanit per te demtuar skuadren e Tiranes. I7 Nentori, me fitoren ate dite te 24 qershorit, pothuajse e fuste kampionatin " ne xhep", sepse Dinamo barazonte ne Kavaje me Besen. Tirana ishte ne prag te shpalljes kampion kombetar per te tretin sezon me rradhe. Kjo ishte Tirana e madhe e viteve '60 me nje brez te shkelqyer futbollistesh dhe drejtues teknik te paharrueshmin Lym Alla, qe detyrimisht duhej shperbere, ashtu sic u shperbe._________________
TIRONA FANATICS
ImazhImazh
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e martĂ« 11/04/2006 06:20 
Gjak BardheBlu
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e djelë 14/08/2005 19:31
Poste: 720
Vendndodhja: USA
Me poshte keni nje shkrim te B. T. per kampionatin e vitit 1967.

A i është vjedhur Tiranës titulli kampion në edicionin '66-'67?
Bashkim Tufa


Në morinë e letrave që kanë mbërritur gjatë kësaj jave në redaksi, kemi qëmtuar dhe kemi zgjedhur letrën e Gëzim Trocit nga Burreli, i cili, duke qenë i ri në moshë dhe pa e fshehur faktin se është tifoz i bardhebluve të Tiranës, pretendon se është "zënë" me miqtë e tij duke u thënë se ekipit të tij të zemrës i është vjedhur një titull kampioni gjatë viteve të diktaturës. Në kërkesën e tij ai kërkon të dijë diçka rreth kësaj ngjarjeje, për ta patur si dokument, që të jetë i besueshëm përpara shokëve dhe miqve të tij.
Po ia plotësojmë dëshirën...

I dashur GĂ«zim,
Në "grindjen" tuaj me shokët ka diçka të vërtetë, që ju si tifoz i Tiranës, mund ta pretendoni si një vjedhje titulli që i është bërë ekipit tuaj të zemrës. Pak vite më parë, gazeta "Sporti shqiptar" e ka trajtuar këtë temë gjërë e gjatë, ka bërë sondazhe, ka intervistuar protagonistët e asaj pranvere të vitit 1967, duke i bërë apel Federatës Shqiptare të Futbollit t'i rishikojë dhe t'i analizojë edhe një herë ato ngjarje, të veshura dhe të ndikuara padyshim nga ngarkesat politike, ku të paktën, sipas dëshmitarëve, moralisht, Tirana është kampione kombëtare edhe edicionit 1966-67.
Pa u shtyrë thellë në detaje dhe histori të largëta, në kampionatin e edicionit 1964-65, "17 Nëntori", siç quhej në ato vite ekipi bardheblu i Tiranës, u shpall për herë të parë kampion i vendit në vitet e Pasçlirimit, duke thyer hegjemoninë e dy ekipeve ushtarake të kryeqytetit, Partizanit dhe Dinamos, të cilët rivalizonin dhe alternonin ndërmjet tyre titujt kampionë të vendit. Dhe kjo nuk qe një ngjarje e rastësishme. Tirana e atyre viteve ishte një risi në futbollin shqiptar, një revolucion, i cili nuk kishte se si të mos kishte ndikimin e tij edhe në futbollin kombëtar. Edhe në kampionatin pasardhës, pra atë të edicionit 1965-66, skuadra kryeqytetase, i cila konsiderohej edhe si skuadra e masave popullore, u shpall sërish kampione kombëtare. Ky realitet, edhe pse në heshtje, nuk mundej të kapërdihej lehtë nga Partizani dhe Dinamo, që mbroheshin dhe ishin beniaminët e pushtetit në fuqi.
Po epërsia e 17 Nëntorit ndaj rivalëve të saj kryeqytetas ishte e dukshme edhe në kampionatin me 12 ekipe, të edicionit për të cilin ju flitni, pra atë të viteve 1966-67. Precedenti për ta ndalur ekipin bardheblu nga rruga drejt titullit kampion u gjet pas javës së 18-të të këtij kampionati. Në tradicionalen e kryeqytetit 17 Nëntori-Partizani, e cila tani quhet "derby", bardheblutë fitojnë 2-1. Në dushet e stadiumit kombëtar "Qemal Stafa", dy futbollistë, O.Mema i 17 Nëntorit dhe Shule i Partizanit, zihen ndërmjet tyre. Kjo ngjarje konsiderohet si shfaqje e huaj dhe Federata e Futbollit, natyrisht me bekimin e pushtetit të asaj kohe, merr vendimin ekstrem, nuk i njeh fitoren 17 Nëntorit dhe vendos përjashtimin e të dyja skuadrave nga vazhdimi i mëtejshëm i kampionatit. Për pasojë, Dinamo zhvillon tri ndeshjet e mbetura të kampionatit dhe shpallet kampione kombëtare, duke ndërprerë përkohësisht rrugën e Tiranës si kampione e vendit, tituj të cilët bardheblutë do t'i rifitonin edhe dy herë radhazi në kampionatet pasardhës. Ja dhe tabela e renditjes përfundimtare e këtij kampionati.
Kjo është me pak fjalë, historia e "vjedhjes" së titullit sipas jush, që i është bërë Tiranës.
(Marre nga Sporti Shqiptar Online, dt 10-04-2006)._________________
Oh Tirona, perpara cuna
bertiste Moli, nga tribuna
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e djelĂ« 27/05/2007 01:32 
Ja vlen te lexohet, shume e bukur!

NA KTHENI HAKUN!


Diktatura eleminoi atëhere Tiranën kampione 16 Janar 2007
Skifter KĂ«llici

Historia e futbollit botĂ«ror njeh shumĂ« skandale qĂ« kanĂ« ndodhur brenda dhe jashtĂ« fushave tĂ« futbollit-pĂ«rleshje tĂ« futbollistĂ«ve nĂ« fushĂ« dhe jashtĂ« saj,ndĂ«rhyrje tĂ« tifozĂ«ve tĂ« njĂ«rĂ«s, a tjetrĂ«s skuadĂ«r,kĂ«rcĂ«nime dhe joshje tĂ« drejtuesve tĂ« klubeve ndaj gjyqtarĂ«ve,allishverishe, shfaqje korrupsioni qĂ« kanĂ« sjellĂ« si pasojĂ« pĂ«rjashtime futbollistĂ«sh,trajnerĂ«sh, drejtuesish,por kurrĂ« pĂ«rjashtimin te ndonjĂ« skuadre nga vazhdimi i kampionatit.Dhe kjo sepse rregullorja e futbollit nuk parashikon veprime tĂ« tilla..Nuk pĂ«rfshihen kĂ«tu raste kur janĂ« pĂ«rdorur makinacione pĂ«r tĂ« favorizuar njĂ« skuadĂ«r a njĂ« tjetĂ«r, sic ndodhi nĂ« sezonin 2005-06 nĂ« Itali,ku, si pasojĂ« e procesit tĂ« ashtuquajtur“calciopoli”, “Juventusit” iu hiq titulli kampion dhe u dĂ«nua tĂ« luante nĂ« kategorinĂ« e dytĂ«, dhe “Milani,”Fiorentina”,”Lacio”, “Rexhina” etj.,u deturuan ta fillonin kampionatin me disa pikĂ« mĂ« pak.

Por ajo qĂ« ndodhi mĂ« 24 qershor tĂ« vitit 1967, pas ndeshjes “17 NĂ«ntori”-“Partizani” kur tĂ« dyja kĂ«to skuadra u pĂ«rjashtuan nga vazhdimi i kĂ«tij kampionati, Ă«shtĂ« njĂ« shĂ«mbull i paparĂ« dhe unikal.
Cfarë kishte ngjarë?
Deri nĂ« kampionatin e vitit 1965-66,kur “Vllaznia” ishte shpallur dy herĂ« radhazi kampione mĂ« 1945 dhe 1946,vetĂ«m dy skuadra kishin fituar kampionatet nĂ« vazhdim:KĂ«to ishin “Partizani”,i krijuar mĂ« 1946,(11 herĂ«) dhe “Dinamo”,i krijuar mĂ« 1950 ,(6 herĂ«).
Dhe ja,nĂ« ndeshjen e fundit tĂ« kampionatit tĂ« vitit 1996-67 “17 NĂ«ntori” i TiranĂ«s, duke mundur “Partizanin” 2-1, fitonte pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« nĂ« historiĂ« e kampionateve tĂ« pas LuftĂ«s sĂ« DytĂ« BotĂ«rore, titullin kampion.
Ishte me të vërtetë një shuplakë shumë e rëndë që i jepej këtyre dy skuadrave të privilegjura të udheheqjes komuniste,dy skuadrave, përkatësisht të Ministrisë së Mbrojtes dhe Ministrisë së Brendshme.Thyhej kështu një mith.
NĂ« dukje, kĂ«tu nuk kishte agjĂ« tĂ« keqe.Madje,po zgjerohej kĂ«shtu gjeografia e kampionĂ«ve.Por udhĂ«heqjes komuniste i pĂ«lqente qĂ« kampionatin ta fitonte cdo skuadĂ«r tjetĂ«r, por jo “17 NĂ«ntori”,pra, “Tirana”, gjashtĂ« herĂ« kampione qĂ« nga 1930 kur ishte zhvilluar kampionati i parĂ«.
Përse kjo dëshirë, përse ky mllef?
Urrejta kundër diktaturës komuniste ka qenë e heshtur, sepse dhuna e saj nëpërmjet armës së kësaj diktature,Sigurimit të Shtetit,ishte shumë e madhe .Kështu kjo urrejte përpiqej të gjente shprehje në mënyra të tërthorta.Dhe një nga këto mënyra u bë futbolli.
SportdashĂ«sit t e “17 NĂ«ntorit” dhe kĂ«ta nuk ishin vetĂ«m tiranas vendas, por edhe mijĂ«ra e mijĂ«ra te tjerĂ« nĂ« kryeqytet e qytete tĂ« tjera tĂ« vendit,gĂ«zoheshin pa masĂ« kur skuadra e tyre fitonte ndaj “Dinamos” dhe, vecanĂ«risht, ndaj “Partizanit”.KĂ«tĂ« gĂ«zim ata e shprehnin hapur me thirrjet, “Forca Tirana,(Tirona)” dhe nĂ« ndeshjet e “Partizanin” edhe me thirrjet, “Bjeruni tĂ« kuqĂ«ve!”,sepse futbollistĂ«t e saj luanin me fanella me ngjyrĂ« tĂ« kuqe.(Madje nĂ« vitet 50-tĂ« ata mbanin edhe tĂ« mbathura tĂ« zeza,si tĂ« pĂ«rfaqĂ«sueses sonĂ«).
Ishte njĂ« dukuri e pĂ«rafĂ«rt me thirrjet e sportdashĂ«sve tiranas nĂ« vitet 1942-43, kur “Shprefeja”,skuadĂ«r e tĂ« rinjve tĂ« lagjeve te TiranĂ«s, luante kundĂ«r skuadrave fashiste italiane.Kur ushtarakĂ«t fashiste thĂ«rrsnin:”Forca li axurri!”,ata u kundĂ«rpĂ«rgjigjeshin me thirrjet:“Forca tĂ« kuqtĂ«!”,sepse fanellat e “ShprefĂ«sĂ«â€ ishin tĂ« kuqe dhe tĂ« mbathurat e zeza, pra, si ngjyrat e flamurit kombĂ«tar.
NĂ« dukjen e jashtme,thirrja “Bjeruni tĂ« kuqve!”, vertĂ«t disi e ashpĂ«r, ishte thjesht njĂ« thirrje e natyrshme nĂ« njĂ« ndeshje sportive.Pra, sulmoni dhe mposhtni tĂ« kuqtĂ«,ashtu si edhe tifozĂ«t e “Partizanit” mund tĂ« thĂ«rrisnin:”Bjeruni bardhebluve!”.
MirĂ«rpo kjo thirje nuk u tingĂ«llonte mirĂ« nĂ« vesh anĂ«tarĂ«ve tĂ« ByrosĂ« PolitikĂ« qĂ« ndeshjet midis kĂ«tyre dy skuadrave i ndiqnin nga tribuna e udheheqjes,sepse ajo mund te kuptohej edhe kĂ«shtu:”Bjerini sĂ« kuqes!”,qĂ« ishte simboli i komunizmit.
Me pĂ«rjashtim tĂ« Enver HoxhĂ«s,Mehmet Shehut dhe Hysni Kapos,tĂ« gjithĂ« byroistĂ«t e tjerĂ« do t’i shihje cdo tĂ« Diele nĂ« tribunĂ«.Dhe tĂ« tĂ«rĂ«,vec Kadri Hazbiut, ishin tifozĂ« fanatikĂ« tĂ« “Partizanit”.Bile,gjeneral Petrit Dume kishte raste qĂ« nĂ« pushime tĂ« ndeshjes sĂ« “Partizanit” edhe tĂ« zbriste nĂ« dhomat e zhveshjes dhe tĂ« ndĂ«rhynte qĂ« tĂ« hiqej ky, apo ai futbollist qĂ«,sipas tij nuk po luante mirĂ«.Madje njĂ« herĂ«,sic dĂ«shmon Mico Ndini, ish-futbollisti i njohur i “Partizanit”tĂ« viteve 60-tĂ«, ky gjeneral, pas njĂ« humbjeje tĂ« “Partizanit” me “SkĂ«nderbeun”,tĂ« arrinte me makinĂ«n e tij autobusin e “Partizanit”, qĂ« udhĂ«tonte pĂ«r nĂ« TiranĂ«, ta ndalte atĂ« e t’i fyente futbollistĂ«t.
Po tĂ« kthehemi tĂ« “17 NĂ«ntori”.Pas njĂ« fitoreje tĂ« skuadrĂ«s sĂ« tyre kundĂ«r”BesĂ«s nĂ« KavajĂ«,nĂ« fillim tĂ« dimrit tĂ« vitit 1967, tifozĂ«t tiranas, me tĂ« ardhur nĂ« stacionin e trenit, nuk u shpĂ«rndanĂ«,por u drejtuan nĂ« Klubin e ShtĂ«pisĂ« sĂ« OficerĂ«ve, (sot Klubi i Lidhjes sĂ« ShkrimtarĂ«ve), dhe atje vazhduan me thirrjet: “Tirana, Tirana!”Dhe tĂ« mos harrojmĂ« se na ato caste nĂ« klub ndodhej pikĂ«risht gjeneral Petrit Dume, bashkĂ« me jerarkĂ« tĂ« tjerĂ« tĂ« diktaturĂ«s,tĂ« cilĂ«t,s’do mend,mbetĂ«n tĂ« habitur.
Qe ky ishte njĂ« provokim i kapur, pĂ«r kĂ«tĂ« nuk kishte dyshim,Por, a mund tĂ« arrestohej ndokush, kur fare mire ai mund tĂ« pĂ«rgjigjej “Nuk bĂ«ra asgjĂ«,vecse thira mĂ« shokĂ«t e mi: “Forca Tirona!”.
ByroistĂ«ve nuk u pĂ«lqente dhe fakti tjetĂ«r qĂ« sportdashĂ«sit tiranas e quanin skuadrĂ«n e tyre me emrin e vjetĂ«r, “Tirana, dhe jo “17 NĂ«ntori”, sic u quajt ky klub pas ardhjes se komunisteve nĂ« fuqi, pĂ«r nder tĂ« clirimit tĂ« kryeqytetit.
Ja,pra,nĂ« kĂ«tĂ« atmosferĂ« zhvillohej kampionati i vitit 1967.Kasta e kuqe nuk mund tĂ« gĂ«lltiste njĂ« fitore tĂ« dytĂ« tĂ« “17 NĂ«ntorit” nĂ« kĂ«tĂ« kampionat pas fitores sĂ« njĂ« vitit mĂ« parĂ«.
Duke parĂ« qĂ« kjo skuadĂ«r po shkĂ«putej nga “Partizani” e “Dinamo”,paria e MinistrisĂ« sĂ« Mbrojtjes filloi tĂ« pĂ«rdorĂ« makinacione nga mĂ« tĂ« cuditshmet.PikĂ«risht nĂ« kĂ«tĂ« periudhe, futbollistĂ«t e “17 NĂ«ntorit”,Ali Mema dhe GĂ«zim Kasmi, tĂ« dy pedagogĂ« tĂ« kultures fizike, u dĂ«rguan, i pari nĂ« ShkodĂ«r,(gjashtĂ« muaj) dhe i dyti nĂ« Skrapar(18 muaj),qĂ« tĂ« kryenin
 zborrin ushtarak.(I tĂ«rĂ« ky makinacion u krye drejtpĂ«rdrejt me urdhĂ«r tĂ« Petrit Dumes).KĂ«shtu skuadra tiranase u detyrua tĂ« luante gjatĂ« tĂ«rĂ« kĂ«tij sezoni pa kĂ«ta dy lojtarĂ« tutullarĂ«.
E, megjithatĂ«, valanga e “TiranĂ«s”, (kĂ«shtu po vazhdoj ta quaj tani kĂ«tĂ« skuadĂ«r), ishte e pandalshme.
Dhe,ja, erdhi 24 qershori i vitit 1967.Ditë e Shtunë.Pse kjo ndeshje të Shtunën e jo të Dielën,kur nuk kishte ndeshje tjetër sipas kalendarit?
Edhe kĂ«tu kishte njĂ« dredhi:tĂ« Dielen “Vllaznia” priste nĂ« ShkodĂ«r “Dinamon”.Deri atĂ« javĂ« “Tirana” kryesonte me 33 pikĂ«,”Dinamo” kishte 31 e “Partizani” 25, jashte cdo lufte pĂ«r t’u bĂ«rĂ« kampion.Por duhej me doemos qĂ« “Tirana” tĂ« mos pĂ«rsĂ«riste suksesin e njĂ« viti mĂ« parĂ«.Pritej, pra, qĂ« “Partizani” tĂ« fitonte kundĂ«r “TiranĂ«s”. E atĂ«herĂ« tĂ« bĂ«hej c’ështe e mundur,madje, tĂ« ushtrohej nĂ« njĂ« mĂ«nyrĂ« a njĂ« tjetĂ«r, trysni ndaj “VllaznisĂ«â€ edhe ajo pa pretendime pĂ«r titull, qĂ« “Dinamo” tĂ« fitonte.
NĂ« kĂ«tĂ« mĂ«nyrĂ«, si “Tirana”, ashtu edhe “Dinamo”, barazoheshin me pikĂ« e, kĂ«sisoj, krijohej mundĂ«sia qĂ« kampionatin ta fitonte “Dinamo”,me fjalĂ« tĂ« tjera, njĂ« tjetĂ«r skuadĂ«r ushtarake, por kĂ«tĂ« radhĂ«,e MinistrisĂ« sĂ« Brendshme.
E vertĂ«ta Ă«shtĂ« se kjo dĂ«shirĂ« e udhĂ«heqjes komuniste nuk ishte kaq e lĂ«hte tĂ« realizohej,sepse nĂ« tri ndeshjet e fundit tĂ« kampionatit “Tirana” do tĂ« ndeshej me “Tomorin”,”LokomotivĂ«n”dhe “Traktorin”, qĂ« ndodheshin nĂ« shkallĂ«t e fundit tĂ« renditjes sĂ« kampionatit tĂ« sezonit 1966-67.
MirĂ«po “Tirana” shpartalloi cdo hamendĂ«sim tĂ« parisĂ« sĂ« kupolĂ«s sĂ« kuqe:ajo mposhti nĂ« sy tĂ« tyre “Partizanin” me rezultatin 2-1.
Të dyja skuadrat aktivizuan në atë sezon këta futbollistë:

Tirana:Tafai,Elini,Frashëri,Dhales,Gjoni,Bytyci,O.Mema,Xhacka,Bukoviku,Hyka,Kazanxhi,Ishka,(trajnerë, M.Alla.e E,Shehu.)
Partizani:Janku,Jozja,M.Gjika,S.Gjika.Dingu,Rragami,Shule,Karriqi,Shllaku,Dani,Rudi Pano,Jashari,Shaqiri
(trajnerë, R.Resmja e M.Ndini.)

Nuk po futemi nĂ« pĂ«rbĂ«rjen e skuadrave dhe nĂ« kronikĂ«n e lojĂ«s, e cila pĂ«r turp, as nuk Ă«shtĂ« pasqyruar nĂ« faqet e gazetĂ«s “Sporti Popullor”.Por nga fundi i pjesĂ«s sĂ« dytĂ« ,pra, dhe tĂ« krejt ndeshjes, pati raste tĂ« njĂ« loje tĂ« rĂ«ndĂ«,tĂ« shkaktuar nga lojtarĂ« tĂ« tĂ« dyja palĂ«ve.Kjo atmosferĂ« e nderĂ« vazhdoi edhe pas pĂ«rfundimit tĂ« ndeshjes para dhomave tĂ« zhveshjes.Por nuk pati skandale,nuk pati pĂ«rleshje, nuk pati,pĂ«r mĂ« tepĂ«r, as ndĂ«rhyrje tĂ« shikuesve tifozĂ« tĂ« njerĂ«s, a tjetrĂ«s palĂ« nĂ« fushĂ«.
Gjyqtari mund të kishte përjashtuar futbollistë nga të dyja skuadrat, deri aq sa lejon rregullorja.Edhe lojtarët që shkaktuan përleshje, mund të ishim përjashtuar për kaq, ose aq ndeshje.Të gjitha këto mund të kishin ndodhur, përsëri duke u zbatuar rregullorja e futbollit.
NdĂ«rkohĂ«, “Dinamo” nuk mundi tĂ« arrinte vecse nĂ« barazim nĂ« ShkodĂ«r dhe kĂ«shti mbeti 4 pikĂ« larg “TiranĂ«s”, qĂ«, duke pasur, sic e thamĂ« dhe mĂ« sipĂ«r, ndeshje mĂ« tĂ« lehta, tashmĂ« po cimentonte rrugĂ«n pĂ«r tĂ« fituar pĂ«r tĂ« dytĂ«n herĂ« radhazi titullin kampion.
Si pasojĂ«,pas pĂ«rfundimit tĂ« ndeshjes “Tirana”-”Partizani”,nĂ« stadium shpĂ«rthyen sĂ«rishmi brohoritjet entuziaste,”Tirona,Tirona!”,tĂ« cilat,si gjithnjĂ«, u vrisnin veshin udhĂ«heqesve komunistĂ«.Ndaj ata u larguan tĂ« mvrenjtur nga stadiumi dhe ua hipĂ«n makinave tĂ« tyre tĂ« zeza, pĂ«r t’u zhdukur nĂ« bllokun e udhehĂ«qĂ«sve.MegjithatĂ«, duke menduar dicka tĂ« ligë 
Dhe ja ligĂ«sia skandaloze:nĂ« gazetĂ«n “Sporti Popullor”, tĂ« datĂ«s 27 qershor tĂ« vitit 1967 u botua vendimi i FederatĂ«s Shqiptare tĂ« Futbollit, sipas tĂ« cilit tĂ« dyja skuadrat pĂ«rjashtoheshin nga kampionat i vitit 1966-67 pĂ«r shfaqje te theksuara antisportive.
Ku vendim absurd ra si bombë në opinonim sportiv shqiptar.Si ishte e mundur që FSHF-ja të guxonte të merrte një vendim të tillë dhe mbi cfarë faktesh,kur vetëm disa futbollistë u grindën me njeri-tjetrin?
Vite mĂ« pas, kur jam marrĂ« mĂ« kĂ«tĂ« ngjarje tmerrĂ«sisht dramatike,kam pyetur ish-drejtues tĂ« FSH tĂ« Futbollit,madje tĂ« Komitetit ShtetĂ«ror tĂ« KulturĂ«s Fizike dhe Sporteve.Por, pĂ«r fat tĂ« keq,tĂ« tĂ«rĂ« kanĂ« ngritur supet duke mĂ« shpjeguar se nuk mbanin
 mend hollĂ«si tĂ« kĂ«tij vendimi.AtĂ«herĂ« jam drejtuar nĂ« DrejtorinĂ« e PĂ«rgjithme tĂ« Arkivave tĂ« Shtetit dhe kam hapur dosjet pĂ«rkatĂ«se tĂ« kĂ«tij institucioni tĂ« lartĂ« shtetĂ«ror.Mjerisht, nuk kam gjetur as ndonjĂ« procesverbal tĂ« ndonjĂ« mbledhjeje tĂ« FSHS-sĂ« pĂ«r kĂ«tĂ« ndeshje,asnjĂ« vendim,asgjë  AtĂ«herĂ« lind pyetja:Kush e mori kĂ«tĂ« vendim?Kryesia e F.SH.tĂ« Futbollit?Cili nga anĂ«tarĂ«t, duke pĂ«rfshirĂ« kĂ«tu edhe kryetarin e saj, a kryetarin a kryesinĂ« e e Komitetit tĂ« KulturĂ«s Fizike dhe Sporteve,do tĂ« kishte marrĂ« guximin tĂ« ndĂ«rmerrte njĂ« hap tĂ« tillĂ« pĂ«r tĂ« pĂ«rjashtuar dy skuadra nga vazhdimi i kampionatiti,aq mĂ« tepĂ«r kur njera prej tyre nuk ishte as mĂ« shumĂ« e as mĂ« pak,por “Partizani” i MinistrisĂ« sĂ« Mbrojtjes, skuadĂ«r e zgjedhur e KupolĂ«s sĂ« Kuqe?
EshtĂ« e qartĂ« qĂ« u ky vendim u diktua nga vetĂ« Byroja Politike.Dhe mĂ« mirĂ« se kushdo tjetĂ«r,kĂ«tĂ« e di Ramiz Alia, qĂ« ishte shefi i propagandĂ«s nĂ« ByronĂ« Politike dhe ai qĂ« nuk mungonte kurrĂ« jo vetĂ«m nĂ« ndeshjet e “Partizanit”.,por edhe tĂ« skuadrave tĂ« tjera.
Motivi Ă«shte shumĂ« i qartĂ«;duke pĂ«rjashtuar “TiranĂ«n”, “de jure” kampione, “de facto” e tillĂ« bĂ«hej “Dinamo”,pra, nĂ« fund tĂ« fundit, njĂ« tjetĂ«r skuadĂ«r e diktaturĂ«s.Dhe nĂ« opinon krijohej ideja:”Ja,bashkĂ« me “TiranĂ«n", pĂ«rjashtohej edhe “Partizani”,pra dĂ«nimi ishte i barabartĂ« pĂ«r tĂ« dyja skuadrat.
Por harrohej,ose bĂ«hej sikur harrohej,se kĂ«shtu “TiranĂ«s” iu mohua titulli kampion nĂ« njĂ« kampionat thuajse tĂ« fituar tri javĂ« para mbylljes sĂ« kampionatit.Kjo ishte njĂ« goditje shumĂ« e fortĂ« qĂ« iu dha kĂ«saj skuadre dhe spordashĂ«sve tĂ« saj.Ishte njĂ« luftĂ« e filluar qĂ« nĂ« shtator tĂ« vitit 1966. ..
AtĂ«herĂ« futbollisti i njohur i TiranĂ«s,SkĂ«nder Halili,njĂ« nga qendĂ«rmbrojĂ«sit mĂ« tĂ« mĂ«dhej tĂ« futbollit shqiptar tĂ« tĂ« gjithĂ« kohĂ«ve,pas shĂ«rbimit ushtarak tĂ« kryer nĂ« radhĂ«t e “Dinamos”,nuk pranoi propozimin e drejtuesve tĂ« MinistrisĂ« sĂ« Brendshme qĂ« tĂ« vazhdonte tĂ« luante nĂ« radhĂ«t e kĂ«saj skuadre,edhe pse iu afruan kushte te mira pune e jetese.Ai u kthye te “Tirana e tij e shtrenjtĂ«, te shokĂ«t e skuadrĂ«s,tĂ« sportdashĂ«sit qĂ« e pritĂ«n krahĂ«hapur".
Por drejtuesit e MinistrisĂ« sĂ« Brendshme ia mbajten vath nĂ« vesh kĂ«tĂ« refuzim.Dhe ja, u gjet njĂ« shkas pĂ«r ta shkatĂ«rruar pĂ«rfundimisht.Befas u arrestua, para se “Tirana” tĂ« nisej pĂ«r njĂ« ndeshje jashtĂ« shtetit.UrdhĂ«ri u dha drejtpĂ«rdrejt nga vetĂ« ministri, Kadri Hazbiu, sepse atij iu gjetĂ«n 60 dollarĂ« amerikanĂ« dhe, si pasojĂ«, u dĂ«nua me disa vjet burgim.
KĂ«shtu nĂ« moshĂ«n 24-vjecare u mbyll jeta sportive e kĂ«tij futbollisti qĂ« do t’i kishte dhĂ«nĂ« aq shumĂ« futbollit shqiptar.Por dikaturĂ«s aq i interesonte.RĂ«ndĂ«si kishte qĂ« njĂ« “armik” tĂ« asgjĂ«sohej.
Vdekja e tij e parakohshme mĂ« 1981 dhe varrimi i tij, ku, me gjithĂ« kohĂ«n e keqe politike, morĂ«n pjesĂ« qindra e qindra spotdashĂ«s,ishte njĂ« shfaqje e heshtur proteste ndaj dikaturĂ«s.Pastaj,kjo luftĂ«,sic e pamĂ«,vazhdoi me
 “kryerjen” zbortit ushatarak jashtĂ« TiranĂ«s tĂ« Ali MemĂ«s dhe GĂ«zim Kasmit.
SidoqoftĂ«,kjo nuk e mposhti “TiranĂ«n”.QĂ« ishte skuadra mĂ« mirĂ« e atyre viteve, ajo e dĂ«shmoi kĂ«tĂ« duke fitur kampionatet e vitive 1968, 68-69 dhe 1969-70 dhe duke shĂ«nuar kĂ«shtu njĂ« nga faqet mĂ« tĂ« lavdishme jo vetĂ«m tĂ« kĂ«tij klubi,por edhe tĂ« futbollit shqiptar.
Vite mĂ« pas kam pasur rast tĂ« bisedoj me SkĂ«nder Jarecin, ish-futbollist dhe pastaj edhe trajner i “Dinamos”.Duke rikujtuar pĂ«rjashtimin e “TiranĂ«s” nga kampionati i sezonit 1966-67, ai ma pati thĂ«nĂ«:”Kur futbollistĂ«t e mi me kupĂ«n nĂ« duar filluan tĂ« bĂ«nin tĂ« ashtuquajturin rrotullim rreth stadiumit,mua mĂ« erdhi shumĂ« rĂ«ndĂ«.Ajo kupĂ« dhe ai rrotullim i takonte “TiranĂ«s” dhe vetĂ«m “TiranĂ«s”.
I nxitur nga kjo dramĂ« e madhe sportive, mĂ« 1997 nisa tĂ« shkruaja romanin me titull “Tirana” ,dy orĂ« para dĂ«nimit”.M’u desh tĂ« bisĂ«doja me futbollistĂ« tĂ« asaj kohe,portierin Elini,mbrojtĂ«sit FrashĂ«ri,Osman Mema(vĂ«llai i Ali MemĂ«s),me portierin e “Partizanit” Janku,me Panajot Panon legjendar
Por edhe me trajnerin e “Partizanit” tĂ« atyre viteve,Refik Resmja.
“PĂ«rjashtimi i TiranĂ«s”,-mĂ« tha ai atĂ«herĂ«,- qe njĂ« akt i shĂ«mtuar i diktaturĂ«s. UnĂ« u indinjova sĂ« tepĂ«rmi,ndonĂ«se nuk mĂ« erdhi mirĂ« qĂ« ne e humbĂ«m atĂ« ditĂ« ndeshjen me tĂ«.Por “Tirana” e meritoi fitoren,sic do tĂ« meritonte dhe fitoren e atij kampionati.”* * *

Shkurt i vitit 1998.PĂ«r njĂ« muaj nisem sĂ« bashku me gruan dhe djalin pĂ«r nĂ« SHBA,ku jetoj prej gati tetĂ« vitesh.Sapo Ă«shtĂ« botuar romani im “Tirana, dy orĂ« para dĂ«nimit”,kushtuar kĂ«saj ngjarjeje tĂ« dhĂ«mbshme.NĂ« pjesĂ«n e perparme tĂ« mbulesĂ«s Ă«shtĂ« fotografia e “TiranĂ«s” sĂ« atyre viteve, e mjeshtrit tĂ« fotografisĂ«,Petrit Kumi,dhe nĂ« pjesĂ«n e pasme, foto tĂ« njĂ« kĂ«saj ndeshjeje, tĂ« botuara pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« dhe tĂ« nxjerra nga arkivi i fotorepoterit tĂ« njohur sportiv,Enver Shabani.
Lutfi Nuri,njĂ« ndĂ«r sponsorizuesit e botimit tĂ« romanit dhe aso kohe edhe president i SK “TiranĂ«s”,organizon nĂ« sallĂ«n e madhe tĂ« Klubit tĂ« Lidhjes sĂ« ShkrimtarĂ«ve paraqitjen e librit.NĂ« krye tĂ« sallĂ«s, nĂ« kolltukĂ« nĂ« formĂ« gjysmĂ« rrethi, janĂ« ulur njĂ« pjesĂ« e mirĂ« e futbollistĂ«ve tĂ« tĂ« dyja skuadrave qĂ« u ndeshĂ«n atĂ« ditĂ« qershori tĂ« vitit 1967,dhe pranĂ« tyre,Myslym Alla,trajner i “TiranĂ«s”dhe ndihmĂ«strajneri i “Partizanit”, Mico Ndini.
Promovimi bĂ«het nĂ« formĂ« bashkĂ«bisĂ«dimi, i ndĂ«rthurur me njĂ« koncert nga disa nga aktorĂ«t e njohur tĂ« EstradĂ«s sĂ« Shtetit,ku nuk mungojnĂ« SkĂ«nder Sallaku, Mariana Kondi dhe kĂ«ngĂ«tarĂ«t Ema Qazimi(Bogdani)e Kasem Hallulli, qĂ« kĂ«ndojmĂ« kĂ«ngĂ« pĂ«r “TiranĂ«n”e atyre viteve...
JanĂ« shumĂ« tĂ« ftuar, ndĂ«r tĂ« cilĂ«t ish-shefi i klubit tĂ« ‘”17 NĂ«ntorit “,Lame Konomi, ish-futbollisti dhe intelektuali i njohur, Pr.SkĂ«ndĂ«r Begeja,komentatori tashmĂ« popullor i Radio TiranĂ«s,Ismet Bellova qĂ« ka komentuar kĂ«tĂ« ndeshje,gazetarĂ« sportivë Dhe sjellin kujtimet e tyre pĂ«r kĂ«tĂ« ndĂ«shje,shprehin keqardhjen dhe indinjatĂ«n pĂ«r kĂ«tĂ« akt tĂ« shĂ«mtuar tĂ« diktaturĂ«s qĂ« vrau “TiranĂ«n”,kampione tĂ« pa shpallur tĂ« sezonit 1966-67.
Në fund të këtij takimi,e ndjej veten të rrethuar nga futbollistë e sportdashës që më urojnë për botimin e këtij romani dhe më falenderojnë që pas 31 vjetësh bëhem nismëtar për të rikujtuar këtë ndeshje dhe për të bashkuar futbollistë të të dyja skudrave në një takim të tillë.
Kështu marr me vete për në Amerikë një nga kujtimet më të prekshme të jetës sime në mjediset sportive,ku kam kaluar rreth 50 vjet  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e djelĂ« 27/05/2007 18:58 
Valutë

Antarësuar: e djelë 23/11/2003 07:04
Poste: 897
Menoj qe i cunat n'Tiron i bje per taksirat me e gjet(nqf-se nuk e kon) dhe t'na bin pjese te vecanta nga ky liber ktu ne forum,Mua me duket shum liber interesant nga kjo pjese qe lexova,dhe menoj qe duke lexuar pjese nga ky liber gjith secili nga ne i cdo moshe qoft do t'mesoj dicka me shum nga ajo kohe dhe nga ato njerez qe perfaqsonin at kohe.

Mbas nxjerjes se atyne fletave sensibilizuse(ne se mund ti quj)dhe asaj banderole ne stadjum menoj qe osht momenti qe t'ngrejm me shum zonin TON per te kerkuar nje te DREJT qe na takon.

NA KTHENI HAKUN


Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e hĂ«nĂ« 03/03/2008 01:06 
Fanatic
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e shtunë 21/05/2005 14:48
Poste: 3214
Po ju vej me poshte tre artikuj shume interesante te marre nga albaniasoccer.com me autor Bashkim Tufen e Aurel Celibashin. Zeri i Fanaticsave sic do ta lexoni vete po fillon te degjohet per kete padrejtesi. E pra le ta ngrejme edhe me shume zerin..._________________
ASHTU SIC RRINE YJET, YJET PERRETH HONES!
ASHTU RRINE TIFOZAT, TIFOZAT RRETH TIRONES!
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e hĂ«nĂ« 03/03/2008 01:09 
Fanatic
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e shtunë 21/05/2005 14:48
Poste: 3214
Dossier: Koha e mbrapshtë, kur Tiranes iu "vodh" një titull kampioni

1967 ta, koha e mbrapshtĂ«, kur TiranĂ«s iu “vodh” njĂ« titull kampioni


Nga Bashkim Tufa

Qysh atĂ«herĂ« kanĂ« kaluar mjaft kohĂ«. SaktĂ«sisht, gati 41 vjet. E megjithatĂ«, pĂ«rherĂ« njĂ« ngjarje e tillĂ« mĂ« ka grishur pĂ«r ta cekur dhe hapur kĂ«tĂ« “Dosje”, e cila krejt natyrshĂ«m Ă«shtĂ« e mbuluar nga pluhuri i kohĂ«s dhe i harresĂ«s. Dhe nuk jam i vetmi, i pĂ«rfshirĂ« nĂ« kĂ«tĂ« “lĂ«vizje”. Shoqata e tifozĂ«ve “Tirana Fanatics”, nĂ« adresĂ«n e saj elektronike, merret shumĂ« me tĂ« dhe kampionatin e sezonit 1966 1667 e konsideron tĂ« fituar nga Tirana. Madje, ajo jo njĂ« herĂ« i ka bĂ«rĂ« apel FSHF sĂ«, qĂ« tĂ« ndĂ«rhyjĂ« pĂ«r ta korrigjuar historinĂ« dhe pĂ«r ta ndrequr kĂ«tĂ« padrejtĂ«si. Besoj se i kemi parĂ« herĂ« pas here parullat e tyre, tĂ« vendosura nĂ« shkallĂ«t e stadiumeve tĂ« kryeqytetit. NdĂ«rkohĂ«, gazetari i njohur sportiv, shkrimtari Skifter KĂ«lliçi, i nxitur nga kjo dramĂ« e madhe sportive e vitit 1967, siç e konsideron ai, ka shkruar edhe njĂ« roman me titullin “Tirana”, dy orĂ« para dĂ«nimit”.

MĂ« tepĂ«r se njĂ« dekadĂ« mĂ« parĂ«, e kam hapur pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« kĂ«tĂ« “Dosje tabu” sportive tĂ« vitit 1967. Nuk ishte shkruar kurrĂ« mĂ« parĂ« pĂ«r kĂ«tĂ« histori, ndonĂ«se pĂ«r tĂ« flitej nĂ« qarqet sportive apo nĂ« mjediset e tifozĂ«ve tĂ« kryeqytetit. NdĂ«rrimi i sistemeve, ardhja dhe vendosja e sistemit demokratik nĂ« vendin tonĂ«, ma krijoi kĂ«tĂ« mundĂ«si. TĂ« flisje apo tĂ« shkruaje pĂ«r tĂ«, nĂ« kohĂ«n e sistemit monist, ishte njĂ« gjĂ« mjaft e frikshme, pasi konseguencat apo pasojat, mund tĂ« çonin pĂ«rpara “Nenit 55” dhe çdokush mund tĂ« akuzohej pĂ«r agjitacion e propagandĂ«. NĂ« gjurmim tĂ« fakteve, kam kontaktuar me personazhet e kĂ«saj ngjarjeje “tragjiko komike” pĂ«r ditĂ«t e sotme. Kam biseduar gjatĂ« dhe pĂ«r shumĂ« gjĂ«ra me trajnerin e 17 NĂ«ntorit tĂ« asaj kohe, tĂ« ndjerin e famshĂ«m Myslym Alla. Kam folur me dy personazhet kryesore tĂ« implikuar nĂ« kĂ«tĂ« ngjarje incident, ish futbollistin e bardhebluve, mjeshtrin Osman Mema, dhe ish futbollistin e Partizanit, kavajasin Agim Dizdari, i cili tani jeton nĂ« Itali. Kam kontaktuar edhe me Zyber Konçin, qĂ« atĂ«herĂ« ishte sekretar, dhe Alfred Kazanxhiun, qĂ« ishte kryetar i FSHF sĂ«, pĂ«r ta ndriçuar kĂ«tĂ« ngjarje, por ata nuk mĂ« kanĂ« thĂ«nĂ« ndonjĂ« gjĂ« me vlerĂ«, duke u justifikuar me kujtesĂ«n dhe largĂ«sinĂ« kohore tĂ« ngjarjes. KĂ«to shkrime, nĂ« njĂ« cikĂ«l periodik dhe tĂ« gjatĂ«, mund t’i gjeni nĂ« arkivat e gazetĂ«s “Sporti shqiptar” tĂ« vitit 1996. Ato mbylleshin me njĂ« apel drejtuar FederatĂ«s Shqiptare tĂ« Futbollit pĂ«r nevojĂ«n e rishikimit tĂ« historisĂ« sĂ« futbollit tonĂ« dhe rikthimin e njĂ« titulli kampion TiranĂ«s, i cili nĂ« mĂ«nyrĂ« arbitrare dhe aspak tĂ« ndershme, pas intrigave dhe kulisave tĂ« qarqeve tĂ« caktuara tĂ« atij sistemi diktatorial, u ishte “vjedhur” asokohe bardhebluve, kupĂ« qĂ« pĂ«r tĂ« qenĂ« tĂ« ndershĂ«m dhe luajalĂ«, ende sot e ka vendin bosh nĂ« vitrinĂ«n e trofeve tĂ« TiranĂ«s.

Po çfarë ka ndodhur në të vërtetë, në atë ndeshje të 25 qershorit 1967, ku nis edhe kjo histori mbi 40 vjeçare, e veshur ende me tisin e harresës dhe të enigmës?

NĂ« kampionatin e vitit 1966, pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« pas çlirimit, kampione e ShqipĂ«risĂ« u shpall 17 NĂ«ntori, siç quhej atĂ«herĂ« Tirana. 6 titujt e fituar nga SK “Tirana” (1930 1937) nĂ« kampionatet kombĂ«tare tĂ« futbollit gjatĂ« periudhĂ«s sĂ« MbretĂ«risĂ«, jo vetĂ«m qĂ« nuk llogariteshin, por as guxoje t’i mendoje. KĂ«shtu qĂ« kjo ishte njĂ« ngjarje me pĂ«rmasa tĂ« veçanta pĂ«r futbollin nĂ« vendin tonĂ«. BardheblutĂ« prishĂ«n hegjemoninĂ« e Partizanit dhe Dinamos nĂ« fitimin e titujve kombĂ«tarĂ« tĂ« futbollit, qĂ« pĂ«r dy dekada alternonin njĂ«ri tjetrin. Fillimisht, nga gjeneralĂ«t e MinistrisĂ« sĂ« Mbrojtjes dhe asaj tĂ« Mbrendshme, qĂ« “de facto” ishin edhe si presidentĂ«t e sotĂ«m tĂ« kĂ«tyre ekipeve, kjo ngjarje, pĂ«r ngushĂ«llim, u konsiderua si rastĂ«si. Por koha tregoi se nuk ishte kĂ«shtu. NĂ« kampionatin pasardhĂ«s, 17 NĂ«ntori nuk e uli tempin, vazhdoi tĂ« luante me petkun e kampiones dhe tĂ« kryesonte renditjen. KatĂ«r javĂ« para se tĂ« pĂ«rfundonte ky kampionat, Tirana kryesonte me 33 pikĂ«, e ndjekur nga Dinamo me 31 dhe Partizani me 25 pikĂ«. Ndeshjet e kĂ«saj jave ishin kyçe pĂ«r fatin e titullit. Tirana do tĂ« luante me Partizanin, ndĂ«rsa Dinamo do tĂ« luante nĂ« ShkodĂ«r me VllazninĂ«.

Dhe ja tek erdhëm tek 24 qershori, kur në stadiumin « Qemal Stafa » do të ndesheshin 17 Nëntori me Partizanin. Për çudi, atë ditë ishte e shtunë. Themi për çudi, pasi atëherë në vendin tonë ndeshjet e futbollit zhvilloheshin vetëm të dielave. Psenë e këtij ndryshimi nuk kam arritur ta mësoj, por vetëm ta hamendësoj, pasi një ditë më pas, të dielën, në Shkodër do të luante Vllaznia me Dinamon (?!)

SidoqoftĂ«, atĂ« ditĂ«, Tirana fitoi 2 1 ndaj Partizanit, nĂ« njĂ« ndeshje mjaft tĂ« fortĂ«, ku veçanĂ«risht nĂ« pjesĂ«n e dytĂ« pati aty kĂ«tu edhe lojĂ« tĂ« ashpĂ«r. MegjithatĂ«, golin e fitores pĂ«r bardheblutĂ« e shĂ«noi i ndjeri Bahri Ishka, i cili luante sulmues i majtĂ« i bardhebluve. Pas kĂ«tij rezultati duhet nĂ«nkuptuar gĂ«zimi i tifozĂ«ve tĂ« TiranĂ«s, tĂ« cilĂ«t tani e kishin thuajse tĂ« hapur rrugĂ«n drejt titullit, pasi ata do tĂ« ndesheshin me Tomorin e Beratit, LokomotivĂ«n e DurrĂ«sit dhe Traktorin e LushnjĂ«s, kundĂ«rshtarĂ« relativisht mĂ« tĂ« lehtĂ« pĂ«r t’u mundur...

Ndërkohë që futbollistët u ishin drejtuar dhomave të zhveshjes, në mjediset e brendshme të stadiumit « Qemal Stafa » ndodh një incident midis futbollistit të Tiranës, Osman Mema, dhe futbollistit të Partizanit, Agim Dizdari, i cili në atë ndeshje nuk u aktivizua. Zënka u shua menjëherë. Mirëpo kaq ka mjaftuar, që « gijotina » e atij sistemi « të qoftëlargut » të godiste pa mëshirë Tiranën. Të martën, më 27 qershor, në gazetën « Sporti Popullor », e vetmja gazetë sportive që dilte asokohe në vendin tonë, botohet « ferman katili » i Federatës Shqiptare të Futbollit, i cili përjashtonte nga kampionati kombëtar të dyja skuadrat, si 17 Nëntorin dhe Partizanin, për shfaqje të theksuara antisportive në ndeshjen ndërmjet tyre (?!)

Që nga ajo ditë ka kaluar shumë kohë, por jo sa për ta harruar. Një pjesë e mirë e personazheve të saj janë gjallë dhe e rikujtojnë me saktësi se çfarë ka ndodhur atë ditë. Të tjerë heshtin, punë e tyre. E megjithatë, ne, në prag të derbit të 129 të midis Tiranës dhe Partizanit, po e rihapim këtë « Dosje ». Thjesht për të revokuar një ngjarje, por, pse jo, edhe për ta ndrequr historinë e futbollit tonë. Qoftë edhe moralisht...


Rivaliteti me Tiranës dhe Partizanit

Edhe sot e kĂ«saj dite, rivaliteti midis dy ekipeve kryeqytetase, TiranĂ«s dhe Partizanit, Ă«shtĂ« shumĂ« i madh, si brenda fushĂ«s dhe jashtĂ« saj. TifozĂ«ritĂ« respektive, nĂ« derbin e fundit, nuk harruan tĂ« ironizonin edhe me banderola tĂ« ndryshme, pĂ«r tĂ« poshtĂ«ruar psikologjikisht kundĂ«rshtarin. Sipas trajnerit tĂ« njohur Enver Shehu, e gjithĂ« kjo situatĂ« ka precipituar deri kĂ«tu, sepse Partizani ka qenĂ« ekip i shtetit dhe bĂ«nte çfarĂ« tĂ« donte me lojtarĂ«t e skuadrave tĂ« tjera. “Partizani atĂ« periudhĂ« ka pasur mbĂ«shtetjen e shtetit dhe trajtohej shumĂ« mirĂ« nĂ« tĂ« gjitha aspektet, nĂ« krahasim me TiranĂ«n apo ekipet e rretheve. Kushtet e tyre tĂ« stĂ«rvitjes, por edhe ushqimi, ishin tĂ« njĂ« niveli tĂ« lartĂ« pĂ«r kohĂ«n qĂ« kalonim. ShpeshherĂ«, lojtarĂ«t qĂ« spikatnin te 17 NĂ«ntori drejtuesit e shtetit i rrĂ«mbenin gjoja me justifikimin pĂ«r tĂ« kryer zbore apo shĂ«rbimin ushtarak dhe mĂ« pas nuk i lejonin mĂ« tĂ« largoheshin. KĂ«shtu ndodhi edhe me Panajot Panon, i cili ka dalĂ« nga ekipet e 17 NĂ«ntorit, por famĂ«n e arriti te klubi i kuq. Duke parĂ« tĂ« tilla favorizime, si dhe pĂ«r faktin se ata qĂ« ishin te 17 NĂ«ntori konsideroheshin kundĂ«r shtetit, lindi dhe kjo urrejtje respektive mes tĂ« dy ekipeve,” bĂ«n tĂ« ditur Enver Shehu._________________
ASHTU SIC RRINE YJET, YJET PERRETH HONES!
ASHTU RRINE TIFOZAT, TIFOZAT RRETH TIRONES!
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e hĂ«nĂ« 03/03/2008 01:15 
Fanatic
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e shtunë 21/05/2005 14:48
Poste: 3214
Osman Mema: Incidenti? Për pak shpëtova nga burgu!

Protagonisti i rrëmujes mendon se Tirana e meritonte titullin

Kush është Osman Mema?
Vendlindja: Tiranë
Datëlindja: 2.7.1939
Roli në fushë: mbrojtës
Karriera sportive: 1957 1958 te 17 NĂ«ntori, 1959 1965 te Partizani, 1965 1970 te 17 NĂ«ntori.
Trofetë e fituara: 3 tituj kampion me 17 Nëntorin dhe 3 tituj të tjerë me Partizanin, plus disa Kupa Republike.


Nga Aurel CELIBASHI

Tirana dhe Partizani, historikisht, kanĂ« qenĂ« dy skuadrat qĂ« kanĂ« rivalizuar mĂ« shumĂ« mes tyre, sa qĂ« edhe sot tifozĂ«t e ndiejnĂ« me emocion atmosferĂ«n e kĂ«tij derbi tradicional tĂ« ShqipĂ«risĂ«. « Urrejtja » sportive e tĂ« dy skuadrave e ka zanafillĂ«n shumĂ« vite mĂ« parĂ«, kur Partizani konsiderohej ekip i privilegjuar nga shteti, ndĂ«rsa 17 NĂ«ntori i asaj periudhe, si ekipi i « tĂ« deklasuarve ». Duke pasur mbĂ«shtetjen e qeverisĂ«, Partizani i rrĂ«mbente shpesh TiranĂ«s lojtarĂ«t e saj mĂ« tĂ« mirĂ«, me justifikimin pĂ«r tĂ« kryer shĂ«rbimin e detyrueshĂ«m ushtarak, por nĂ« tĂ« njĂ«jtĂ«n kohĂ« ata luanin me fanellĂ«n e kuqe. NjĂ« gjĂ« e tillĂ«, sigurisht, nuk pritej mirĂ« nga njĂ« pjesĂ« e popullsisĂ« kryeqytetase, e cila nĂ« heshtje ishin kundĂ«r regjimit tĂ« asaj kohe dhe rrjedhimisht nĂ« kĂ«to ndeshje lufta sportive ndonjĂ«herĂ« i kalonte edhe caqet e normales. 40 vjet mĂ« parĂ«, nĂ« derbin midis 17 NĂ«ntorit dhe Partizanit, ka ndodhur njĂ« incident pas mbarimit tĂ« ndeshjes, midis futbollistit tiranas Osman Mema dhe kavajasit Agim Dizdari, por qĂ« ishte pjesĂ« e ekipit tĂ« Partizanit. Konflikti mes tyre kaloi deri nĂ« prekje me duar dhe goditje qĂ« u shuan shpejt. MirĂ«po pas kĂ«tij veprimi, Komiteti ShtetĂ«ror i Sporteve mori vendimin ekstrem pĂ«r t’i pĂ«rjashtuar nga kampionati tĂ« dy ekipet. 17 NĂ«ntori ishte shumĂ« afĂ«r titullit kampion, kurse Partizani 8 pikĂ« larg, por nĂ« javĂ«t e mbetura Dinamo fitoi ndeshjet e mbetura dhe del +1 pikĂ« mbi bardheblutĂ«, duke u shpallur kampione e vendit. Protagonisti kryesor i atij incidenti tĂ« vitit 1967, ish futbollisti tiranas Osman Mema, rrĂ«fen disa detaje tĂ« asaj ngjarjeje tĂ« paprecedent.

Mema: Ja çfarë ndodhi më 1967

« NĂ« pĂ«rfundim tĂ« ndeshjes midis 17 NĂ«ntorit dhe Partizanit, qĂ« u mbyll me fitoren tonĂ« 2 1, duke dalĂ« nga fusha pĂ«r t’u futur nĂ« dhomat e zhveshjes, isha sĂ« bashku me futbollistin Muharrem Karriqi, ndĂ«rkohĂ« qĂ« Agim Dizdari mĂ« ofendoi. Me uniformĂ«n e ushtarakut, ai e bĂ«ri njĂ« gjĂ« tĂ« tillĂ« nĂ« nerva e sipĂ«r, pas humbjes qĂ« pĂ«soi Partizani. NĂ« atĂ« moment nuk jam pĂ«rmbajtur dhe menjĂ«herĂ« e godita Dizdarin, ndĂ«rkohĂ« qĂ« sherri arriti deri nĂ« dhomat e zhveshjes, ku Ă«shtĂ« dashur ndĂ«rhyrja e lojtarĂ«ve tĂ« tjerĂ«, por edhe e trajnerit Refik Resmja pĂ«r tĂ« qetĂ«suar situatĂ«n. Realisht, tensioni kapi kulmin nĂ« kĂ«tĂ« moment, por ai e kishte fillimin qĂ« pĂ«rpara se tĂ« luhej ndeshja, sepse nga ana e tĂ« kuqve pretendohej fitorja me çdo kusht, nĂ« mĂ«nyrĂ« qĂ« t’i prishej punĂ« 17 NĂ«ntorit pĂ«r tĂ« dalĂ« kampion. TĂ« nesĂ«rmen dhe nĂ« ditĂ«t nĂ« vazhdim, opinioni dhe media e asaj kohe nuk mĂ« cilĂ«suan aspak fajtor pĂ«r atĂ« se çfarĂ« ndodhi nĂ« dhomat e zhveshjes. Problemi ishte se Komiteti ShtetĂ«ror i Sporteve mori vendimin ekstrem pĂ«r tĂ« pĂ«rjashtuar nga kampionati ekipin tonĂ« dhe atĂ« tĂ« Partizanit, ndĂ«rkohĂ« qĂ« unĂ« u pezullova 6 muaj. U bĂ« kaq problem ky incident, sa qĂ« pĂ«r pak rrezikova edhe burgun, pasi nĂ« shtĂ«pi mĂ« mbĂ«rrin njĂ« fletĂ« thirrje nga policia, se duhej tĂ« paraqitesha nĂ« hetuesi pĂ«r tĂ« sqaruar gjithçka. PĂ«rpara se tĂ« shkoja atje, pĂ«rfitoj nga rasti pĂ«r tĂ« blerĂ« gazetĂ«n « Bashkimi », e cila tregonte pĂ«r ngjarjen, ndĂ«rkohĂ« qĂ« mua nuk mĂ« bĂ«nte aspak fajtor. Kur kam hyrĂ« nĂ« zyrĂ«n e hetuesit, Sali BudĂ«s, ai menjĂ«herĂ« mĂ« tha: « Ti je Osman Mema, qĂ« ke bĂ«rĂ« njĂ« skandal nĂ« fushĂ«? » UnĂ«, me qetĂ«si iu pĂ«rgjigja: « Jo. » Madje i dhashĂ« edhe gazetĂ«n ta lexonte, pĂ«r tĂ« kuptuar mĂ« mirĂ« atĂ« se çfarĂ« kishte ndodhur. Pas njĂ« ore mĂ« çuan edhe nĂ« drejtorinĂ« e policisĂ«, ku pasi u sqaruan pĂ«r gjithçka, mĂ« lanĂ« tĂ« lirĂ«, » kujton Osman Mema. Sipas tij, arsyeja e gjithĂ« kĂ«tij incidenti, qĂ« solli dhe pĂ«rjashtimin e tĂ« dy ekipeve nga kampionati, ishte prania nĂ« stadium e « gardĂ«s sĂ« kuqe kineze ». « DĂ«nimi i ashpĂ«r nga Komiteti ShtetĂ«ror i Sporteve, por edhe fakti qĂ« ky incident nĂ« dhomat e zhveshjes u bĂ« problem deri edhe nĂ« hetuesi, mendoj se kishte njĂ« arsye. DitĂ«n qĂ« u luajt derbi, nĂ« stadium ishte njĂ« pjesĂ« e « gardĂ«s sĂ« kuqe kineze » dhe, si rrjedhojĂ«, veprimi ynĂ« u quajt shfaqje e huaj, e palejueshme pĂ«r regjimin qĂ« po kalonim. Rivaliteti mes tĂ« dy skuadrave ishte pĂ«r faktin se Partizani merrte lojtarĂ«t mĂ« tĂ« mirĂ« nga 17 NĂ«ntori, me justifikimin pĂ«r t’i pasur ushtarĂ«, madje edhe unĂ« vetĂ« luajta 6 sezone me ta. Partizani cilĂ«sohej skuadra e qeverisĂ«, ndĂ«rsa 17 NĂ«ntori skuadra e tĂ« deklasuarve. Dua tĂ« theksoj se, pavarĂ«sisht dĂ«nimit qĂ« mora, pĂ«r t’u pezulluar 6 muaj, unĂ« isha krejtĂ«sisht i pafajshĂ«m, ndĂ«rkohĂ« qĂ« rivalĂ«t na kishin zili pĂ«r faktin se ishim njĂ« ekip i shkĂ«lqyer, qĂ« luanim prej vitesh me njĂ«ri tjetrin, teksa nĂ« drejtim kishim njĂ« trajner si Myslym Alla. QĂ« nga ai moment i errĂ«t i karrierĂ«s 40 vjet mĂ« parĂ« dhe deri mĂ« sot, nuk kam folur me Agim Dizdarin, iniciatorin e provokimit me fyerje, » kujton Osman Mema.

TiranĂ«s duhet t’i kthejnĂ« titullin e vjedhur

Titulli kampion i humbur nĂ« atĂ« mĂ«nyrĂ«, kur 17 NĂ«ntori ishte shumĂ« pranĂ« fitimit tĂ« tij, ndĂ«rkohĂ« qĂ« shteti merrte vendimin pĂ«r ta pĂ«rjashtuar nga kampionati, i ka mbetur peng nĂ« zemĂ«r ish mbrojtĂ«sit Osman Mema. Ai Ă«shtĂ« i mendimit se, ndonĂ«se kanĂ« kaluar kaq shumĂ« vjet, shteti i tanishĂ«m duhet t’ia rikthejĂ« TiranĂ«s trofeun mĂ« tĂ« rĂ«ndĂ«sishĂ«m: “MĂ« pikon ende nĂ« zemĂ«r ai titull kampion i humbur nĂ« atĂ« mĂ«nyrĂ«, sepse ishim shumĂ« pranĂ« fitimit. Dinamo e fitoi titullin kampion me njĂ« pikĂ« mĂ« shumĂ«, sepse 17 NĂ«ntori u pĂ«rjashtua. Ky titull, pĂ«r tĂ« qenĂ« tĂ« ndershĂ«m, asokohe ne na u vodh. Drejtuesit e asaj kohe, si e si pĂ«r tĂ« na goditur, na pĂ«rjashtuan nga aktiviteti, kur shumĂ« mirĂ« duhej tĂ« mjaftoheshin vetĂ«m me mua, ose me 11 lojtarĂ«t qĂ« ishin nĂ« fushĂ«, por jo me tĂ« gjithĂ« ekipin. LojtarĂ«t e tjerĂ« qĂ« mund tĂ« mbeteshin fare mirĂ« mund t’i merrnin 2 pikĂ«t e nevojshme pĂ«r ta fituar edhe matematikisht trofeun. MegjithatĂ«, si njĂ« prej protagonistĂ«ve kryesorĂ« tĂ« incidentit tĂ« vitit 1967 i bĂ«j thirrje FederatĂ«s Shqiptare tĂ« Futbollit, qeverisĂ« sĂ« sotme, por edhe Presidentit tĂ« RepublikĂ«s, Bamir Topit, qĂ« ta marrĂ« nĂ« konsideratĂ« kĂ«tĂ« çështje dhe TiranĂ«s t’i jepet titulli kampion qĂ« ai e meritonte ta fitonte.”_________________
ASHTU SIC RRINE YJET, YJET PERRETH HONES!
ASHTU RRINE TIFOZAT, TIFOZAT RRETH TIRONES!
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e hĂ«nĂ« 03/03/2008 01:17 
Fanatic
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e shtunë 21/05/2005 14:48
Poste: 3214
Enver Shehu: Përjashtimi i Tiranës i padrejtë

Për ish trajnerin vendimi ekstrem për përjashtimin erdhi me "urdhër nga lart"

Vendlindja: Tiranë
Datëlindja: 24.1.1934
Roli në fushë: mesfushor organizator
Karriera si futbollist: 1954 1955 me Luftëtarin e Shkollës së Bashkuar, 1955 1963 me 17 Nëntorin.
Karriera si trajner: 1964 1969, ku fitoi katër tituj kampionë, ndihmës i trajnerit Myslym Alla. Si trajner i parë me Tiranën më 1971 1973, 1980 1987, ku fitoi 2 kampionate, 3 kupa dhe arriti një kalim turi në Europë.


Nga Aurel CELIBASHI

Në sezonin 1966 1967, kur Tirana ishte shumë pranë shpalljes kampione, krahu i djathtë i trajnerit Myslym Alla ishte Enver Shehu. Në rolin e zëvendëstrajnerit, Shehu arriti të fitonte katër tituj kampionë që nga 1964 1969, ndërkohë që e ka peng atë të mohuar vetëm katër javë përpara mbylljes së kampionatit. Pas incidentit të ndodhur në përfundim të ndeshjes, brenda në tunelin që të çon në dhomat e zhveshjes midis Osman Memës dhe Agim Dizdarit u mor vendimi ekstrem që 17 Nëntori të përjashtohej nga kampionati dhe tñ€ℱi hiqej në tavolinë fitorja 2 1 me Partizanin. Enver Shehu e kujton si tani, kur 40 vjet më parë, pas takimit që u luajt të shtunën, ditën e hënë u mblodh Komisioni Shtetëror i Sporteve dhe rreth orës 23:00 u vendos që Tirana të mos luante më në kampionat, së bashku me Partizanin, i cili nuk kishte asnjë lloj objektivi në atë sezon. Për ñ€ƓSportin shqiptarñ€_________________
ASHTU SIC RRINE YJET, YJET PERRETH HONES!
ASHTU RRINE TIFOZAT, TIFOZAT RRETH TIRONES!
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit: Re:
PostPostuar: e hĂ«nĂ« 16/11/2009 01:39 
Ultras
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e shtunë 14/11/2009 15:09
Poste: 107
Kjo esht nji nga temat qe mu me djeg me shum kur hapet . Padyshim qe esht qershia mbi torte e padrejtsive qe na jan bo !!! Sa me shum vite kalojn aq me shum kjo histori kthehet ne legjend , ku i pjes e mire as ja ka iden se ca ka nodh NE 67' ,, ndersa personazhet qe e kan perjetu po vdesin dita dites (i funit Prof.Ver Shehu rrahmet paste) .... Kshu qe ,, sa sesht von akoma duhet te intensifikojm propaganden per rikthimin e titullit . Jave per jave ne stadium duhet te jene parrullat :
Na ktheni hakun ; 1967 nuk harrojm !!! Nese esht e domozdoshme duhet me bo protesta ene te FSHF-ja ... Cuna duhet me lujt venit edhe duhet me bo zhurm per ket ngjarje ....
Pjesa me e modhe kampionve dhe tifozave te vitit 1967 tani jan pleq ,,, dhe duhet me e more ket kampionat para se ato te vdesin me peng ne zemer !!!!

DREJTSI DHE VETEM DREJTSI !!!
NA KTHENI HAKUN ; 1967 NUK HARROJM !!!


Shtojca:
5940_100772763273543_100000224596994_22008_2157200_n.jpg
5940_100772763273543_100000224596994_22008_2157200_n.jpg [ 35.07 KiB | Parë 45369 herë ]

_________________
Ave NOLTMADHNIA . Ave TIRONA.
Shpirti , gjaku , zemra jone.
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit: Re: Kampionati i viti 67
PostPostuar: e mĂ«rkurĂ« 18/11/2009 02:54 
Fanatic
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e enjte 19/01/2006 22:55
Poste: 738
Vendndodhja: Me Shpirt e Zemer dersa t'vdes m'TIRONEN TONE te ONDRRAVE.
Une menoj qi Bamirit si Tifoz, Tironas ene President ti kerkohet te veje ne ven nerin e TIRONES SI SKUADER. Kur plehnat e kuq i kerkojne ti ktheje ne kat sup, pse ne t'mos kerkojme te drejten tone qi ne fun te funit na tako. Cuna pashni Zotin boni naj gjo per te tre kampjonatet qi na takojne. Une sdu me vdek pa i pa kto tituj qi ene UEFA na i njef.

-- e enjte 19/11/2009 22:28 --

Ka dy dit qi osht shkrujt ene njeri sbo tenezyl me u pergjigj. Kto jon sot tifozat e tirones sot. Manabare ne koh tone e qitshim mllefin tuj sha t'pakten. s'du me ofenu njeri por kjo osh DETYR MORALE ENE QYTETARE PREJ BAMIRIT NE RADHE TE PARE QI ME SA E NJOF ENE SA RESPEKT KINA PER TE NO BREZI JONE DUHET TA BOJ KTE GJO._________________
AVE TIRONA REPUBLIKE! GJAKU,KRENARIJA,DASHNIJA,NALTMADHNIJA JONE.
NJ'ASHTU SIC RRIN YJET RRETH HONES, NJ'ASHTU RRIN TIFOZAT RRETH TIRONES.

Imazh
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit: Re: Kampionati i viti 67
PostPostuar: e mĂ«rkurĂ« 25/11/2009 22:22 
Ultras
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e shtunë 14/11/2009 15:09
Poste: 107
mandhasoni shkroi:
Cuna pashni Zotin boni naj gjo per te tre kampjonatet qi na takojne. Une sdu me vdek pa i pa kto tituj qi ene UEFA na i njef.Jemi ne 2009 ,dhe pse po boen 20 vjet demokraci (mbase mund ta kem gabim) nuk esht bo asigjo serioze per te kerku kto kampionate..... Dhe nuk arrij ta kuptoj , se si ka mundsi qe nji nga veprat me te egra te komunizmit nuk korigjohet as sot e ksaj dite ....

Un kam nje Ide Protest :
Propozoj qe te formulojm nji peticion ,,, ku tregohet saktesisht se si kan ndodhur ngjarjet ,, dhe ku kerkohet rikthimi i 3 kampionateve ne shtepi (39-42-67) .... (Nje peticion te ngjashem e kemi firmos te gjith per pavarsin e kosoves O.K.I ) ...
Pasi te kemi perpiluar peticionin , duhet ta firmosim te gjith . Te mdhenj e te vegjel ,, tifoza, lojtare , Ish lojtare dhe sigurisht mund ta firmosi kushdo qe esht dakort per venien e drejtsis ne vend ,, dhe per rikthimin e titujve tek i zoti .
Mbasi ta kemi firmosur ,, nje kopie te peticionit duhet tja dergojm te gjitha institucineve sportive dhe shtetrore : FSHF - se , Presidences , Kryeministris, Avokatit te popullit , MTKRS-se ;
Dhe te gjitha mediave te shkruara dhe vizive .....
Ky peticion duhet formulohet nga nje njeri i ligjeve (Jurist ose Avokat) dhe duhet te jet i nje niveli te lart serioziteti . Me sa kam par , ne ket forum ka edhe antar qe jan Jurista ,, dhe nese do kishin mundsi do i lutesha ta mernin per siper perpilimin e ktij peticioni .......
Ky peticion ndoshta nuk do te ishte nje zgjidhje perfundimtare por do te sherbente si fillimi i nje lufte te gjat per kthimin e hakut .... Fatkeqsisht ne Shqipri ka gazetar sportiv , tifoza dhe drejtus qe nuk ja kan iden se Tirones i jan heq 3 kampionate kshu qe ne duhet te bejm nje propagand te gjer qe se paku , i gjith komuniteti te njihet me historin ....

p.s. Mando ,,, un personalisht jom i ri ne mosh ,, po edhe mu , sa her qe me tregojn mo tmdhenjt per ket ngjarje , me qa shpirti ... Shpresoj qe cunat ta morin seriozisht ket propozim ,, se jam i sigurt qe do kthehet ne nje kauz me shum mbeshtetes dhe nga ku mund tja arrijm ...

Tirona 4ever_________________
Ave NOLTMADHNIA . Ave TIRONA.
Shpirti , gjaku , zemra jone.
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit: Re: Kampionati i viti 67
PostPostuar: e enjte 26/11/2009 00:36 
Fanatic
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e enjte 19/01/2006 22:55
Poste: 738
Vendndodhja: Me Shpirt e Zemer dersa t'vdes m'TIRONEN TONE te ONDRRAVE.
ishalla ene shyqyr_________________
AVE TIRONA REPUBLIKE! GJAKU,KRENARIJA,DASHNIJA,NALTMADHNIJA JONE.
NJ'ASHTU SIC RRIN YJET RRETH HONES, NJ'ASHTU RRIN TIFOZAT RRETH TIRONES.

Imazh
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit: Re: Kampionati i viti 67
PostPostuar: e enjte 10/12/2009 16:18 
Fanatic

Antarësuar: e hënë 23/06/2008 10:06
Poste: 93
Vendndodhja: tiron
sot ke panorama sport ne nji intervist e zojnes merushe thote qe fanaticsat kan bo nji kerkes zyrtare per kampionatin e 67,e vertet esht ???_________________
dev mukaj shporru ka tirona
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit: Re: Kampionati i viti 67
PostPostuar: e enjte 10/12/2009 16:57 
Site Admin
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e mërkurë 15/10/2003 01:04
Poste: 366
nisi shkroi:
sot ke panorama sport ne nji intervist e zojnes merushe thote qe fanaticsat kan bo nji kerkes zyrtare per kampionatin e 67


ky Ridi osht tyt fare mer daj, trongull i hidhet deri m'lule: kan bo kerkes Fanatics thot :shock:. Ti mer ti duhet ta bosh kerkesen, qe bofshin sevap e t'prufshin lule m'Shish Tufin inshallah :x


Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit: Re: Kampionati i viti 67
PostPostuar: e premte 11/12/2009 11:50 
Fanatic
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e mërkurë 05/11/2003 13:20
Poste: 787
Vendndodhja: Tirane
nisi shkroi:
sot ke panorama sport ne nji intervist e zojnes merushe thote qe fanaticsat kan bo nji kerkes zyrtare per kampionatin e 67,e vertet esht ???

Kerkese po, por zyrtare jo pasi nuk mundemi me bo te tilla. Mund te them se e kemi kerku publikisht me qellim sensibilizimi ne menyre qe ata qe kane tagrin per te tilla pune te levizin._________________
Tifoz Bardhe & Blu deri sa te vdes

Imazh
Jo në linjë
 Profili  
 
Trego postimet nga i fundit:  Rendit pĂ«r nga  
 Faqe 1 prej 2 [ 19 postime ]  Shko tek faqja 1, 2  PasardhĂ«se

Të gjitha oraret janë UTC + 1 orë [ DST ]


Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar të regjistruar dhe 1 vizitor


Nuk mund të hapni tema të reja
Nuk mund të postoni përgjigje
Nuk mund të modifikoni postimet tuaja
Nuk mund të fshini postimet tuaja
Nuk mund të bashkëngjisni skedarë

Kërko për:
Kalo tek:  

cron