Sot është e mërkurë 19/06/2019 00:52
Mirësevjen tek Fanatics' House Mik
Mund të regjistrohesh këtu

Të gjitha oraret janë UTC + 1 orë [ DST ]
 Faqe 3 prej 3 [ 43 postime ]  Shko tek faqja ParaardhĂ«se  1, 2, 3
Autori Mesazh
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e mĂ«rkurĂ« 19/12/2007 21:53 
Fanatic
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e enjte 19/01/2006 22:55
Poste: 738
Vendndodhja: Me Shpirt e Zemer dersa t'vdes m'TIRONEN TONE te ONDRRAVE.
ultra-wb shkroi:
Arnaut - MALESOR.....nga hisotria e perendorise Osmane!

Nuk po them qi e di, por kom nigju qi ne der te Xhomise "osht si i thone harom ene e shkrujtme qi nuk duhet me hy kom maloku se e kon per keq"_________________
AVE TIRONA REPUBLIKE! GJAKU,KRENARIJA,DASHNIJA,NALTMADHNIJA JONE.
NJ'ASHTU SIC RRIN YJET RRETH HONES, NJ'ASHTU RRIN TIFOZAT RRETH TIRONES.

Imazh
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e enjte 20/12/2007 00:09 
Fanatic
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e mërkurë 15/10/2003 19:32
Poste: 6328
Vendndodhja: Tironë. Shqipni
Ju lutem cuna... e lejm ket muhabet... Besoj se u sqaru lushjnari...._________________
TIRONA FANATICS
ImazhImazh
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e enjte 20/12/2007 00:35 
Fanatic
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e shtunë 21/05/2005 14:48
Poste: 3214
eRblin shkroi:
Ju lutem cuna... e lejm ket muhabet... Besoj se u sqaru lushjnari....


Lushnjari nuk kerkoi me msu turqisht mer çuna :mrgreen:_________________
ASHTU SIC RRINE YJET, YJET PERRETH HONES!
ASHTU RRINE TIFOZAT, TIFOZAT RRETH TIRONES!
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e enjte 20/12/2007 08:47 
Fanatic
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e shtunë 31/07/2004 07:45
Poste: 3020
Vendndodhja: Tirone, Cepi Verior!
1-Lushnja hyn tek kategoria "qytet rural" ose "dytesor", prandaj cdo referim ketu per kategorite "mal, malesor" eshte pakuptim, vetem nqs Ac Ruci pat lujt ne Kukes te pakten 2 muaj.
2-Kur malsori (vini re perdorimin e prapashteses -sori dhe jo -oku) esht "qafir" "kaur" (i kershtene or taj) si puna ime, atehere justifikohet ajo e thonmja (qi un nuk osht se e kom ndigju shpesh). Por kur malsori osht myslymon, ku duhet te shkoje ai???? Me sa di un Ac Ruci ka qene nga Bregu i Detit me origjine, dhe Ner Geges nuk i jepet e drejta t'a ndaloje me hy ne cfardo objekti fetar ka deshire. Qofte edhe ne ndeshjen Traktori-Tirona (ku objekt kulti, kishe, xhami a si te doni, osht vetem nji dhe e paprekshme, dmth Tirona)
3-Me sa di un me"Arnaut" ose "arnavut" nenkuptohen shqiptaret. Kuptimin e sakte (te pare) le t'a thone te dy kompetentet. Ne shqip ne perdorim "Ej valla" per flm, kurse kuptimi eshte "ne regull" "dakort" "ashtu esht" dhe perdoret ne zhargon. Ner Gega ka pas perdor "Te Shykyr" kurse Ruci thonte her pas here "EjValla". Ktu fillo dhe konflikti mes tyne.
A e kupto lushnjaro????


Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit: a me nimo dot njeri mu?
PostPostuar: e enjte 13/03/2008 18:17 
Gjak BardheBlu
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e premte 14/04/2006 15:52
Poste: 1868
Vendndodhja: mhallja re
a me nimoni dot çuna?
çere do me thone fert?

Imazh_________________
tiron-tiron-tiron
un vetem per ty jetoj
te du o zemna ime
not e dit kurr s'te harroj
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e enjte 13/03/2008 18:31 
FERT: Fides Est Regni Tutela
Eshte latinisht do t'thote: Faith is the protection of the kingdom (feja eshte mbrojtia e mretnise)


  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e enjte 13/03/2008 18:46 
Gjak BardheBlu
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e premte 14/04/2006 15:52
Poste: 1868
Vendndodhja: mhallja re
rrofsh, e di qe ka qen flamuri i shqiperise fashiste te '41 po perderisa thote feja cila osht feja e ça lidhje ka me fashistat???_________________
tiron-tiron-tiron
un vetem per ty jetoj
te du o zemna ime
not e dit kurr s'te harroj
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e enjte 13/03/2008 18:51 
Gjak BardheBlu
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e enjte 18/08/2005 16:49
Poste: 2188
Vendndodhja: Itali
patrioti_bardheblu shkroi:
rrofsh, e di qe ka qen flamuri i shqiperise fashiste te '41 po perderisa thote feja cila osht feja e ça lidhje ka me fashistat???noshta ngaqe fashistat njihen si fetare te medhenj. kurse komunistat njihen se anti-fe._________________
SE TIRONES DERI ME SOT, VEç TIRONCI I DEL ZOT
Imazh
27 X KAMPIONE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e enjte 13/03/2008 18:56 
ajo faith mund te perkthehet si BESIMI, se sa me shume si feja ne kete rast. BESIMI BEN FUQINE (pak a shume)... gjejeni ne itali nga latinishtja mbase me mir perkthimin se mase nga anglishtja e humb si kuptim... por pak a shume ideja doli.


  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e enjte 13/03/2008 20:40 
Fanatic
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e shtunë 21/05/2005 14:48
Poste: 3214
16_Gusht shkroi:
FERT: Fides Est Regni Tutela
Eshte latinisht do t'thote: Faith is the protection of the kingdom (feja eshte mbrojtia e mretnise)


Eshte nji nga hipotezat sepse asnje nuk e di saktesisht c'do te thote FERT realisht, pasi Vittorio Amedeo II qe e pruni si moto te familjes Savoja nuk ka lon asnji dokument. Per here te pare FERT eshte perdorur si moto per urdher te larte kavaleresk, pastaj per urdher fetar-ushtarak gjithmone nga familja Savoja.

Hipotezat jane:

- "Fert", folje latine qe do te thote "sjell" apo "suportoj". Hipoteze nder me te pranuarat duke ditur qe per here te pare kjo fjale eshte perdorur per urdher te larte ushtarak.

- "Fortitudo Eius Rhodum Tenuit", qe do te thote "Forca e tij ruajti Rodin". Kjo hipoteze lidhet me nji legjende gjate periudhes kur otomanet per te pushtuar Rodin u detyruan te perballeshin me nji nga pinjollet e familjes Savoja.

- "Foedere Et Religione Tenemur" ose "Paqja dhe Feja na mbajne te bashkuar"

- dhe e fundit ajo qe ka dhone me siper 16 Gushti, pra "Fides Est Regni Tutela" ose "Besimi eshte mbrojta e mbreterise"

Ka edhe plot supozime te tjera... Per ate qe eshte i interesuar le te boj i kerkim ne google e mund te rrij me ore te tera._________________
ASHTU SIC RRINE YJET, YJET PERRETH HONES!
ASHTU RRINE TIFOZAT, TIFOZAT RRETH TIRONES!
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e premte 14/03/2008 22:23 
Gjak BardheBlu
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e mërkurë 19/07/2006 00:29
Poste: 4084
Vendndodhja: Ne Tironen e ondrrave!
Fortitudo et Robur Taurinensis. - Forza e robustezza torinese.

Fœmina Erit Ruina Tua . - La donna sarà la tua rovina.

Foedere Et Religione Tenemur (La pace e la religione ci tengono uniti)
Fides Est Regni Tutela (La fede Ú la protezione del Regno)

Fidanishte E Rami Tullacit - kjo lidhet me pemaxhiun nga Vrapi Peqenit, qe i dhuroji 2000 rrenje ullinj Ciceronit, te cilit i pelqeu aq shum voji saqe i dha siglen "FERT" te gjithave gjonave me ciles.

Fergese E Raki Tavdheu - ktu u bazonte monarkia shqiptar. Zogu, i biri i Sadije Toptanit kishte amanet nga nena mbreteshe kuzhinen dhe qejfet e Tironsit. Ene per hir te Tirones boni ket shkujtme te flamuri._________________
Tirona quarens intellectum - Tirona ka nevoje per intelekt!

Tirona ubi maior, minor cessat - Ku ndigjohet e modhja Tiron, te tjeret duhet t'a mbyllin (gojen)!
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e premte 14/03/2008 23:01 
Gjak BardheBlu
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e enjte 18/08/2005 16:49
Poste: 2188
Vendndodhja: Itali
ultra-wb shkroi:

Fergese E Raki Tavdheu - ktu u bazonte monarkia shqiptar. Zogu, i biri i Sadije Toptanit kishte amanet nga nena mbreteshe kuzhinen dhe qejfet e Tironsit. Ene per hir te Tirones boni ket shkujtme te flamuri.pa fryk qe kjo duhet t'jet :lol: jom tu majt barkun me dore :lol:_________________
SE TIRONES DERI ME SOT, VEç TIRONCI I DEL ZOT
Imazh
27 X KAMPIONE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e djelĂ« 18/05/2008 12:48 
Fanatic
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e hënë 06/03/2006 18:40
Poste: 218
Vendndodhja: TiRoNa CiTy
Ti Gerto vetem per fantazi qe ske per tvujt najher :D :D :D_________________
Me Ty U Linda, Me Ty U Rrita, Vetem TIRONA n'Stadium Bertita!!!
Jo në linjë
 Profili  
 
Trego postimet nga i fundit:  Rendit pĂ«r nga  
 Faqe 3 prej 3 [ 43 postime ]  Shko tek faqja ParaardhĂ«se  1, 2, 3

Të gjitha oraret janë UTC + 1 orë [ DST ]


Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar të regjistruar dhe 1 vizitor


Nuk mund të hapni tema të reja
Nuk mund të postoni përgjigje
Nuk mund të modifikoni postimet tuaja
Nuk mund të fshini postimet tuaja
Nuk mund të bashkëngjisni skedarë

Kërko për:
Kalo tek:  

cron