Sot është e premte 14/12/2018 16:37
Mirësevjen tek Fanatics' House Mik
Mund të regjistrohesh këtu

Të gjitha oraret janë UTC + 1 orë [ DST ]
 Faqe 1 prej 1 [ 7 postime ] 
Autori Mesazh
 Subjekti i postimit: Në gjurmët e ndërtimeve
PostPostuar: e djelë 05/08/2007 00:57 
Shtëpitë me qerpiç të tiranasve do pushonin së qeni, ajo çka kishte kryeqyteti i Shqipërisë. Tiranës do t’i vishej një tjetër fytyrë, ajo e një arkitekture të vërtetë! Përtej detit, në Italinë famëkeqe për një pjesë të mirë të shqiptarëve të asovitesh, hidheshin ide e projekte pa fund për ndërtime të reja.

Jehona e tyre, por jo vetëm mbërritën edhe në vendin tonë. Por, vetëm tek ata që e kishin prekur Italinë ama, e që ishin shtetarët shqiptarë të atyre viteve. I njohim si ndërtimet italiane të viteve ’30-të, por që, në fakt, janë shtrirë përgjatë dy dekadave. Mirëpo, tanimë edhe këtu mund të flitej për “Planin rregullues së qendrës së Tiranësâ€


  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e djelë 05/08/2007 01:10 
Pallati i Brigadave apo shtëpia dimërore e Mbretit Zog

Do të shërbente si shtëpia dimërore e Mbretit Zog ndaj edhe ai ua besoi arkitektëve italianë ndërtimin e tij. Mjaftonin pak firma për të filluar ndërtimet, ndaj edhe mesi i vitit 1937 shënoi edhe fillimin e ndërtimit të pallatit mbretëror, që tani njihet si Pallati i Brigadave. Ndërtimi i tij u ndërpre, pasi italianët pushtuan Shqipërinë dhe mbretit iu desh të “arratisejâ€


  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e djelë 05/08/2007 01:30 
Imazh

Imazh

Imazh


  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e djelë 05/08/2007 01:41 
Imazh


  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e djelë 05/08/2007 01:46 
Imazh


  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e djelë 05/08/2007 01:49 
Imazh


  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e djelë 05/08/2007 01:56 
http://img175.imageshack.us/img175/6346 ... 939fm5.jpg

http://img141.imageshack.us/img141/530/tr1930sh7.jpg


  
 
Trego postimet nga i fundit:  Rendit për nga  
 Faqe 1 prej 1 [ 7 postime ] 

Të gjitha oraret janë UTC + 1 orë [ DST ]


Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar të regjistruar dhe 0 vizitorë


Nuk mund të hapni tema të reja
Nuk mund të postoni përgjigje
Nuk mund të modifikoni postimet tuaja
Nuk mund të fshini postimet tuaja
Nuk mund të bashkëngjisni skedarë

Kërko për:
Kalo tek:  

cron