Sot është e mërkurë 19/06/2019 10:55
Mirësevjen tek Fanatics' House Mik
Mund të regjistrohesh këtu

Të gjitha oraret janë UTC + 1 orë [ DST ]
 Faqe 1 prej 1 [ 9 postime ] 
Autori Mesazh
 Subjekti i postimit: Former KF Tirana players (01/02)
PostPostuar: e hĂ«nĂ« 23/11/2009 19:24 
Tifoz i Ri

Antarësuar: e hënë 23/11/2009 10:30
Poste: 2
Hello all together, I am working for a German football history project named "Das Fussball Studio" (www.dasfussballstudio.de). We are creating freeware databases on nearly every European professional football league and all importan international cups. So my personal project iss the database on UEFA-Cup (now Europa-League) and the former Cupwinner's Cup. For this DB I am collecting personal data on every player and coach, who ever appeared in these tournaments (means: date of birth, nationality, position and A-internationals).
In case of KF Tirana I have a problem to find information on two of your former players, who appeared in UEFA-Cup qualifying round 2001/02. I guess they were contracted by your former Eyptian chairman Metwally El Sayed.
These are:
Mohamed Mohamed Ahmed El Ghazllan
and
Mohamed Abdou Abdel Aziz Amru.
(Don't know if the spellings are 100% correct. They are based on UEFA.com)
Can someone please help me with information on their nationality, their dates of birth and/or if possible additional clubs they played before/after their time in Tirana. I can hardly find any infos on them. It's really mysterious.

Thanks for any help.
Btw: It would be fantastic if someone could post a short summary of my request in Albanian, so that everybody can understand it. Perhaps there is someone who can help.


Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit: Re: Former KF Tirana players (01/02)
PostPostuar: e hĂ«nĂ« 23/11/2009 19:55 
Fanatic
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e hënë 23/03/2009 18:04
Poste: 272
Vendndodhja: Tirone
Çkemi te gjithëve, unë jam duke punuar për një projekt historinë e futbollit gjerman të quajtur "Studio Fussball Das" (www.dasfussballstudio.de). Ne jemi duke krijuar bazat e të dhënave te lira në pothuajse çdo kampionat europian të futbollit profesional. Pra, projekti im personal ISS permban bazën e të dhënave të UEFA-Cup (tani Europa-League) dhe së ish Kupës Cupwinner. Për këtë DB unë jam ne mbledhjen e të dhënave personale për çdo lojtar dhe trajner, i cili eshte shfaqur ndonjëherë në këto turne (do të thotë: data e lindjes, kombësia, pozita dhe A-ndërkombëtarët).
Në rast me KF-Tirona kam një problem për të gjetur informata mbi dy nga lojtarët tuaj të mëparshëm, te cilet u shfaqen në Kupën UEFA-kualifikuese 2001/02. Unë mendoj se ata ishin të kontraktuar nga ish-presidenti juaj Eyptian Metwally El Sayed.
Këto janë:
Mohamed Mohamed Ahmed El Ghazllan
dhe
Mohamed Abdel Aziz Abdou Amru.
(Nuk e di nëse te dhenat janë 100% të sakta. Ata janë të bazuara në UEFA.com)
Mundet dikush ju lutem më ndihmoni me informacion mbi kombësinë e tyre, datat e tyre të lindjes dhe / ose nëse klubet e mundur shtesë ata kanë luajtur para / pas kohën e tyre në Tiranë. Unë mund të vështirë të gjeni ndonjë info mbi ta. Është me të vërtetë misterioze.

Faleminderit për ndonjë ndihmë.
Btw: Do të ishte fantastike nëse dikush mund të postoj një përmbledhje e shkurtër e kërkesës sime në gjuhën shqipe, në mënyrë që të gjithë mund ta kuptojnë atë. Ndoshta ka dikush që mund të ndihmojë.

PERKTHEU : ALBION PASHOLLARI_________________
Imazh
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit: Re: Former KF Tirana players (01/02)
PostPostuar: e hĂ«nĂ« 23/11/2009 19:59 
Fanatic
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e enjte 16/10/2008 12:42
Poste: 1524
Vendndodhja: Tiron
Do noj lek ti per perkthimin nashti ee???/

Daku une ato arab...vetem tek lista qe me sjellin ato te bankes se shqiperise per prandalim pastrim parash i kom pa... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:_________________
Nji urim kena sot per ju
vdekt morri kuq e vdekt dhe miu blu

ImazhImazh
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit: Re: Former KF Tirana players (01/02)
PostPostuar: e hĂ«nĂ« 23/11/2009 20:00 
Fanatic
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e hënë 23/03/2009 18:04
Poste: 272
Vendndodhja: Tirone
Barono ... di nei gjo per keto ti ta nimojm cunin ?????

-- e hënë 23/11/2009 19:02 --

Jo me ledo rrofsh ... Un punoj per zotin 8) , jepja Renisit se e kom punsu :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:_________________
Imazh
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit: Re: Former KF Tirana players (01/02)
PostPostuar: e hĂ«nĂ« 23/11/2009 22:10 
Fanatic
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e mërkurë 22/10/2008 02:10
Poste: 1038
Vendndodhja: Tirona
Albioni 'Tirona shkroi:
Barono ... di nei gjo per keto ti ta nimojm cunin ?????

-- e hënë 23/11/2009 19:02 --

Jo me ledo rrofsh ... Un punoj per zotin 8) , jepja Renisit se e kom punsu :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Shif, shif u boone ti mer qen. Kshu osht, un te msova me perdor forumin e tashi m bo si shef. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Ene shif se ke ai perkthimi ke bo ca gabime.


Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit: Re: Former KF Tirana players (01/02)
PostPostuar: e hĂ«nĂ« 23/11/2009 22:38 
Fanatic
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e mërkurë 15/10/2003 19:32
Poste: 6328
Vendndodhja: Tironë. Shqipni
alex511 shkroi:
Hello all together, I am working for a German football history project named "Das Fussball Studio" (http://www.dasfussballstudio.de). We are creating freeware databases on nearly every European professional football league and all importan international cups. So my personal project iss the database on UEFA-Cup (now Europa-League) and the former Cupwinner's Cup. For this DB I am collecting personal data on every player and coach, who ever appeared in these tournaments (means: date of birth, nationality, position and A-internationals).
In case of KF Tirana I have a problem to find information on two of your former players, who appeared in UEFA-Cup qualifying round 2001/02. I guess they were contracted by your former Eyptian chairman Metwally El Sayed.
These are:
Mohamed Mohamed Ahmed El Ghazllan
and
Mohamed Abdou Abdel Aziz Amru.
(Don't know if the spellings are 100% correct. They are based on UEFA.com)
Can someone please help me with information on their nationality, their dates of birth and/or if possible additional clubs they played before/after their time in Tirana. I can hardly find any infos on them. It's really mysterious.

Thanks for any help.
Btw: It would be fantastic if someone could post a short summary of my request in Albanian, so that everybody can understand it. Perhaps there is someone who can help.


Hi alex. First of all, thank you for visiting our forum. Personally I can only recall the second player you mentioned, but I am unable to provide you the information you request, as I only remember reading about him in the Albanian sports newspapers at the time. Hopefully someone else who might have that kind of info will answer, although I am not sure anyone does.

P.S: Thread moved to the appropriate section. (English Board)

P.P.S: Ju lutem te gjithve te qendroni mrena temes, flm Albionit qe e perktheu!_________________
TIRONA FANATICS
ImazhImazh
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit: Re: Former KF Tirana players (01/02)
PostPostuar: e martĂ« 24/11/2009 13:08 
Fanatic
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e enjte 27/01/2005 20:20
Poste: 661
Vendndodhja: Tirone
alex511 shkroi:
Hello all together, I am working for a German football history project named "Das Fussball Studio" (http://www.dasfussballstudio.de). We are creating freeware databases on nearly every European professional football league and all importan international cups. So my personal project iss the database on UEFA-Cup (now Europa-League) and the former Cupwinner's Cup. For this DB I am collecting personal data on every player and coach, who ever appeared in these tournaments (means: date of birth, nationality, position and A-internationals).
In case of KF Tirana I have a problem to find information on two of your former players, who appeared in UEFA-Cup qualifying round 2001/02. I guess they were contracted by your former Eyptian chairman Metwally El Sayed.
These are:
Mohamed Mohamed Ahmed El Ghazllan
and
Mohamed Abdou Abdel Aziz Amru.
(Don't know if the spellings are 100% correct. They are based on UEFA.com)
Can someone please help me with information on their nationality, their dates of birth and/or if possible additional clubs they played before/after their time in Tirana. I can hardly find any infos on them. It's really mysterious.

Thanks for any help.
Btw: It would be fantastic if someone could post a short summary of my request in Albanian, so that everybody can understand it. Perhaps there is someone who can help.The first was a goal keeper
The second Abdou was central defender he was really a good player(he played only two games of Uefa)
Both come from Al Masri Egypt._________________
Imazh
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit: Re: Former KF Tirana players (01/02)
PostPostuar: e martĂ« 24/11/2009 16:54 
Tifoz i Ri

Antarësuar: e hënë 23/11/2009 10:30
Poste: 2
Thank you Tironsi, but with the goalkeeper you are wrong: you confused him with Hasan Sayed Nasr, a third Egyptian player who was contracted in 2001 and in deed a goalkeeper. He is the only one I have all information on. (He played the second match against Limassol, in the first Blendi Nallbani was Tirana's keeper)


Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit: Re: Former KF Tirana players (01/02)
PostPostuar: e martĂ« 24/11/2009 17:38 
Fanatic
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e enjte 27/01/2005 20:20
Poste: 661
Vendndodhja: Tirone
alex511 shkroi:
Thank you Tironsi, but with the goalkeeper you are wrong: you confused him with Hasan Sayed Nasr, a third Egyptian player who was contracted in 2001 and in deed a goalkeeper. He is the only one I have all information on. (He played the second match against Limassol, in the first Blendi Nallbani was Tirana's keeper)Yeah you right,this one was a central midfilder (playmaker) he playes all that season for us and scores a few goals._________________
Imazh
Jo në linjë
 Profili  
 
Trego postimet nga i fundit:  Rendit pĂ«r nga  
 Faqe 1 prej 1 [ 9 postime ] 

Të gjitha oraret janë UTC + 1 orë [ DST ]


Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar të regjistruar dhe 1 vizitor


Nuk mund të hapni tema të reja
Nuk mund të postoni përgjigje
Nuk mund të modifikoni postimet tuaja
Nuk mund të fshini postimet tuaja
Nuk mund të bashkëngjisni skedarë

Kërko për:
Kalo tek:  

cron