Switch to full style
Artikuj, komente, kujtime mbi historine e lavdishme 90 vjecare te klubit numer 1 ne Shqiperi
Dërgo një përgjigje

Ballkaniada 1946, nga Besnik Dizdari

e shtunë 12/05/2007 05:03

UEFA ka publikuar nje njoftim per nje liber te fundit te Besnik Dizdarit, Balkaniada 1946. Libri ben fjale per lojrat ballkanike qe u mbajten ne Tirane ku ekipi kombetar shqiptar doli kampion ne futboll. Libri mund te porositet nga shtepia botuese Rozafat dhe adresa e emaili-it eshte dizdarib at san.com.al.

(faqe 23)
http://www.uefa.com/newsfiles/530663.pdf

e shtunë 12/05/2007 08:04

Kjo s'eshte nga Besnik Dizdari, por nje shkrim i tironcit Kellici, qe flet per kete eveniment historik te futbollit tone. Cik si shume i gjate, por ja vlen te lexohet, mua me ka kenaq...Nga Skifter Kellici

Kur Loro Borici, kapiteni i skuadres sone kombetare, i ndodhur mbi podium, ngriti lart kupen qe mbante ne duar, i tere stadiumi “Qemal Stafaâ€

e hënë 14/05/2007 15:03

e mahnitsheme... kjo nuk eshte thjesht histori futbolli, kjo eshte historia e kombit ton...... mallkuar qoft komunizmi por kur degjoj historite e shqiperise 1920-1980 mallengjehem..... them se mund te ket qen periudha e perqindjes me te larte te njerezve me ideale e jo materialista te historise se shqiperise.....

e hënë 14/05/2007 18:04

Edhe mu kur e kam lexu per here te pare me ka mallengjy shume, sepse jo vetem qe njerezit para komunizmit kane qene tjeter rrace si te perkrym kane qene, (do thoni ju 46, sa kishte hy e skishte fillu me bo ala gjo klyshi), por ai sistem i mesoi njerezve t'spiunote vllai vllain. Ca pret nga nje komb qe udhehiqej nga nje Enver i cili vrau burrin e motres duke e lene me 3femije e aq me teper ky njeri kishte derdhur leke per mbajtjen e tij ne France. Ene atje ku osht duhet me i von i bomb ke varri qe mos ti gjej asiher rahat shpirti shurres.
Duke u kthyher prap tek tema eshte e vetmja krenari nderkombetare qe kena kjo arritje e kesaj kombetarje.

e hënë 14/05/2007 20:39

Ai titull ballkanik i vitit 1946 kushedi se kur do replikohet nga ndonje tjeter trofe nderkombetar (perjashto trofeun Rothman's te fituar me skuadra te nivelit te Maltes e Azerbajxhanit).

Lame poshte nesh Rumanine, Bullgarine dhe Jugosllavine (=Maqedoni+Serbi+Mal i Zi+Kroaci+Slloveni+BosnjeHerzegovine).

Shqiperia doli para ketyre tre skuadrave dhe u shpall skuadra me e madhe e Ballkanit. E jashtezakonshme!
Dërgo një përgjigje