Switch to full style
Artikuj, komente, kujtime mbi historine e lavdishme 90 vjecare te klubit numer 1 ne Shqiperi
Dërgo një përgjigje

e premte 14/12/2007 17:37

Ti e di shprehjen "boll me ken shkodran se te tana i ban" Une nuk ta prish TY, pranej fillo e te vij mrapa. :wink: :oops:

e mërkurë 19/12/2007 16:41

do filloni ju apo t'hapim naj komision hetimi per mosnisjen e punimeve :wink:

e shtunë 27/12/2008 00:17

Po vej ktu nji artikull per pseudonimet e lojtarve t TIRONES:


Nofkat më të spikatura të bardhebluve aktualë dhe ish-legjendave të Tiranës

Nga Leonard Karaj
Gallabordsi, Zogu, Loku, Hekri, Pula, Ben Llaveshi, Tushja, nuk janë gjë tjetër veçse nofkat e disa prej legjendave dhe lojtarëve aktualë të Tiranës. Duke filluar që nga Hysen Kusi, Riza Lushta, Xhavit Demneri e deri tek Klodian Duro e Nevil Dede, tifozeria fanatike bardheblu mundohej vazhdimisht të futej në karakterin e tyre duke i përshtatur niknejmin më të përafërt. Ca kjo për ti ngritur sa më lart vlerat sportistit në fjalë, ca edhe për të thjeshtëzuar sa më shumë emrat e tyre. E ndërsa në vitet 50-70 nofkat zgjidheshin në përvijim të lojës dhe famës së këtyre sportistëve, në dekadën e fundit të shekullit 20-t tifozët zhbiruan edhe në jetën private duke nxjerr nga repertori nofka si “Tataâ€

Re: Historite e vjetra te lojtareve dhe tifozave te TIRONES

e shtunë 06/11/2010 00:41

Shyqyr qe ju gjeta i her.Jetoj larg ne Amerike dhe jom i hik prej 20 vjetesh ka Tirona por nuk mund ta harroj dot Tironen ton dhe her mas here e shof na i neshje n'kompjuter dhelexoj lajmet qe lidhen me Tironen.
Sido me qene emocionet kur Tirona lujte kundra Partizonit apo Vlones ishin te pa pershkrushme krahasim me sot.Kam qene afersisht 12-13 vjec kur pata shku ne Vlone me ca shoke te babes qe ishin com Vlone dhe nejta nja dy-tre dite atje ku pash edhe neshjen.Ate dite ishte nomi atje,mesi hym ne stadium.Nji personit aty ju kput veshi kur u hapen dyrt ka t'shtymet.E maj men si sot.Gjate nxemjes knej ka krahu ku ishin pankinat i thras Arjan Bimos:
O Arjano, o Arjano.Ai u kthy i habit se co ky qe po m'thret n'emer dhe ma bo me dore.Disa lab aty rreth e qark me pan me habi, me demek "c'eshte ky tiranas ketu mes nesh more djema"?
Nesje,Tirona ne ate kohe e pat rraf Vlonen tre here per dy jave.Dy here ne kupe dhe i her per kampjonat.Kjo neshje ishte per kampjonat.Pjesen e pare Tirona boni i gol te rregullt ( me duket se Agustini) por u anullu.Dhe kshu maroi pjesa e par.Mora vesh me vone se gjate pushimit kishin hy ca tifoz lab ka ata palacot fare me i bo presion lojtarve te Tirones.Aty sic nigjova Agustini qe s'durote njeri n'bote i kthehet dhe i perplas nja dy prej tyne si klysha.Mas u qetesun gjonat filloi pjesa e dyte me pak vones.Tirona shenoi golin e dyte, i rregullt ky dhe aq maroi neshja.Me duket se qe Cim Muca qe boni gol.Un at not flejta atje ke ata comt,dhe te nesmen me thote njoni prej tyne se ka nodh dicka ke stadiumi.Shkum atje dhe hym mrena, kur ca me pa? Kishin pre shtyllat e te dy portave dhe kishin hap gropa gjithanej neper fushe.
Qe nga kjo dit ne i permenshim labve "patatet" se fusha ishte bo sikur kishin germu me nxjerr patate.Mas neshjes ne fakt maj men qe nji lab tip kuqi i kthehet njonit aty qe ishte tirons dhe i thote kot pa lidhje fare: "c'ma pi ate cigare gjithe pordhe more"? Ai i shkreti u kthy i habit dhe e pyti me mu e ke?" E mo, me ty e kam" dhe u turr gjoja me u zi me ket.Nji tjeter aty i tha: "po pse te mos e pi,erdhen, na rrahen, dhe po ikin tani".nejse, ai tironsi nuk osht se e cau shum per at halen,por ne fakt nuk e lan vet labet at halen dhe e largun.Ai halja vazhdonte tu bertit e tu shajt Tironen dhe tironsit.Nuk e di,por ene mas kaq vjetesh nuk e kuptoj ate urrejtje patologjike kundra Tirones.Bile ene sot vazhdojn.I kom ktu ca katunar dhe thojn "po ja Tiranen e ndihmonin arbitrat".Po ca Tirone mer cuna i them, po si se thate i fjale per ekipet e qeverise,asaj qeverie qe ju piu gjakun juve me shume se sa neve?Po katunari,katunar metet.Do kalojn shum breza deri sa te bohen njerez.Te vetmit qe folin realitetin jon shkodront.M'ka bo pershtypje se kom njoft ene ca prej Fjeri ose minoritar qe ishin me Tironen.Por kuptohet qe jan pakice.Shumica dun ala Enverin dhe Mehmetin.Nejse,kaq per sot.Kalofshi mir dhe fitore ne Peqin me kismet.

Re: Historite e vjetra te lojtareve dhe tifozave te TIRONES

e djelë 07/11/2010 15:05

Hasono mire se erdhe ne forum. Shof nga postimet e tuja qe ke icik mo shume kohe se shumica ktu qe njek Tironen, po ka ene te brezit tat.

Po spertove prezantohu ktu, me shume mundsi do gjejsh ene njerez t njoft:

viewtopic.php?f=4&t=1201&start=0

Re: Historite e vjetra te lojtareve dhe tifozave te TIRONES

e mërkurë 20/07/2011 08:26

AE DINI JU QE LOJTARI QE KA BO MO SHUM GOLA NE VITIN 1970 KA QENE I MODHI SKENER HYKA 20 GOLA (nje vit mo mrapa pernaska 21 ).DHE MASANAJ MAJACI KUR I LAN 3 DHE 4 GOLA QE TE BOHEJ MO I MIRI (NE SESONIN 1988-1989).(Me falni dojsha me tho 3 gola ne nje neshje dhe 4 te tjetra)

Re: Historite e vjetra te lojtareve dhe tifozave te TIRONES

e djelë 20/05/2012 10:37

Pjesen e dyt te Transfertes se Kavajes Arti paska pertu me e shkrujt :P
Po deshet cuna munohuni ta shkruni se kom shum qef me e dit se si kan rrjedh ngjarjet :D
Po patet mundsi edhe Histori te tjera :D :D

Re: Historite e vjetra te lojtareve dhe tifozave te TIRONES

e djelë 20/05/2012 15:11

Makaveli shkroi:Pjesen e dyt te Transfertes se Kavajes Arti paska pertu me e shkrujt :P
Po deshet cuna munohuni ta shkruni se kom shum qef me e dit se si kan rrjedh ngjarjet :D
Po patet mundsi edhe Histori te tjera :D :D


viewtopic.php?f=2&t=750&hilit=Kavaje+1979

Re: Historite e vjetra te lojtareve dhe tifozave te TIRONES

e hënë 21/05/2012 15:49

Arty-Bardh&BluForever shkroi:
Makaveli shkroi:Pjesen e dyt te Transfertes se Kavajes Arti paska pertu me e shkrujt :P
Po deshet cuna munohuni ta shkruni se kom shum qef me e dit se si kan rrjedh ngjarjet :D
Po patet mundsi edhe Histori te tjera :D :D


viewtopic.php?f=2&t=750&hilit=Kavaje+1979

Se kisha pa... :P Rrofsh Arto :)

Re: Historite e vjetra te lojtareve dhe tifozave te TIRONES

e martë 05/06/2012 11:07

Makaveli shkroi:
Arty-Bardh&BluForever shkroi:
Makaveli shkroi:Pjesen e dyt te Transfertes se Kavajes Arti paska pertu me e shkrujt :P
Po deshet cuna munohuni ta shkruni se kom shum qef me e dit se si kan rrjedh ngjarjet :D
Po patet mundsi edhe Histori te tjera :D :D


viewtopic.php?f=2&t=750&hilit=Kavaje+1979

Se kisha pa... :P Rrofsh Arto :)papapapap si jeni ju t'rit... direkt me kritiku.... e shef qe arti s'ka pertu? ke pertu ti me kerku... :lol:

Re: Historite e vjetra te lojtareve dhe tifozave te TIRONES

e martë 05/06/2012 13:07

Mos u nxef patrioto...:P Ta thash punen e rinis te ajo tema tjeter :P

-- e hënë 02/07/2012 11:45 --

http://www.forum-calcio.com/files/tirona_2.jpg ... Kush me nimo me vitin e ksaj fotos?
Dërgo një përgjigje