Switch to full style
Artikuj, komente, kujtime mbi historine e lavdishme 90 vjecare te klubit numer 1 ne Shqiperi
Dërgo një përgjigje

Kur SK Tirana ishte skuadra nr 31 ne Evrope (Viti 1987)

e mërkurë 28/06/2006 05:53

Ne vitin 1987 Tirana e kishte koeficentin UEFA te tille qe renditej si skuadra nr 31 ne Evrope (ne 127 skuadra qe merrnin pjese ne kupat evropiane). Fitorja e dyfishte ndaj Dinamos se Bukureshtit ia rriti shume koeficentin dhe vete statistikat e deshmojne kete arritje qe eshte nder me te medhate e historise se Tiranes.

Shihni ketu:

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uef ... f1987.html

Ketu poshte mund te zgjidhni vitin e te shihni koeficentin e skuadrave nder vite.

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uef ... .html#info

e mërkurë 28/06/2006 08:49

Ne fakt, Tirana ishte me 1987 ne vendin e 25te, dhe me koeficient te barabarte me vendin e 23te te Real Madrid-it. Vendosja ne vendin e 31te eshte per aresye thjesht alfabetike (megjithese edhe ajo s'duket te jete kriteri) por fakti eshte qe jane nje grup skuadrash me koeficient 1.25, me 4 ndeshje dhe 5 pike, e qe te gjitha konsiderohen ne vendin e 25te.

Po ashtu, renditja e atij viti, duke marre ne konsiderate 5 vitet e fundit eshte e 57ta. http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uef ... trank.html
Te dyja renditjet, si vjetore dhe akumulative 5 vjecare e vitit 1987, jane me mirat e te tera koherave per nje ekip shqiptar!

Flamurtari ishte i 36ti ne vitin me te mire qe pati me 6 ndeshje dhe 6 pike dhe i 92ti, 100ti, 101ti ne baze te koeficientit akumulativ 5 vjecar ne periudhen me te mire me 1988, 1990 dhe 1992.
http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uef ... k1988.html
http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uef ... f1988.html
http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uef ... nk1990.htm
http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uef ... 1992.htmll

Sigurisht, per te qene realiste, kjo esht thjesht renditje relative ne krahasim me skuadrat e kohes qe luajten, te atij viti apo 5 vjecari, si edhe sistemi i pikezimit i UEFA-s eshte shume i kritikueshem. Sidoqofte, eshte nje arritje qe tregon nivelin e larte te Tiranes ne ato vite ne arenen nderkombetare ne krahasim edhe me te tjeret, edhe statistikisht.

e mërkurë 28/06/2006 10:15

Sot Tirona esht ne vendin e 225-te mes afro 900 ekipeve pjesemarrese ne kupat e europes(tabela e dhene ketu akoma nuk i ka ber update rezultatet e sezonit te kalum)

http://sathanasias.bravepages.com/f-tea ... k-all.html

Te pakten ne 25 vjetet e fundit Tirona mban renditjen me te larte ne UEFA mes ekipeve shqiptare te marra se bashku,duke qene jo pak por mbi 100 pik larg ekipit me te afert me te.Tirona ne tabelen me poshte renditet e 275-ta midis afro 1000 ekipeve ne total.

http://european-football-statistics.co.uk/league.htm

Nese Tirona arrin te kaloje 2 ture kete sezon koeficenti i saj nuk varet shum nga rezultatet e ekipeve te tjera shqiptare pasi fiton automatikisht 1 pike me teper(Tirona 2.200,te tjerat 1.200)

e enjte 29/06/2006 11:38

s'po gjej as dinamo e as partizon. hallall i qoft flamurtarit... me vjen keq qe ka perfundu ne ket gjendje....

kampionati:
1-tirona
2-vllaznia
3-flamurtari
4-partizoni
5-dinamo
6-besa
7-skenderbeu
8-teuta
9-elbasoni
10-apollonia
11-lushnja
do ishte kampionat i bukur sikur t'gjitha skuadrat te lunin me lojtar shqiptar e te rinj athere po qe do te zhvillohej pak kampionati (po ti bojn stervitje tamom sic duhet.)
12-shkumbini
Dërgo një përgjigje