Sot është e mërkurë 19/06/2019 01:20
Mirësevjen tek Fanatics' House Mik
Mund të regjistrohesh këtu

Të gjitha oraret janë UTC + 1 orë [ DST ]
 Faqe 1 prej 1 [ 3 postime ] 
Autori Mesazh
 Subjekti i postimit: Sk Tirana- Fituesja e Kupes se Pare te Shqiperise
PostPostuar: e mĂ«rkurĂ« 10/05/2006 08:26 
Gjak BardheBlu
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e djelë 14/08/2005 19:31
Poste: 720
Vendndodhja: USA
... Më 11 dhjetor 1938, në Shqipërinë Zogiste jo pak por plot 18 skuadra, kanë dalë në fushën e lojës. Dhe është interesante ndarja në grupe. Për këte merrej në konsideratë renditja e kampionatit kombëtar të vitit 1937. Në grupin e parë për fitimin e Kupës qenë tri skuadrat e renditura të parat në atë kampionat 1937: SK Tirana, Vllaznia dhe Besa. Në grupin B Skenderbeu, Bashkimi Elbasanas dhe Dragoj i Pogradecit. Në grupin C Durrësi, Bardhyli i Lezhës, Tomorri i Beratit, Ismail Qemali i Vlorës. Saktësisht sipas renditjes së Kampionatit Kombëtar të vitit 1937. Mandej vijnë tre grupe të tjera, A, B, C me skuadrat e Divizionit të dytë (kategorisë së dytë) ku gjithashtu fituesit do të nderoheshin me kupë.
Siç shihet qartë, përmasat kombëtare të Kupës ishin hapësinore: 18 skuadra nga të gjithë krahinat e Shqipërisë! Dhe ndeshjet që do të ishin dramatike...
Sidomos treshja e parë SK Tirana, Vllaznia, Besa. Ose më mirë me thanë, dueli i famshëm Tiranë - Shkodër. Ndonëse çudia e parë i takon Kavajës: Besa - SK Tirana 2-1. Dhe vjen mrekullia: Tirana - Vllaznia 5-3! Gati tenistik është dhe rezultati i ndeshjes Tirana -Besa 4-2. Ndërkohë Vllaznia fiton 2-1 në Kavajë dhe ja ku mbrrin i famshmi 22 janar 1939 dhe e gjithë Shkodra jeton me ndeshjen e madhe që do të përcaktonte fituesen e Kupës. Dhe befas merret vesh se Shkodrës i mungojnë një tufë titullarësh: Laçej, Xërxa, Rusi, Alibali, Fakja, Gjeloshi, Dervishi... SK Tiranës vetëm Mark Gurashi. Por Lushta si gjithmonë, qysh ditën e parë kur i ka dalë Vllaznisë përballë në fushë, ka qenë shkatërrimi i saj. Dhe çel ate që ne i themi seria e golave: 1-0 në të 24' kur pa kaluar 2 minuta Sllave Llambi shkakton autogol. Ndeshja është kësisoj në barazpeshë të plotë, sepse, siç shkruan Mazreku, ""Vllaznia" na dha me kuptue se lojtarët shkodranë ndodhen në rrugën e përparimit". Kësisoj, deri në të '75 kur mbërrin goli përcaktues i Jakovës, çka vulos fitoren e SK Tiranës 2-1 si dhe marrjen e Kupës prej saj. "Janë rrahë papushim të dyja portat", nënvizon kronika e kohës, e cila vazhdon qartë: "Ndoshta ma teknikë janë tregue lojtarët e Tiranës, ndoshta i kanë mbajtë ma mirë pozicionet, ndoshta kanë zbritur ma rrezikshëm në portën kundërshtare, kryesisht për shkak të shutit të mirë të Lushtës, por nga ana tjetër lojtarët shkodranë kanë luejtë me nji vullnet të madh..."
Kaq për këte herë, sepse një herë tjetër mund t'i kthehemi prap kësaj ngjarje. SK Tirana, sunduesja absolute e futbollit shqiptar të viteve 30', fiton Kupën e "Federatës Vllaznija Shqiptare" që në mënyrë bindëse nuk është gjë tjetër veçse Kupa e parë e Shqipërisë në futboll. Sepse "Federata Vllaznia Shqiptare" e vitit 1939 nuk është FSHF-ja, por shumë më tepër se kaq. Eshtë qeveria sportive e Shqipërisë, Komiteti Olimpik i Shqiptar i epokës, vetë Mbretëria Shqiptare në sport.
Skeda e "finales" është kjo:

Vllaznia - SK Tirana 1-2
Shkodër, 22 janar 1939
VLLAZNIA: Jubani, Hila, Kazazi, Smajli, Koxhja, Barbullushi, L. Hoxha,
S.Gjinali, Vasija, Halepiani, H.Osmani.
SK TIRANA: Hobdari, Maluçi, F.Janku, Llambi, Karapici, Plluska, Balla,
Lisi, Lushta, Jakova, Kashariqi.
GOLAT: 24' Lushta, 26' Llambi (vetgol), Jakova.
GJYQTAR: Enver Kulla.
Mbas gjithë kësaj, renditja e plotë e Kupës së parë të Shqipërisë
1938-39 në futboll është kjo:
1. SK TIRANA / Tiranë
2. VLLAZNIA / Shkodër
3. BESA / Kavajë
4. SKENDERBEU / Korçë
5. BASHKIMI / Elbasan
6. DRAGOJ / Pogradec
7. DURRESI / Durrës
8. BARDHYLI / Lezhë
9. ISMAL QEMALI / Vlorë
10. TOMORI / Berat
11. DRITA / Gjirokastër
12. LEKA I MADH / PĂ«rmet
13. NAMIK DELVINA / Delvinë
14. SHKUMBINI / Peqin
15. APOLONIA / Fier
16. KONGRESI LUSHNJES / Lushnjë
17. DEVOLLI / Bilisht
18. BASHKIMI DIBRAN / Dibër
 (Marre me shkurtime nga gazeta Tema Online, 10 Maj 2006, autor Besnik Dizdari)_________________
Oh Tirona, perpara cuna
bertiste Moli, nga tribuna
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e mĂ«rkurĂ« 10/05/2006 19:41 
Fanatic
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e djelë 01/08/2004 13:52
Poste: 912
Vendndodhja: Vorri Bomit
Tirona osht edhe fitusja mo e fundit e Kupes!!!
Sapo kemi marre edhe kupen per sezoni 2005-2006!_________________
Tifoz i Tironës nuk bëhesh, lind!
Gjaku yt është ndryshe nga ai i të tjerëve: nuk ka rruaza të kuqe por vetëm të Bardha dhe Blu!
Ti lind kampion, nuk ke nevojë të bëhesh!
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e enjte 11/05/2006 11:07 
Jo mer mos u tall? :D
(Tirona ka qen e do jete HISTORIA e futbollit Shqiptar!!! Le t'pellcasin armiqt sa te dun.)


  
 
Trego postimet nga i fundit:  Rendit pĂ«r nga  
 Faqe 1 prej 1 [ 3 postime ] 

Të gjitha oraret janë UTC + 1 orë [ DST ]


Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Google [Bot] dhe 3 vizitorë


Nuk mund të hapni tema të reja
Nuk mund të postoni përgjigje
Nuk mund të modifikoni postimet tuaja
Nuk mund të fshini postimet tuaja
Nuk mund të bashkëngjisni skedarë

Kërko për:
Kalo tek:  

cron