Sot është e hënë 22/07/2019 12:15
Mirësevjen tek Fanatics' House Mik
Mund të regjistrohesh këtu

Të gjitha oraret janë UTC + 1 orë [ DST ]
 Faqe 1 prej 1 [ 1 postim ] 
Autori Mesazh
 Subjekti i postimit: KAMPIONATET E ZBULUARA
PostPostuar: e hĂ«nĂ« 17/04/2006 06:56 
Fanatic
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e shtunë 30/04/2005 18:23
Poste: 2100
Vendndodhja: Tek Cepi TIRONES
Perseri o CUNA MOS MA VENI RI PO TE KETE GABIME SE ORA NJI E NOTES EDHE LODHET ROBI. ME FAT SOT QE KOM VRA KOMEN DHE NUK DILJA DOT KSHUQE BONA CBONA I KOPJOVA KTO ARTIKUJ HISTORIK.

Kur Prizreni trondiste kryeqytetin e Shqiperise: Tirana - Prizreni 2-2!

Gjysemfundoret e Kampionatit te 10-te Kombetar te Futbollit qe jane zhvilluar ne Tirane me 26 dhe 27 Qershor 1942, perbejne per historine e sportit shqiptar nje ngjarje unikale, te jashtzakoneshme, historike. Ato jane kurorezimi i nje bashkimi sportiv te rralle midis shqiptareve etnike, po qe kurr nuk mund te konsiderohet thjesht sportiv. Pranija e skuadres se Prizrenit ne kryeqytetin e Shqiperise se Vertete, Tirane, duke synuar titullin e Kampionit, perben ngjarjen e rralle qe ndonese ka qene e futur ne histori 60 vjet me pare, ishte zhdukur dhe rifutet perseri me te gjitha te Drejtat e se Vertetes.
Skuadra e Prizrenit me lojtaret "me trup te lidhun e ma te madh te cilet zhvilluan nji loje te tane energji, me kalime topi te forta e te gjata, me kundersulme, me te vertete te rrezikshme", sic krahasohen ata prej komentit te kohes, perballe lojtareve "me trup ma te vogel e ma te njome te Tiranes", ia ka arritur qe ne ate qershor 1942 te cudise publikun e kryeqytetit me futbollin e saj.
Ndeshja Tirana - Prizreni e 26 Qershorit 1942 per kohen, duhet konsideruar nje spektakel i vertete me pasurine e episodeve, me rrjedhen e saj plot befasira e madje dhe me cudite e saj. E gjykuar nga italiani Giovanni Fontana, ajo dhuron "nji loje te zjarrte, te shpejte e te bukur", nenvizon kronika. Dhe vetem pervoja e madhe e Zyber Lisit, padyshim me i miri lojtar i ketij Kampionati, me golat e tij te vazhdueshem, shpeton si te thuash, nderin e 7 here Kampiones se Shqiperise.
Ndeshje nis e merr forcen e saj ne minuten e 21-te kur gjyqtari jep nje 11-metersh disi te shpejtuar per vendasit, te cilin Lisi e shnderron ne 1-0. Dy minuta me vone Lisi fton Deranin per nje gjuajtje te forte dhe topi tund shtyllen e Hadrit. E kur vjen minuta e 28, Lisi merr persiper gjithcka vete duke shenuar lart ne kend. Po pa kaluar dy minuta, ne te 30', Skender Gjinali, i cili ndjehet si ne shtepi te vet, pasi menjanon dy tiranas, ndonese eshte disi larg, gjuan fort dhe 2-1! Mandej ngjitet ne skene Ali Visha, i cili me vone do te jape jeten e tij te re ne Lufte, tek tund edhe shtyllen drejtpersedrejti nga gjuajtja e kendit. Eshte minuta e 42-te dhe Rexhep Spahiu - "ma i miri e ma simpatiku lojtar i Tiranes pati fatkeqesine te rrezohet keq dhe te vritej ne dore duke u detyruar me lane lojen", sic shkruhet. Nuk ka zevendesime dhe per gati 50 minuta Tirana eshte me 10 vete. Megjithate luan nje pjese te dyte tejet te forte e plot qendrese. Zyber Lisi merr persiper gjithcka, ndonese eshte gjithnje ne nje mbulim te rrepte te mbrojtjes se Prizrenit me ne krye Salihin. Ne te 15' Gota i Prizrenit tund shtyllen e Kambes dhe ky eshte paralajmerimi i nje barazimi qe megjithate do te vonoje per futbollistet e forte prizrenas. Besim Fagu ndalon nderkaq, nje gol thuajse te sigurte e tashma ndeshja ka ashperise, cka e detyron arbitrin Fontana te vershelleje shpesh. Prizreni kerkon me ngulm barazimin dhe e arrin, ndonese disi edhe me fat. 10 minuta para mbarimit le fushen edhe Demneri dhe pas 60 sekondave fale kombinimit Gota - S. Hasani, ky i fundit me zgjuarsi gjen shtegun e golit fatlum: 2-2! Jane edhe 9 minuta loje dhe tashme gjithcka i perket Prizrenit, i cili nuk largohet nga zona e Tiranes. Goli i pritet nderkaq, po dy here S. Hasani nuk realizon i vetem perballe Kambes! Do te kishte qene eleminimi i bujshem i Sportklub Tiranes dhe ndoshta mund te kishi patur Prizrenin deri te titulli i Kampionit te Shqiperise! Nuk arrihet. Skuadrat perfundojne ne 2-2 dhe duhet shtesa prej 2X15 minuta. Po tashma Tirana kishte kapercyer muzgun. Thuajse eshte errur. Nuk mund te luhet me tej. Skuadrat e lene Shallvaren midis duartrokitjeve te tifozave te shumte kryeqytetas. Sidomos per Vishen, Fagun, Demnerin dhe Spahiun nga njera ane dhe per Gjinalin, Jusufin, Shporten, Goten dhe Ismailin nga pala e Prizrenit, te cilet komenti i kohs i vecon si me te miret. Kolonel Adem Boletini, tifozi numer 1 i Prizrenit, le edhe ai tribunen e nderit, i bindur se skuadra e Kosoves kishte paraqitur nje shembull te shkelqyer, pertej se sportiv.

Tirane, 26 Qershor 1942
Tirana - Prizreni 2-2
TIRANA: Kamba, Peza, Fagu, Kurani, Demneri, Spahiu, Parapani, Derani, Lisi, Bylyku, Visha.
PRIZRENI: Hadri, Ismaili, Salihi, Shaqiri, Jusufi, Shporta, Gota, S. Hasani, Vraniqi, S.Gjinali, R.Hasani.
Golat: Lisi 21', 28', S. Gjinali 30', S. Hasani 81'
Gjyqtari: Giovanni Fontana (Italia)

Skuadra prizrenase me kryet lart: Tirana - Prizreni 2:1!

Keshtu pra, duhej filluar gjithcka nga e para. Dhe pa e zgjatur, 24 ore me vone, vjen ndeshja e perseritur. Nuk ka meshire per lodhjen e lojtareve. As ne modelet e vjetra te Kupes se Botes nuk eshte luajtur dy dite rrjesht. E ben Shqiperia e vitit 1942 ate mbasdite te 27 Qershorit 1942, ku thuajse e gjithe Tirana ka mbushur Shallvaren si ne ditet e paharrueshme te kampionateve te viteve '30 kur kater protagoniste shqiptare te Kosoves, Riza Lushta, Naim Kryeziu, Skender Gjinali e Mazllum Xurxa te Sportklub Tiranes e te Vllaznise se Shkodres, habisin rinine tiranase me lojrat e tyre terheqese. Skuadra e Prizrenit kishte ngjallur nje mall, nje kersheri, nje ndjenje mbarekombetare.
Triumfon Tirana 2-1, pasi ka mbyllur pjesen e pare 2-0. Po Prizreni e le Shallvaren me kryet lart, pasi ka treguar se shqiptaret e pertej Bregut te Drinit kane gjithnje talente te verteta sportive.
Ndeshja e perseritur per te percaktuar skuadren finaliste (fundore) ne gare per titullin, ka shume gjera te perbashketa me ate te nje dite me pare (2-2) ne ecurine, ne episodet, ne emocionet qe krijon me befasite e saj. Duhet thene qe ne fillim se Prizreni le pershtypje te shkelqyeshme per here te dyte. Ja si e perkufizon ate shtypi i kryeqytetit:
"Tue marre parasysh ndeshjet qe zhvilloi ne qytetin e vet, skuadra e Prizrenit kunder Pejes, Prishtines e Shkodres dhe dy ndeshjet qe luejti ne kryeqytet kunder skuadres se Tiranes, mund te themi pa frike gabimi, se asht nji skuader shume e mire, e forte, e shpejte, homozhene, me nji koncept teknik e taktik loje per tu marre shembull".
Kronika e ndeshjes eshte po aq e pasur, ndonese ritmika e saj eshte doemos ne varesi te lodhjes se ndeshjes se 24 oreve me pare. Tirana e kupton se prizrenasit duhen mposhtur sa me shpejt qe te jete e mundur. Dhe e udhehequr nga pervoja e pashtereshme e Zyber Lisit, per 20 minuta rrjesht ajo eshte te porta e miqve. Dhe 2-0 per Tiranen! Golat arrihen brenda nje harku 60 sekondesh. Ne minuten e 17-te, Besim Fagu nis Zyber Lisin, ku Aristidh Parapanin dhe pasi e merr Akil Deranin, kesaj here ky zgjedh gjuajtjen tokasi dhe 1-0! Sa vihet topi ne qender, Tirana bllokon, zoteron Ali Visha, kalon tek Mexhid Dibra, i cili gjuan. Portjeri Hadri pret, por nuk ndal. Topi rikthehet dhe aty Lisi nuk vonon te kemba e tij e pagabueshme e con per here te dyte topin ne rrjete.
Me kaq duket se fati i gjysemfundores eshte percaktuar tashma. Prizreni megjithate, nuk e pranon nje gje te tille. Lindin kombinacionet Vraniqi - S. Hasani dhe futbollistet prizrenas jane prane golit. Pas pak eshte S. Hasani perseri i vetem me Kamben, por ky eshte me fat tek rrok topin. Tirana nderkaq, e ndjen se nuk ka vend per stepje dhe kerkon golin e trete. Derani dhe Shyqyri (TAS) Bylyku gjuajne fort, por Hadri esht ene pozicion. Dhe prap Akil Derani - talent i madh - i cili ne te 35' leshon bomben e tij, cka i jep mundesi hadrit te korre duartrokitjet e publikut te pamate. Pas Luftes, Derani si dhe shume te tjere, do te braktise Atdheun per ti shpetuar sundimit komunist dhe futbolli shqiptar, sic me thoshte i paharrueshmi Myslym Alla, do te kishte patur ne Akil Deranin nje yll futbolli me teper.
Keshtu ecen kjo ndeshje, deri 1 minute par ambarimit kur Tiranen e ndjek fati i takimit te pare me lojtaret e vet. Michele Carone nxjerr nga fusha Besim Fagun dhe ne pjesen e dyte perseri Prizreni ka epersine e 11 veteve perballe 10 te Tiranes. S. Gjinali, Vraniqi dhe Gota jane prane golit par aportjerit shtatshkurter Petrit Kamba, tejet i shkathet megjithate. Ne te 58' Gota tung shtyllen e portes se Kambes dhe goli duket i projektuar tashma. E arrin i zakonshmi Skender Gjinali ne te 76', i cili gjuan dy here rrjesht. heren e pare kthen Kamba, por te dyten gjuajtja e Gjinalit eshte e pameshirshme! Eshte 2-1!
Qysh nga ky cast Prizreni nuk leviz nga zona e Tiranes. Gota, Vraniqi, Jusugi jane fare prane golit, po tasha Kambes i behen shtylle edhe peza e Bylyku. Tirana fiton 2- kete ndeshje te tipit "play - off" te sotem dhe eshte ne finalen (fundoren) e Kampionatit te 10-te. Ajo eshte ne ndeshje e paharrueshme. Prizreni e le me kryet lart Shallvaren dhe vete Tiranen per te mos mberritur me, ne mos gaboj deri sot e kesaj dite per nje ndeshje ne Shqiperine e Vjeter!
Tiranes i duhej te priste kesisoj, kundershtaren e hereshme, skuadren e Shkodres - kampione ne fuqi - me te cilen do te kryqezoje shpatat edhe nje here tjeter per nje fund te madh.

Tirane, 27 Qershor 1942
TIRANA: Kamba, Peza, qiri, Visha, Fagu, Kurani, Parapani, Derani, Lisi, Bylyku, Mexhid Dibra
PRIZRENI: Hadri, Ismaili, Salihi, Shporta, Jusufi, Shaqiri, Gota, Delhysa, Vraniqi, S.GJinali, S.Hasani.
Golat: Derani 17', Lisi 18', S. Gjinali 76'
Gjyqtar: Michele Corone (Italia)

MARRE NGA FUTBOLLI SHQIPTAR MAGAZINE
BESNIK DIZDARI_________________
CFAR KA STADIUMI QE PO USHTON, ATY NIGJOHET VETEM TIRON
Jo në linjë
 Profili  
 
Trego postimet nga i fundit:  Rendit pĂ«r nga  
 Faqe 1 prej 1 [ 1 postim ] 

Të gjitha oraret janë UTC + 1 orë [ DST ]


Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar të regjistruar dhe 1 vizitor


Nuk mund të hapni tema të reja
Nuk mund të postoni përgjigje
Nuk mund të modifikoni postimet tuaja
Nuk mund të fshini postimet tuaja
Nuk mund të bashkëngjisni skedarë

Kërko për:
Kalo tek:  

cron