Sot është e mërkurë 19/06/2019 10:54
Mirësevjen tek Fanatics' House Mik
Mund të regjistrohesh këtu

Të gjitha oraret janë UTC + 1 orë [ DST ]
 Faqe 1 prej 1 [ 5 postime ] 
Autori Mesazh
 Subjekti i postimit: Sezoni 1985-86
PostPostuar: e hĂ«nĂ« 16/10/2006 21:24 
Gjak BardheBlu
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e enjte 30/10/2003 10:49
Poste: 2914
Vendndodhja: England, G.B.
E kush mund ta harroj kampjonatin qe ka humb Tirona para 20 vjetesh ne sezonin 1985-86!!!
Kisha shku kastile ne Durres me disa shoke,luhej java parafunit,ene luhej neshja kunder durrsit qe nuk pretendonte per asgjo ne mes te tabeles,vetem per te prish pun.Atekohe ekipet lunin me ndershmeri (ah te lujshin kshu ene sot) ene kur nuk kishin fare pun me titullin.Durrsi me Tironen kishin disa vjet qe e bojshin me rradh:fito Tirona ne Tiron,hum ne Durres :D
Tirona pat fitu 3-2 ne fazen e par me nji loj spektakolare,duke qene 0-2 ne disavantazh pj 1 .Kshuqe durrsit kjo i kishte ngel kunj sic duket.
Stadjumi tumllas,plot.Ne ishim ke krahu sahatit maj men mund te kemi qene perafersisht 400-500 vete duke thirr per cunat ton.Tirona ishte ne vend te par masi sapo kishte ardh nga fitorja me Vllaznin ndersa Dinamo e Vlora e ndiqshin,kshuqe me nji barazim garantonte titullin 90 % duke qene se neshjen e fundit priste Vloren mrena.
Fillon pra neshja ene me durrsin ateher lunin Haxhi e Shyq Ballgjini e co.Nji atmosfer fantastike e bere nga durrsaket por ene nga fansat ton,u ngjirem nga te thirrurit.Durrsi kalon ne avantazh me ane te Haxhiut kur kishin kalu nja 25 minuta loj.Tifozat durrsake u cmenen me te bertitme vetem se i bone gol Tirones,se per titull i kishin la duret me kohe.Ne pjesen e dyt bojn ata golin e dyt pra 2-0.S'kalun 10 minuta ene Tirona e con 2-1 me golin e Agustinit.Kishin ngel ene nja 17-18 minuta ene Tirona e mbylli durrsin ne porte.Ne stadjum nigjoheshin thirrjet:Tiron,Tiron ndersa durrsaket heshtje.Ene pse i myten goli barazimit nuk erdh qe nuk erdh(kishin durrsaket nji tullac,pastrusi fushes,qe ferkonte tullen ke rrjeta per fat para neshjes,mase ai pis mund te ket qen arsyeja :lol: )
Nejse maroi neshja 2-1 per ata.Tirona kishte shons javen e funit me fitu kampjonatin vetem po te rrifte Vloren ,por neshja doli barazim ene perfitun minjt blu qe duke rraf gjirokastren 3-0 jasht moren titullin(sikurse e kan bo ket farlloj pislliku ene raste te tjera)
Me ka ngel nji nga fiksimet e mia humbja e atij titulli se ishte nji nga vitet historike te Tirones viteve 80'..._________________
http://www.kftirana.info
Imazh
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e hĂ«nĂ« 16/10/2006 23:25 
Fanatic
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e enjte 19/01/2006 22:55
Poste: 738
Vendndodhja: Me Shpirt e Zemer dersa t'vdes m'TIRONEN TONE te ONDRRAVE.
Fatjono,bone mir qi e prune ket teme,se po ja thojsha mrom VinDashit m'telefon.Po e zgjeroj i cike. Ate vit qelbsinat e dinamos ne mos gaboj kishin tranjer PROFESOR Fatmirin. E fillun kampjonatin me gjylpona dhe e marun me hile ene dallavere. Fazen e dyte cdo neshje marojte me 5-10 minuta shtese qi te fitojte dinamo me gol apsajt ose penallti, dhe psilliku mo i modh mrriti kulmini me naftetarin ne Selmon Stermosi. Nejse te vijme tek neshja e durrsit. Halet lujshin me qelbsinat dhe partizoni kishte venos mos me ja lone neshjen atyne dhe ashtu bone. Perlati ka bo pritjet e dynjose at neshje.Ato marun 0-0. Ne durres kishte plas qi nuk ja lejshin TIRONES dhe tranjer ishte nji plehre tjeter bejkush birce. Shyq Ballxhini kishte hik 3-4 dite me pare me fol me Mond Mihon,Xhiun Vllain e vet,Tur Lekbellon,Mir Meten ene ca cuna te tjere te durrsit qi ishin esnofe ene zotnij. Ene ka ne hiken me fol 3 cuna dhe une kom qene present.Xhiun e kom taku ke shkallet e pallatit tu dal me t'vllain ene tha"Mando nuk kom car t'boj m'ka ardhe Shyqi para teje. Kjo nuk osht per mburrje se e kom thone ene nji here qi kom pas shoqni me lojtare mat kohe(Dora jone e di kte)bejkush plehra kishte thone qi kush nuk do me lujt kunder TIRONES te me thote dhe te mos e fus ne formacion.Ato qi spranun nuk lujten. Kjo osht fakt.Te vijme ke neshja. Ajo mahet nga tifozlliqet me te mdhoja te TIRONES deri m'sot ma ha menja.Ene jo 300-400 por kena qene rreth 3500 veta. Kur kena ardh ne durres osht alarmu ministrija e mrenshme dhe dega e mrenshme, dhe i shok i joni qi ishte polic ene punojte ke 326 dhe shume cuna tironas na e kon konfirmu ma vone.TIRONA bo shtylle ne minuten e 13 me cimin ose benin mos gaboj por ma ha menja ishte traverse e cimit.Durrsi kishte porten nga deti.Shkoi 2-0 pjesa e pare dhe TIRONA boni gol. O ca stadjumi dhe policat rrafen vllain e njonit qi ishte me 326. Te shifshe car te rrafme kon bo ato me policat ene ne bashke.TIRONA e myti ene sboni dot gol. Ne fund fare ka hum Sul Mema me TInin paster fare. Mat neshje une me Sokol Morinen(Ky ishte ne klub te tirones mat kohe,se maj men car bojte.Mo mrapa u bo shef i klubit te qelbsinave ene se here e shifshim e shajshim) ene nja tre kater tjere kena perfunu n'dege te mrenshme dhe na kon qit te nesmen prej sokol morines.Une i kom ra bejkushit ene Gut Tafaj me Luan Osmonin kon qen me mu. Ai shoku qi ishte polic ca prej jush e njofim i tho policve kush e net at cun ka pun me kte ene vu doren ke koburja.Neve barazimi na qiste kampjon.Javen tjeter qelbsinat shkojn me lujte me gjinokastren.Mico papadhopulli gjoja dilte ke stadjumi,ne piste, me konfirmu qi neshja fillojte me i kohe.Ne e dishim qi neshja kishte fillu ene maru,por car te bojshim filmat e sistemit.Nejse,shume lojtarve mat kohe nuk ja majte bytha me bo shum filma se i thrritshin ke dega ene ca prej atynve e din mire se ca jom tuj thone,perfshi Tinin ene Cimin.Ne spo bojshim dot gol por nga funi dojshim tja lejshim vlones ma mir se dinamos.Fitorja e labve qiste ato kampjon,fitorja jon na qiste neve.Ne spo bojshim dot se ene ishin pa qef e deshire lojtaret por ene stadjumi zijte me dysh.Tifozat u zishin me njoni tjetrin duke thone leja vlones leja dinamos. Un per vete thojsha leja vlones. I bertitishma mim mersinit lenja.Gim Deliu ishte lenja dinamos mo mir se labve. Car me thone ishim gjith nerva ene tension.Nga minuta e 80-90 tirona slujti mo.Ferko kurva doli para portes bosh ene e qiti topin jashte.Bubeqi po ashtu.Ene atynve sja majte bytha prej qelbsinave.Zv.minister ishte nji plehre e keqe, hysen shahu qi bojte raporte vetem kunder TIRONES cdo mengjes. Kshu me shum fjale maroi ai kampjonat.fazen e pare ne u rrafem prej qelbsinave 5-3 dhe kur kena bo golin e barazimit ato nuk kon pa mesfushe per nja 20 minuta.Ka shku Sul Mema me mor topin ene me e vu ne mes fushe se asnjoni skishte byth se than na myti TIRONA.Sula i tha ecni mer luni se sju rref kush.Mersini e ka myt me shqelma ed abazin ka sahati.Kurse me durrsin ne fazen e pare kena fitu mos gaboj 4-2.Kjo osht TIRONA JON E LAVDISHME ME GJAK ENE DJERSE.


Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e martĂ« 17/10/2006 12:02 
Gjak BardheBlu
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e premte 22/04/2005 20:53
Poste: 1157
Vendndodhja: Arnhem, NL
Mando ne ishim te pashpres neshjen e funit me vlonen, sepse ishim me pik te = me fuksat ene ne me golaverazh mo te mir 3 gola.
Fuksave gjinokastra i hapi porten e ne min e 15 u bo 0-3 per fuksat, kshu qe cdo gjo u bo e qart qe po te bojshim ne gol do i lente ene gjinokastra gol fuksave.
Un kom qen prej atyne qe thojshin leja vlones, po sic duket ai kampionat ishte vendos me koh qe do e merrshin fuksat, ene ne kot u lodhshim.
Me jan fiksu e s kom per ti harru kurr te dy neshjet e funit, si me Durrsin ene me vlonen. Ne neshjen me Vlonen stadiumi ishte mush aq plot sa ja kishte kalu ene neshjeve nderkomtare.
Sa per durrsakt un kom shum farefis qe jetojn atje, ene ja njof mentalitetin, ato i prishin pun me qef Tirones vetem per inot. Ate vit ka qen hera e dyt qe e lejshim kampionatin ne Durres, sepse ne para 2 vitesh prap u rrafem ne Durres javen e parafunit e doli Shkodra kampion


Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e martĂ« 17/10/2006 14:42 
Gjak BardheBlu
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e premte 14/04/2006 15:52
Poste: 1868
Vendndodhja: mhallja re
xhomlliks shkroi:
.
Sa per durrsakt un kom shum farefis qe jetojn atje, ene ja njof mentalitetin, ato i prishin pun me qef Tirones vetem per inot.


kjo osht e vertete. t'gjith leshteriket ja dun t'keqen tirones jo se jan kamunista po thjesht nuk na dun.........


Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e martĂ« 17/10/2006 15:18 
Fanatic
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e enjte 19/01/2006 22:55
Poste: 738
Vendndodhja: Me Shpirt e Zemer dersa t'vdes m'TIRONEN TONE te ONDRRAVE.
Ashtu osht cuna. Ene n.q.se. e mani men,kur lujshim ne durres stadjumi ishte bosh por sa e merrshin vesh se kon ardhe tifozat e TIRONES ne pjesen e dyte u mushte stadjumi.


Jo në linjë
 Profili  
 
Trego postimet nga i fundit:  Rendit pĂ«r nga  
 Faqe 1 prej 1 [ 5 postime ] 

Të gjitha oraret janë UTC + 1 orë [ DST ]


Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar të regjistruar dhe 1 vizitor


Nuk mund të hapni tema të reja
Nuk mund të postoni përgjigje
Nuk mund të modifikoni postimet tuaja
Nuk mund të fshini postimet tuaja
Nuk mund të bashkëngjisni skedarë

Kërko për:
Kalo tek:  

cron