Sot është e hënë 22/10/2018 03:17
Mirësevjen tek Fanatics' House Mik
Mund të regjistrohesh këtu

Të gjitha oraret janë UTC + 1 orë [ DST ]
 Faqe 2 prej 9 [ 125 postime ]  Shko tek faqja ParaardhĂ«se  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  PasardhĂ«se
Autori Mesazh
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e martĂ« 18/04/2006 19:40 
Gjak BardheBlu
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e enjte 18/08/2005 16:49
Poste: 2188
Vendndodhja: Itali
Tironci Bardheblu shkroi:
Ja ju pershenes dhe me i video me foto ka TIRONA

http://video.google.com/videoplay?docid ... ia&pl=trueShume shume shume e bukur kjo video me kto fotot e Tirones :wink: Rrofsh o Tironco se na knoqe :)_________________
SE TIRONES DERI ME SOT, VEç TIRONCI I DEL ZOT
Imazh
27 X KAMPIONE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e enjte 06/07/2006 01:24 
Site Admin
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e shtunë 06/12/2003 05:08
Poste: 5004
Vendndodhja: USA
Mendoj se shum nga ju, sidomos juve qe keni koh larg Tirone, do ta vlersoni ket artikull nga Gazeta Panorama sot. Me solli shum nostalgji dhe kujtime sidomos Furri "Mol Priskes" (te Bimi) se nuk e di sa her kom cu byreqet e nones te piqen atje. Hallall i qoft autores...

Si u zhdukën vendet e takimeve në kryeqytet


Para viteve ‘90 Broadway, nĂ« pluralizĂ«m Disko Albania

Rezarta Delisula

KanĂ« qenĂ« objekte qĂ« u pĂ«rkisnin personave tĂ« ndryshĂ«m, emra tĂ« njohur publikisht, apo kafene dhe hotele tĂ« famshme, orientimet qĂ« identifikonin dikur TiranĂ«n e para ’90-s.

“Parku i Xha Tomit”, “furri i Mol PriskĂ«s”, “Vollga”, “pĂ«rroi i Pal Poçes”, Broadway, pastiçeri “Krimea”
 NĂ«se lije njĂ« takim, apo doje tĂ« tregoje vendndodhjen e njĂ« objekti, pĂ«rdorje pikĂ«risht kĂ«to emra me tĂ« cilĂ«t orientoheshin lehtĂ«sisht tĂ« gjithĂ«. Zgjerimi i kryeqytetit dhe zhvillimi nĂ« periudha tĂ« ndryshme zhduku kĂ«to pika reference, tĂ« cilat gjejnĂ« pĂ«rdorim vetĂ«m tĂ« tironasit e hershĂ«m. Shumica e tyre janĂ« zĂ«vendĂ«suar me objekte tĂ« tjera mĂ« shpejt tĂ« dallueshme e tĂ« njohura pĂ«r shumicĂ«n e banorĂ«ve tĂ« ardhur nĂ« kryeqytet. TĂ« vetmet shenja dalluese tĂ« pandryshueshme kanĂ« mbetur pak, pĂ«rfshi xhaminĂ«, SkĂ«nderbeun, universitetin, Stacionin e Trenit e SelvinĂ«. NĂ«se pyet nĂ« rrugĂ« se ku Ă«shtĂ« “parku i Xha Tomit”, rrallĂ« mund tĂ« pĂ«rgjigjen saktĂ«sisht, por nĂ«se i pyet se ku ndodhet Kisha Ortodokse, shumica ta tregon. Ne do tĂ« kthehemi nĂ« kohĂ«, nĂ« disa faza qĂ« ka kaluar kryeqyteti, nĂ« zona qĂ« dikur kishin njĂ« emĂ«r, ndĂ«rsa tani janĂ« “pagĂ«zuar” ndryshe, apo edhe mĂ« keq, janĂ« zhdukur tĂ«rĂ«sisht, duke mbetur vetĂ«m si emĂ«rtime nĂ« kujtesĂ«.

Humbja
NĂ« vitet 1950 e duke vijuar deri nĂ« vitet 1970, disa pika takimesh, apo shenja orientuese janĂ« zhdukur plotĂ«sisht. “Pazari i VjetĂ«r” Ă«shtĂ« plaga e tĂ« gjithĂ« tironasve tĂ« hershĂ«m, por edhe tĂ« shumĂ« arkitektĂ«ve, tĂ« cilĂ«t e kanĂ« quajtur krim urbanistik shembjen e njĂ« prej pazareve tĂ« famshme dhe karakteristike. Ai ka qenĂ« njĂ« nga pikat e orientimit nĂ« TiranĂ«n e atyre viteve. MĂ« 1960, ish-pazari u zĂ«vendĂ«sua me njĂ« shenjĂ« tjetĂ«r identifikimi me Pallatin e KulturĂ«s dhe nĂ« sipĂ«rfaqen e madhe njĂ« tjetĂ«r objekt, “Mapo e Madhe” dhe njĂ« park lojĂ«rash. Deri nĂ« vitet 1990 takimet liheshin jo mĂ« te “Pazari i VjetĂ«r”, por te kĂ«to objekte tĂ« reja, prej tĂ« cilave tashmĂ« ekziston vetĂ«m Pallati i KulturĂ«s. NĂ« vend tĂ« “Mapos sĂ« Madhe” dhe kĂ«ndit tĂ« lojĂ«rave Ă«shtĂ« “gropa e Hajdin SejdisĂ«â€. Dashuria pĂ«r Bashkimin Sovjetik ndikoi edhe nĂ« emĂ«rtimet e lokaleve, qĂ« si gjithmonĂ« janĂ« vende takimi. Pastiçeri “Moska” ndodhej mes Pallatit tĂ« KacelĂ«ve dhe Varrit tĂ« Kapllan PashĂ«s, apo pranĂ« stacionit tĂ« Porcelanit, te xhamia. PĂ«rballĂ« saj nĂ« lulishten para BibliotekĂ«s KombĂ«tare ndodhej Pastiçeri “Krimea”. Tiranasit e vjetĂ«r tregojnĂ« se ky lokal ishte pranĂ« shtĂ«pisĂ« sĂ« HobdarĂ«ve, apo Librit Universitar, qĂ« nĂ« ato vite ishte aty. “Te lulet”. Kjo ka qenĂ« njĂ« tjetĂ«r pikĂ« orientuese nĂ« kryeqytet, njĂ« dyqan simpatik ku nĂ« vend tĂ« sĂ« cilit u ndĂ«rtua mĂ« pas 15-katĂ«shi. Kafe “Kursali” Ă«shtĂ« njĂ« tjetĂ«r pikĂ« referuese e TiranĂ«s sĂ« atyre viteve, e cila u prish kur nĂ« vend tĂ« bashkisĂ« sĂ« vjetĂ«r do tĂ« ndĂ«rtohej Muzeu KombĂ«tar. Kafe “Kursal” ndodhej nĂ« kĂ«ndin ku bashkohej rruga e “KavajĂ«s” me rrugĂ«n e “DurrĂ«sit”. Pas shembjes sĂ« kafes sĂ« famshme, aty ekspozoheshin reklamat e kinemave dhe vendi nisi tĂ« quhej “Te reklamat”. NĂ« post vitet ’90, shumica e njerĂ«zve e pĂ«rcaktojnĂ« si gropa e malajzianit, ose aty ku nisen autobusĂ«t e KamzĂ«s nĂ« qendĂ«r dhe, mĂ« shumĂ« si vendi pas bustit tĂ« Enver HoxhĂ«s.

Para e pas viteve ‘90
NĂ« regjistrimin mĂ« tĂ« fundit tĂ« bĂ«rĂ« para viteve tĂ« pluralizmit mbetet ai i 1989-Ă«s, ku popullsia e TiranĂ«s shĂ«nonte rreth 250 mijĂ« banorĂ«. Pas vitit 1991, nisi lĂ«vizja e pakontrolluar e qytetarĂ«ve nga rrethe tĂ« ndryshme tĂ« vendit e paralel me ta, “zhvillimi” i pakontrolluar i qytetit. ShumĂ« objekte tĂ« reja e emra tĂ« rinj zĂ«vendĂ«suan orientimet e dikurshme. Transformimi po kapte tĂ« gjitha hallkat, edhe pse nĂ« mĂ«nyrĂ« jo shumĂ« tĂ« dukshme. Furri i Mol PriskĂ«s Ă«shtĂ« ende ndĂ«r tĂ« rrallat vende ku piqen tava tĂ« ndryshme. Ai ndodhet nĂ« kĂ«ndin e rrugĂ«s sĂ« “Tafajve” me rrugĂ«n e “DibrĂ«s”. PĂ«r shumĂ« vite aty punoi usta Bimi dhe tironasit e vjetĂ«r e pĂ«rdorin ende si pikĂ« referimi. Por pĂ«r shumicĂ«n mĂ« gjerĂ«sisht pĂ«rdoret “Selvia”, e cila ka qenĂ« edhe mĂ« parĂ« pikĂ« referimi dhe pĂ«r njĂ« pakicĂ« vendi nĂ« mes tĂ« rrugĂ«s qĂ« tĂ« çon te spitalet. Shihemi te “Vollga”
 KĂ«tĂ« e dĂ«gjojmĂ« shumĂ« rrallĂ«, madje disa e lexojnĂ« pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ«, sepse pĂ«r shumicĂ«n “Vollga” Ă«shtĂ« kthyer te “Drini” apo te Partia Demokratike. Broadway. Bulevardi i rinisĂ« deri nĂ« fillim tĂ« viteve ’80 fillonte te 15-katĂ«shi e pĂ«rfundonte pak mĂ« poshtĂ« se mapo e madhe. NĂ« fillim tĂ« viteve ’80, por edhe mĂ« vonĂ«,Broadway u zĂ«vendĂ«sua me njĂ« tjetĂ«r shenjĂ« identifikuese, me Pallatin e ShkrimtarĂ«ve apo Pallatin e KadaresĂ«. Pas viteve ’90, e famshmja disko “Albania” u kthye nĂ« pikĂ«n e orientimit pĂ«r kĂ«tĂ« zonĂ«. Edhe lokali i famshĂ«m “Postiqja” nĂ« fillim tĂ« viteve ’90 u zĂ«vendĂ«sua me “PjacĂ«n”. Institucionet janĂ« njĂ« tjetĂ«r pikĂ« referimi pĂ«r tĂ« gjithĂ«. Dikur zona rreth DrejtorisĂ« sĂ« PolicisĂ« identifikohej si “Mensa Kineze”, ndĂ«rsa tani ka marrĂ« emĂ«rtimin e ri, duke u nisur nga institucioni i rendit. Nostalgji zgjojnĂ« vendtakimet e harruara dhe emrat, qĂ« tashmĂ« janĂ« zĂ«vendĂ«suar nga tĂ« tjera pika referimi.

TĂ« harruara
E kam shtĂ«pinĂ« te “PĂ«rroi i Pal Poçes”, ose afĂ«r “PĂ«rroit tĂ« Pal Poçes” e tĂ« tjera orientime si kĂ«to pĂ«rdoreshin gjerĂ«sisht para viteve ’80 dhe mĂ« vonĂ«, ndĂ«rsa tani nĂ« bisedat e pĂ«rditshme ky emĂ«rtim thuajse ka dalĂ« nga fjalori. “PĂ«rroi i Pal Poçes” Ă«shtĂ« zĂ«vendĂ«suar me “Tregun Elektrik”. Po kĂ«shtu “UzinĂ«s Enver” i Ă«shtĂ« mbivendosur “Gabi te parku”. Mapot me kolona njĂ« tjetĂ«r pikĂ« referimi nĂ« kryeqytet janĂ« zĂ«vendĂ«suar me “Kafe EvropĂ«n”, ku qytetarĂ«t e rinj orientohen mĂ« shpejt. NdĂ«rkohĂ« pĂ«r periudha tĂ« caktuara Ă«shtĂ« harruar emĂ«rtimi i Tajvanit, ndĂ«rkohĂ« qĂ« rinia orientohej me fjalĂ«n Parku dhe dhjetĂ«ra emra lokalesh tĂ« rinj qĂ« sfumuan lokalin luksoz tĂ« TiranĂ«s sĂ« paraviteve ’90. NdĂ«rsa sot Tajvani pĂ«rdoret gjerĂ«sisht madje dhe si pikĂ« orientimi pĂ«r tĂ« treguar “Shallvaret”. Edhe ish-kafe “Rinia” pranĂ« ish-kinema “RepublikĂ«s” Ă«shtĂ« harruar me kohĂ«. Ajo u zĂ«vendĂ«sua nga “Gudeni”, ndĂ«rsa tani tĂ« gjithĂ« identifikojnĂ« klinikĂ«n “Ufo”, ose afĂ«r tregut çam. Edhe vetĂ« kinema “Republika” humbi ndĂ«r vite. E zĂ«vendĂ«suar me kinema “Millenium 1”, tashmĂ« ka mbetur thjesht njĂ« konvencion. Ish-Komiteti Qendror Ă«shtĂ« zĂ«vendĂ«suar me Kullat Binjake, Pallati i PionierĂ«ve me “Milenium 2”, kinema “Ali Demi”, apo “Ullini” nuk pĂ«rdoren mĂ«, ose mjaft rrallĂ« pĂ«r t’u zĂ«vendĂ«suar me fjalinĂ«; sapo ngjitesh pĂ«r nĂ« “Ali Dem”, ose te shkolla “1 Maji”, spitali nr.5 me fushĂ«n e zezĂ« tĂ« gabit
 Burgu i vjetĂ«r me komisariatin nr.4, Estrada me “Chaplinin” e shumĂ« si kĂ«to.

Zhdukja
E ndĂ«rsa nĂ« shumicĂ«n e rasteve qĂ« pĂ«rmendĂ«m kanĂ« ndryshuar pikat e referencĂ«s, disa tĂ« tjera janĂ« zhdukur tĂ«rĂ«sisht. Kinema “17 NĂ«ntori” nuk ekziston mĂ«, edhe pse ky emĂ«r lidhet me shumĂ« prej kujtimeve tĂ« njerĂ«zve. Po kĂ«shtu nĂ« vitet e socializmit njĂ« tjetĂ«r emĂ«r i pĂ«rdorur shpesh ka qenĂ« “Shpia e Cenit tĂ« Lakut”, ortopedit popullor qĂ« ka pasur mbi 5 mijĂ« pacientĂ«. Vendin e tij e kanĂ« zĂ«nĂ« djemtĂ«, ndĂ«rsa nĂ« shtĂ«pinĂ« pĂ«rdhese tĂ« ortopedit, qĂ« ka qenĂ« pikĂ« orientimi, janĂ« ndĂ«rtuar pallate tĂ« larta. E po tĂ« njĂ«jtin fat pati edhe kinema “Republika” apo “Milenium 1”, tek i cili po ndĂ«rtohet njĂ« tjetĂ«r pallat, ku thuhet se njĂ« kat do tĂ« bĂ«het sĂ«rish kinema. Edhe punishtja e pastave qĂ« ka qenĂ« nĂ« mesin e rrugĂ«s “Siri Kodra” Ă«shtĂ« zhdukur bashkĂ« me funksionin e saj para shumĂ« vitesh. Po kĂ«shtu, nĂ«se dikujt i thua te “Librari Flora”, pĂ«rveç qytetarĂ«ve tĂ« hershĂ«m tĂ« TiranĂ«s rrallĂ« e dinĂ« se ku bie. Mes kĂ«saj parade emrash qĂ« kanĂ« qenĂ« shenja orientuese nĂ« kryeqytet, treguam se si zhvillimi apo zgjerimi i TiranĂ«s ka zhdukur dhe eliminuar objektet qĂ« dikur kanĂ« pasur njĂ« histori. E bashkĂ« me objektet, ngatĂ«rresa tĂ« tilla kanĂ« pasur edhe rrugĂ«t qĂ« kanĂ« ndryshuar disa herĂ« emĂ«rtime.Si kane ndryshuar vendtakimet ne kryeqytet

* “Parku i Xha Tomit” me KishĂ«n Ortodokse
* “Mapot me Kolona’ = Kafe “Evropa”
* Kafe “Rinia” pranĂ« ish-kinema “RepublikĂ«s” u zĂ«vendĂ«sua nga “Gudeni”, ndĂ«rsa tani tĂ« gjithĂ« identifikojnĂ« klinikĂ«n “Ufo”.
* Kinema “Republika” u zĂ«vendĂ«sua me kinema “Millenium 1”
* Ish-Komiteti Qendror është zëvendësuar me Kullat Binjake
* Pallati i PionierĂ«ve me “Milenium 2”
* Kinema “Ali Demi”, apo “Ullini” me shkollĂ«n “1 Maji”
* Spitali nr.5 apo Oxhaku me fushën e zezë të gabit

* Burgu i vjetër me komisariatin nr.4
* Estrada me “Chaplinin”
* Mapo e Madhe me “GropĂ«n e SejdisĂ«â€
* Vollga me Drinin, ose selinë e PD-së
* Kursali me vendin ku ekspozoheshin reklamat e kinemave, ndërsa tani me gropën e malajzianit
* Uzina “Enver” me “Gabin te Parku”
* Broadway me Pallatin e ShkrimtarĂ«ve dhe mĂ« pas me disko “Albanian”
* “Mensa Kineze” me DrejtorinĂ« e PolicisĂ«
* “PĂ«rroi i Pal Poçes” me “Tregun Elektrik”
* “Furri i Mol PriskĂ«s” me “SelvinĂ«â€
* “Pazari i vjetĂ«r” me Pallatin e KulturĂ«s
* “Te Lulet” tani te “15-katĂ«shi”
* Polikumi në Harry Fultz
* “Zogu i Zi” me mbikalimin


Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e enjte 06/07/2006 16:34 
Fanatic
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e enjte 19/01/2006 22:55
Poste: 738
Vendndodhja: Me Shpirt e Zemer dersa t'vdes m'TIRONEN TONE te ONDRRAVE.
I kisha lexu ka hone kto shkrime po nuk isha bo mar me shkrujt.Hallall t`gjithve.Mos e harroni cuna qi jemi TIRONAS,jo tirons, ene ta majm koken lart se jena kryeqytet. Si thote konga e Luan Zhegut.Sa lojtar te mdhej ti rrite, o TIRONA KRYEQYTET.Un kom 10 vjet pa shku ene m`ka mor molli aq keq sa sjua merr menja.Tirona ka qene e do te metet perhere e modhe ,Kujtimet tona jon te paharrueshme.Nuk po shkoj ma gjate me i kujtu se te gjith i dime ene i kemi jetu. Un jom 42 ene si harroj dot.Me ty u linda me ty u rrita :D


Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e martĂ« 11/07/2006 11:06 
Gjak BardheBlu
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e premte 14/04/2006 15:52
Poste: 1868
Vendndodhja: mhallja re
sa re sa? 10 vjet? ta qaj hallin se un para 7 mujesh qesh ene mka mor molli si dreqi. o cuna un e kom shpin mu ke parku xha tomit edhe para se tu boshin pallatet kom pas lujt futboll aty ene plaku im ma ka tregu historin: xha tomi ka qen dibron ene ka pas nejt aty tu rregullu ene me u kujdes per fushen e volejbollit. e ka pas merak ene kalamojt si lente me lujt futboll se ktyne i pelqente me lujt aty se ene pse ishte tok nuk kishte asi gur. kto m'ka thon plaku ene them se ka qen ka funi 60 ene fillimi 70.


Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e martĂ« 11/07/2006 15:28 
Fanatic
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e enjte 19/01/2006 22:55
Poste: 738
Vendndodhja: Me Shpirt e Zemer dersa t'vdes m'TIRONEN TONE te ONDRRAVE.
o tifoz vjeter qi e ke shpine ke parku xhatomit. Un e kom tek kisha katolike ene kur lujshim te xha tomi u bojshim gjith t`zi prej plunit.Ene mas stervitjes u lajshim ke cezmat me uje akull, si dimen ene vere.


Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e hĂ«nĂ« 17/07/2006 14:28 
Gjak BardheBlu
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e premte 14/04/2006 15:52
Poste: 1868
Vendndodhja: mhallja re
mandhasoni shkroi:
o tifoz vjeter qi e ke shpine ke parku xhatomit. Un e kom tek kisha katolike ene kur lujshim te xha tomi u bojshim gjith t`zi prej plunit.Ene mas stervitjes u lajshim ke cezmat me uje akull, si dimen ene vere.

tifoz i vjeter n'forum, po un jam vec 19 vjec ene fushen e xha tomit e maj men vec zhavorr ene kur marosha lojen shkosha n'ambulanc :D se u bojshim gjak gjith. un e kom shpin mu mas farie hotit ke ajo lagjia me shpia perdhese.


Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e mĂ«rkurĂ« 09/08/2006 17:54 
Fanatic
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e djelë 01/08/2004 13:52
Poste: 912
Vendndodhja: Vorri Bomit
patrioti_bardheblu shkroi:
fushen e xha tomit e maj men vec zhavorr ene kur marosha lojen shkosha n'ambulanc :D se u bojshim gjak gjith. un e kom shpin mu mas farie hotit ke ajo lagjia me shpia perdhese.


Sa mir kom qen une te fusha beksave: vetem zhul u bonim, ambulancat si frekuentonim shume :-)
tashi per na njonin qe osht kurioz fusha beksave u k aprivatizu, i kan dal pronaret, e kan rrethu, kan bo shpija, lavazhe, ... kshu gjonash. tani ska mo kalamonj e te rritur qe lujn futboll, i kane ra veshet rehat atyne plerave te pallatet verdalle qe na canin ttrapin kaj her tu bertit (ca mun tpresesh prej oficereve)._________________
Tifoz i Tironës nuk bëhesh, lind!
Gjaku yt është ndryshe nga ai i të tjerëve: nuk ka rruaza të kuqe por vetëm të Bardha dhe Blu!
Ti lind kampion, nuk ke nevojë të bëhesh!
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e enjte 17/08/2006 10:34 
s'osht mo fusha beksave e??? ca thu mer daj m'iku petlla.
un u bona 8 vjet pa shku... po aq kom dasht me shku ke fusha beksave kur t'kthehem i dite. na mori n'qaf emigrimi o cuna, e kan gulu Tironen labi modh. ej cu merzita mer amon...................


  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e enjte 17/08/2006 11:28 
Gjak BardheBlu
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e premte 22/04/2005 20:53
Poste: 1157
Vendndodhja: Arnhem, NL
tironsi_tr shkroi:
s'osht mo fusha beksave e??? ca thu mer daj m'iku petlla.
un u bona 8 vjet pa shku... po aq kom dasht me shku ke fusha beksave kur t'kthehem i dite. na mori n'qaf emigrimi o cuna, e kan gulu Tironen labi modh. ej cu merzita mer amon...................


Me duket se 8-vjecaren e paske bo ke XHEZMI DELLI
Car emri, perher me ka pas bo me qesh ky emer.
Un e kam bo 8-vjecaren ke Cajupi


Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e premte 18/08/2006 00:03 
Gjak BardheBlu
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e mërkurë 19/07/2006 00:29
Poste: 4084
Vendndodhja: Ne Tironen e ondrrave!
un jiom ali dems i vjeter ene ne perhere i kena thone te ullini os ete kinemaja,mgjth emrat do ndryshojne se tirona do emancipohete do rritet ne popullsi ashtu siç i takon,si londra apo n.y po i gjo nuk kkom pranu ,prishja e diskriminume e vlerave tona kulturore monumentale:si pazari vjeter se me ate pazar te vjeter mo te vogel se ai i joni dhe mo medest po krenohet bosnja ene mo bohen dokumentar nga gjithe bota per uren dhe pazarine vjeter te mostarit..kurse komuinizmi na e prishi tironen tone te bukur kot me kot :(--tironene tashi nuk e vlu evtem labi por ene malsia ene vetem per ne tironsit nuk ke mo ven se vallahi thojshin ne tirone kto provincialet ,duke bo shaka me ne:na myten tironsit :roll:
po sprish pune ....ne po na admiro bota...
ps:kisha nje onder me bo :NEW Tirona .....sikur te ishte e mundur,nje tirone per tironsat pa dinamo e morrin :mrgreen: ,_________________
Tirona quarens intellectum - Tirona ka nevoje per intelekt!

Tirona ubi maior, minor cessat - Ku ndigjohet e modhja Tiron, te tjeret duhet t'a mbyllin (gojen)!
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e premte 18/08/2006 11:41 
Gjak BardheBlu
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e enjte 30/10/2003 10:49
Poste: 2914
Vendndodhja: England, G.B.
ultra_wb ku ke nejt ke alidemi lale?
Un jom qe ne 1991-shin mbrapa tregut ke shyqyri ishmi,200 m larg kinemos :D_________________
http://www.kftirana.info
Imazh
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e premte 18/08/2006 23:30 
Gjak BardheBlu
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e djelë 20/11/2005 09:46
Poste: 793
Vendndodhja: DETROIT
ultra-wb shkroi:
un jiom ali dems i vjeter ene ne perhere i kena thone te ullini os ete kinemaja,mgjth emrat do ndryshojne se tirona do emancipohete do rritet ne popullsi ashtu siç i takon,si londra apo n.y po i gjo nuk kkom pranu ,prishja e diskriminume e vlerave tona kulturore monumentale:si pazari vjeter se me ate pazar te vjeter mo te vogel se ai i joni dhe mo medest po krenohet bosnja ene mo bohen dokumentar nga gjithe bota per uren dhe pazarine vjeter te mostarit..kurse komuinizmi na e prishi tironen tone te bukur kot me kot :(--tironene tashi nuk e vlu evtem labi por ene malsia ene vetem per ne tironsit nuk ke mo ven se vallahi thojshin ne tirone kto provincialet ,duke bo shaka me ne:na myten tironsit :roll:
po sprish pune ....ne po na admiro bota...
ps:kisha nje onder me bo :NEW Tirona .....sikur te ishte e mundur,nje tirone per tironsat pa dinamo e morrin :mrgreen: ,o ULTRA o plako cat provincialet mer daj provincial i thuhet katunarve qe vin me shit nai gjo N'TIRON po kto tjeret ne ka nahija jone i qujm refugjat lol :P :P :P


Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e shtunĂ« 19/08/2006 00:41 
Gjak BardheBlu
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e mërkurë 19/07/2006 00:29
Poste: 4084
Vendndodhja: Ne Tironen e ondrrave!
Fatjoni shkroi:
ultra_wb ku ke nejt ke alidemi lale?
Un jom qe ne 1991-shin mbrapa tregut ke shyqyri ishmi,200 m larg kinemos :D

çA thu ti me ,ke resmet ose tek zhegt ke nejt ti,? un jom te nga çunat e brojkeve...ne e kina pas shpine perdhese mes kinemos ene shkolles ali demi ,masanej morem pallat aty....jom nipi Nand Brojkes qe lute me te rite e tirones ene duke mos pranu me lujt me morrin e la futbolllin,hallall xhajes tim :P
Bigjo meqe qeke moshe e modhe ne krahasim me timen ,po te permen disa emra qe sigurisht do ti njofesh:Nand Demnerin,"karrum" Keten,Nand Kaçin ,Ad resmja,Zan resmen... :P_________________
Tirona quarens intellectum - Tirona ka nevoje per intelekt!

Tirona ubi maior, minor cessat - Ku ndigjohet e modhja Tiron, te tjeret duhet t'a mbyllin (gojen)!
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e shtunĂ« 19/08/2006 00:42 
Gjak BardheBlu
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e mërkurë 19/07/2006 00:29
Poste: 4084
Vendndodhja: Ne Tironen e ondrrave!
o ULTRA o plako cat provincialet mer daj provincial i thuhet katunarve qe vin me shit nai gjo N'TIRON po kto tjeret ne ka nahija jone i qujm refugjat lol :P :P :P[/quote]

Ke shume te drejte!_________________
Tirona quarens intellectum - Tirona ka nevoje per intelekt!

Tirona ubi maior, minor cessat - Ku ndigjohet e modhja Tiron, te tjeret duhet t'a mbyllin (gojen)!
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e shtunĂ« 19/08/2006 11:22 
Gjak BardheBlu
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e enjte 30/10/2003 10:49
Poste: 2914
Vendndodhja: England, G.B.
ultra-wb shkroi:
Fatjoni shkroi:
ultra_wb ku ke nejt ke alidemi lale?
Un jom qe ne 1991-shin mbrapa tregut ke shyqyri ishmi,200 m larg kinemos :D

çA thu ti me ,ke resmet ose tek zhegt ke nejt ti,? un jom te nga çunat e brojkeve...ne e kina pas shpine perdhese mes kinemos ene shkolles ali demi ,masanej morem pallat aty....jom nipi Nand Brojkes qe lute me te rite e tirones ene duke mos pranu me lujt me morrin e la futbolllin,hallall xhajes tim :P
Bigjo meqe qeke moshe e modhe ne krahasim me timen ,po te permen disa emra qe sigurisht do ti njofesh:Nand Demnerin,"karrum" Keten,Nand Kaçin ,Ad resmja,Zan resmen... :P

Eh mer plak car me nxore mollin e Resmeve :D
Ene Nand Demnerin e njof,biles kemi pi kafe bashk.Per brojket me te nigjume i kom vetem :? ,ne fakt qe nga 1995 e knej kam leviz shum jasht ene kontaktet me cunat i kam pas te rralla :( por kur jemi taku e kemi"djeg" :wink:_________________
http://www.kftirana.info
Imazh
Jo në linjë
 Profili  
 
Trego postimet nga i fundit:  Rendit pĂ«r nga  
 Faqe 2 prej 9 [ 125 postime ]  Shko tek faqja ParaardhĂ«se  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  PasardhĂ«se

Të gjitha oraret janë UTC + 1 orë [ DST ]


Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar të regjistruar dhe 1 vizitor


Nuk mund të hapni tema të reja
Nuk mund të postoni përgjigje
Nuk mund të modifikoni postimet tuaja
Nuk mund të fshini postimet tuaja
Nuk mund të bashkëngjisni skedarë

Kërko për:
Kalo tek:  

cron