Sot është e premte 19/07/2019 02:04
Mirësevjen tek Fanatics' House Mik
Mund të regjistrohesh këtu

Të gjitha oraret janë UTC + 1 orë [ DST ]
 Faqe 1 prej 1 [ 8 postime ] 
Autori Mesazh
 Subjekti i postimit: È morto Naim Krieziu...
PostPostuar: e djelĂ« 21/03/2010 15:10 
Bejtexhi i Njoftun
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e shtunë 24/12/2005 11:22
Poste: 168
ROMA, 20 MAR - È morto, all'età di 92 anni, Naim Krieziu, ex attaccante di Roma e Napoli negli anni '40 e '50. Grazie anche ai suoi gol la squadra giallorossa vinse il suo primo scudetto nel campionato '41-'42.
La Roma, che ha espresso il cordoglio della presidente Rosella Sensi, del club e della squadra, giocherĂ  questa sera con il lutto al braccio nell'anticipo di campionato contro l'Udinese. Krieziu era nato in Albania, a Gjakove, il 4 gennaio del 1918.

Krieziu viveva al quartiere Flaminio, vicino ad una piazza che ora ospita un parcheggio sotterraneo ma dove un tempo c'era il campo in cui giocava l'Alba, una delle quattro formazioni (quella con la maglia verde) che nel 1927 si unirono dando vita alla compagine che porta il nome ed i colori della Capitale.

L'ultima volta in pubblico. L'ultima apparizione in pubblico l'albanese di Roma l'aveva fatta nel maggio del 2009, anche questa in nome della squadra giallorossa, perchĂš si trattava della presentazione del libro commemorativo del primo tricolore. In Italia Krieziu era arrivato a 21 anni, nel 1939. Kosovaro di Jakove ed italianizzato dopo l'annessione dell'Albania da parte di Mussolini, venne a Roma per iscriversi all'Isef e diventare professore di educazione fisica; finĂŹ per fare il calciatore e vincere lo scudetto da oriundo. Alla Roma venne preso subito: dopo un provino a Campo Testaccio, venne convocato per il giorno seguente in sede, a via del Tritone, per firmare il contratto.

Calciatore da quindicenne. Ma al calcio aveva cominciato a giocare quindicenne, a Tirana, e raccontava che dopo appena dodici mesi, a 16 anni, aveva giĂ  conquistato un posto nella nazionale albanese. Nel paese annesso da Mussolini era fuggito, raggiungendo un fratello, dopo che il suo Kosovo era stato occupato dagli jugoslavi. In Italia fece una bella carriera, lui ala veloce e potente, bravo con entrambi i piedi e dotato di una discreta propensione per il gol. Era anche bravo negli assist, e infatti se ne giovĂČ Amedeo Amadei, che con lui fece coppia in quello scudetto.

Dal 1948 al Napoli per 8 stagioni. Nella Roma Krieziu giocĂČ per dieci anni, poi nel 1948 andĂČ al Napoli, dove rimase altre otto stagioni. A 35 anni appese gli scarpini al chiodo, «con il rimpianto di non aver mai potuto giocare anche nell'Italia», poi dopo un'avventura da allenatore prese in gestione una tintoria ma si mise anche a fare l'osservatore, lavorando per la Roma: si dice sia stato uno degli scopritori del "Principe" Giannini.

Il suo esordio Roma-Bari. Nel corso di tante serate rievocative, cosĂŹ raccontava il suo esordio con la Roma, in un 4-2 contro il Bari: «Il Testaccio era pieno come nei giorni migliori, il pubblico batteva i piedi sulle tribune di legno e produceva un frastuono incredibile: a un certo punto scesi sulla fascia, feci un bel cross e Panto segnĂČ un gol facile. Allora, dopo i festeggiamenti, un signore si alzĂČ dalla tribuna e mi gridĂČ: 'Ma sĂš pĂČ sapĂš come c... te chiami?'. Io lo ringraziai e dopo un inchino ripresi a giocare».

http://www.ilmattino.it/articolo.php?id=95388&sez=SPORT_________________
Karadaku brigje brigje,
"digje, Esat Pasha, digje!"
Karadaku gropa gropa,
U' e gjeg', po s'm'le Evropa.
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit: Re: È morto Naim Krieziu...
PostPostuar: e djelĂ« 21/03/2010 15:27 
Gjak BardheBlu
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e martë 16/02/2010 19:47
Poste: 5259
Vendndodhja: D-57072
Shuhet Naim Kryeziu, kampioni i parë i Romës
Anësori shqiptar luajti për Romën nga viti 1939 deri në vitin 1947 dhe ne sezonin 1941-1942 shenoi 6 gola ne fitimin e titullit kampion nga Roma

NjĂ« tjetĂ«r pjesĂ« e çmuar e RomĂ«s sĂ« titullit tĂ« parĂ« nĂ« kampionatin italian (1941-1942, shĂ«noi 6 gola) ndĂ«rron jetĂ«. Naim Kryeziu, 92 vjeç – i lindur nĂ« GjakovĂ«, mĂ« 4 janar 1918, vdiq nĂ« RomĂ«, mĂ« 19 mars 2010. Roma pĂ«r nder tĂ« shqiptarit luajti me shirit tĂ« zi nĂ« krah nĂ« fitoren 4-2 kundĂ«r Udineses.

AnĂ«sori i djathtĂ« – i bĂ«nte 100 metrat nĂ« 11 sekonda – luajti pĂ«r RomĂ«n nga viti 1939 deri nĂ« vitin 1947 (122 ndeshje, 27 gola), e mĂ« pas kaloi te Napoli pĂ«r ta mbyllur me Turris. Trajnoi Almasin, nga 1962 deri nĂ« vitin 1965 ishte trajneri i dytĂ« i RomĂ«s, u rikthye sĂ«rish te Almas dhe zbuloi Giuseppe Giannini.

Naim Kryeziu nisi karrierĂ«n e tij si futbollist te klubi shqiptar SK Tirana pĂ«rpara transferimit tĂ« tij nĂ« sezonin 1939-1940 te Roma. Gjakovari i natyralizuar si italian pas pushtimit tĂ« ShqipĂ«risĂ« nga Italia e Musolinit nisi studimet nĂ« RomĂ« pĂ«r tĂ« ndjekur studimet pĂ«r t’u bĂ«rĂ« profesor i edukimit fizik.

“Ika nga Kosova shumĂ« i ri, pasi ishte e pushtuar nga jugosllavĂ«t. Emigrova nĂ« TiranĂ«, ku ndodhej vĂ«llai im qĂ« ishte nĂ«punĂ«s dhe vazhdonte studimet.

Atje fillova tĂ« luaj futboll: 15 vjeç luaja nĂ« SerinĂ« A shqiptare dhe 16 nĂ« KombĂ«taren. ShqipĂ«ria ishte ende nĂ« dominimin italian. Qeveria italiane dĂ«rgoi njĂ« mĂ«sues tĂ« edukimit fizik qĂ« merrej edhe me organizimin e ndeshjeve sportive lokale. Ai mĂ« pa duke luajtur dhe duke qenĂ« njĂ« tifoz i RomĂ«s i dĂ«rgoi njĂ« sinjal klubit kryeqytetas”, - rrĂ«fen jetĂ«n e tij, Naim Kryeziu gjatĂ« njĂ« interviste tĂ« dhĂ«nĂ« gjashtĂ« vjet mĂ« parĂ«, pĂ«r sitin e ultrasve tĂ« RomĂ«s.

“AtĂ«herĂ« nuk e kisha pasaportĂ«n italiane dhe flisja vetĂ«m disa fjalĂ« italisht”.

Ndeshja e parĂ« e Kryeziut ishte ajo kundĂ«r Barit tĂ« Riza LushtĂ«s, njĂ« tjetĂ«r emri tĂ« madh tĂ« futbollit shqiptar, ku Roma fitoi 4-2 (Kryeziu dha njĂ« asist nĂ« atĂ« ndeshje). “Do tĂ« doja tĂ« luaja pĂ«r KombĂ«taren e ItalisĂ« asaj kohe, por u thirr vetĂ«m Lushta”,- kujton ai.

Gjatë sezonit të tij të dytë te Roma ai ishte rregullisht pjesë e formacionit të parë ku shënonte rregullisht. Pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, në sezonin 1947/1948 ai u transferua të Napoli (kua luajti në Serinë A dhe B), dhe më pas në sezonin 1953-1954 te ekipi i kategorisë së katërt, Torre del Greko, ku dhe ai la futbollin në moshën 35-vjeçare. Gjatë karrierës së tij në Itali, Kryeziu në 330 ndeshje shënoi 73 gola, 50 prej tyre në Serinë A (15 në B).

Gjakovari, (i lindur më 1 janar 1918) ishte i dyti futbollist shqiptar pas Riza Lushtes që luajti në Serinë A italiane, duke u shndërruar në një nga futbollistët më të fashmëm gjatë 10 sezoneve (1939-1953) me dy nga klubet me të adhururara në Itali, Romën dhe Napoli, teksa në vitin 1963 pati fatin të jetë për disa ndeshje edhe trajneri i Romës, i pari shqiptar dhe i vetmi shqiptar që drejtoi një skuadër në Itali.

Flamuri shqiptar përkrah emrit të Kryeziut (apo Krieziu siç njihet në Itali) është ndër tre më të famshmit e huaj (dy të tjerët janë argjentinasit Enrike Gonzales Guaita dhe Arturo Kini Luduenja) që kanë luajtur për Romën e viteve 1927-1945, pra në një histori thuajse 18-vjeçare të skuadrës kryeqytetase, periudhë në të cilën fitoi vetëm një titull atë të edicionit 1941-1942. Kryeziu ishte një ndër më të vlerësuarit e trajnerit austro-hungarez, Alfred Shafer, sidomos për shpejtësinë e tij.

Shqiptari mbetet një nga ikonat e Romës dhe është i përmasave të Luixhi Alemandti, Amadeo Amedeit, Fulvio Bernandinit, Augusto Fazanelit, Fosko Rizortit, e qindra emrave të tjerëve që u bënë të famshmën në vitet 1945-2007, përshirë edhe kampionë bote të tillë si Bruno Konti, Rudi Fëler, Françesko Totin e të tjërë.

“ItalianĂ«t” e ShqipĂ«risĂ« Naim Kryeziu, Riza Lushta dhe Loro Boriçi janĂ« tre pionierĂ«t e futbollit modest shqiptar qĂ« bĂ«nĂ« bujĂ« nĂ« Itali nĂ« vitet 1940-1950.

Naim Kryeziu luajti për Romën e Napolin, Riza Lushta për Barin, Juventusin (fitoi Kupën e Italisë në vitin 1942), Napolin, ndërsa shkodrani Loro Boriçi, futbollisti më i madh shqiptar i të gjitha kohërave luajti për Romën e Lacion.Burimi: Albania-sport.com
http://www.albania-sport.com/mat.php?idm=14215_________________
Imazh
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit: Naim Kryeziu
PostPostuar: e hĂ«nĂ« 22/03/2010 00:11 
Tifoz i Ri

Antarësuar: e djelë 25/10/2009 14:22
Poste: 9
Sot ne Rome u shua futbollisti i shquar shqiptar, kampion tre here me Tiranen dhe nje here me Romen, si per koincidence simbolikisht, ne kete jave te miqesise midis Shqiperise dhe Italise.(dy popuj, nje det, nje miqesi). Sot Roma, ne ndeshjen kunder Udinezes, ka mbajtur zi ku lojtaret e saj kane veshur shiritat e zi ne krahe. Po Tirona sot ne Vlore cfare beri? Po shteti shqiptar, klubi e tifozat e Tirones cfare do te bejne?

Lojtar:

1933-1939 : Shqiperi, KF Tirana
1939-1947 : Itali, AS Rome
1947-1953 : Itali, SSC Naples
1953-1954 : Itali, CittĂ  di Torre del Greco

Trajner:
1956-1962 : Itali, Almas Rome
1963 : Itali, AS Rome

* Kampionati Shqiptar i Futbollit
o Kampion me 1934, 1936 dhe 1937, KF Tirana
* Kampionati Italian i Futbollit
o Kampion me 1942, AS Roma
* Kampionati Romak i luftes
o Kampion me 1945, AS Roma
o Nen-Kampion me 1944, AS Roma
* Kupa e Italise ne futboll
o Finalist me 1941, AS Roma
* Championnat d'Italie de football D2
o Kampion me 1950, SSC Naples

Ja cfar shkruan Il Messagero sot per Naimin:
http://www.ilmessaggero.it/articolo.php ... HOME_SPORT

dhe wikipedia http://sq.wikipedia.org/wiki/Naim_Krieziu

Naim Krieziu lindi nĂ« GjakovĂ«, KosovĂ« mĂ« 1 janar tĂ« vitit 1918 dhe u shua nĂ« RomĂ« mĂ« 20 mars tĂ« viti 2010, ishte futbollist shqiptar nga Kosova, i famshĂ«m nĂ« Itali gjat viteve 1940 dhe 1950. Naim Kryeziu ishte sulmues i Sport klub Tirana me tĂ« cilin arriti tĂ« bĂ«hĂ«j kampion i ShqipĂ«risĂ« nĂ« vitin 1939; fitues i KupĂ«s sĂ« ShqipĂ«risĂ« 1938-39. Debutimi nĂ« Serie A mĂ« 10/03/1940: Roma-Bari 4-2 (java XXII), nĂ« skuadrĂ«n e Barit luante Riza Lushta: njĂ« tjetĂ«r futbollist shqiptar, Lushta shĂ«non pĂ«r Barin golin e barazimit 1-1 qĂ« ishte edhe goli i tij i parĂ«. Naim Kryeziu ka qenĂ«, padyshim futbollisti shqiptar ndĂ«r mĂ« tĂ« mĂ«dhenjtĂ« bashkĂ« me Riza LushtĂ«n nga mesi i viteve tridhjetĂ« deri nĂ« gjysmĂ«n e dytĂ« tĂ« viteve dyzet. Ata bĂ«nĂ« emĂ«r jo vetĂ«m me titullin e Kampionit tĂ« ItalisĂ« fituar nga Kryeziu me RomĂ«n mĂ« 14 qeshor 1942. NĂ« vitin 1946 Ludovik Jakova, zĂ«vendĂ«strajner i KombĂ«tares shqiptare tĂ« futbollit nĂ« krijim e sipĂ«r, erdhi dy herĂ« nĂ« Itali pĂ«r tĂ« bindur Kryeziun tĂ« luaj nĂ« edicionin e VIII tĂ« Kampionatit Ballkanik. PĂ«r detyrime kontraktuale nuk mundi tĂ« pranonoj, megjithatĂ« KombĂ«tarja shqiptare e zuri vendin e parĂ« nĂ« manifestimin e parĂ« tĂ« KombĂ«tareve tĂ« pasluftĂ«s. Kryeziu u bĂ« trajner profesionist i kategorisĂ« sĂ« parĂ«: zĂ«vendĂ«strajner i RomĂ«s nga viti 1962 deri mĂ« 1965 dhe titullar pĂ«r gjashtĂ« muaj nĂ« edicionin 1963-64, para se tĂ« mbĂ«rrinte spanjolli Luis MirĂČ; periudhĂ« e mjaftueshme qĂ« Kryeziu tĂ« pĂ«rgatiste skuadrĂ«n qĂ« do tĂ« fitonte KupĂ«n e ItalisĂ«. Sot Kryeziu Ă«shtĂ« nĂ« Panteonin e lojtarĂ«ve mĂ« tĂ« famshĂ«m tĂ« RomĂ«s. Emrin e tij mban sot stadiumi i GjakovĂ«s. Ai ka luajtur pĂ«r ekipin A.S. Roma me tĂ« cilin ka fituar titullin e kampionit nĂ« sezonin 1941-42 dhe gjithashtu ka luajtur me ekipin A.C. Napoli nga viti 1939 gjer nĂ« vitin 1953. Ai gjithashtu ka qene trajner i ekipit A.S. Roma nĂ« vitet e 1960ta dhe drejtor i pĂ«rgjithshĂ«m, detyrĂ« nĂ« tĂ« cilĂ«n e zbuloi talentin Giuseppe Giannini kur ai luante pĂ«r ekipin Frattocchie Marino).


Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit: Re: Naim Kryeziu
PostPostuar: e martĂ« 23/03/2010 10:04 
Fanatic
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e mërkurë 05/11/2003 13:20
Poste: 787
Vendndodhja: Tirane
Klevisi shkroi:
Sot Roma, ne ndeshjen kunder Udinezes, ka mbajtur zi ku lojtaret e saj kane veshur shiritat e zi ne krahe. Po Tirona sot ne Vlore cfare beri? Po shteti shqiptar, klubi e tifozat e Tirones cfare do te bejne?


Te dielen Tirona majti shirit te zi ne krah, dhe perpara fillimit te neshjes u majt 1 minut heshtje.
Duhen pergezu Arty dhe BeerBaron te cilet kon kontaktu te dielen ne mjes presidentin tone e i kon thon se kjo duhet bo, se te kishte qen per klubin.......1 mut kishin bo._________________
Tifoz Bardhe & Blu deri sa te vdes

Imazh
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit: Re: Naim Kryeziu
PostPostuar: e premte 26/03/2010 21:20 
Gjak BardheBlu
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e shtunë 11/03/2006 14:14
Poste: 1056
Vendndodhja: Toronto, Kanada
Juristi shkroi:
Klevisi shkroi:
Sot Roma, ne ndeshjen kunder Udinezes, ka mbajtur zi ku lojtaret e saj kane veshur shiritat e zi ne krahe. Po Tirona sot ne Vlore cfare beri? Po shteti shqiptar, klubi e tifozat e Tirones cfare do te bejne?


Te dielen Tirona majti shirit te zi ne krah, dhe perpara fillimit te neshjes u majt 1 minut heshtje.
Duhen pergezu Arty dhe BeerBaron te cilet kon kontaktu te dielen ne mjes presidentin tone e i kon thon se kjo duhet bo, se te kishte qen per klubin.......1 mut kishin bo.


Bravo i qoft cunave ton - se ata qe punojn lart e kon menjen si me shit e ble ndeshje._________________
SELFOSS

http://www.facebook.com/selfossmusic
http://www.youtube.com/user/selfossband
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit: Re: Naim Kryeziu
PostPostuar: e shtunĂ« 27/03/2010 01:51 
Tifoz i Vjeter
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e martë 05/08/2008 08:32
Poste: 295
Vendndodhja: Itali
***R*O*D*I*** shkroi:
Juristi shkroi:
Klevisi shkroi:
Sot Roma, ne ndeshjen kunder Udinezes, ka mbajtur zi ku lojtaret e saj kane veshur shiritat e zi ne krahe. Po Tirona sot ne Vlore cfare beri? Po shteti shqiptar, klubi e tifozat e Tirones cfare do te bejne?


Te dielen Tirona majti shirit te zi ne krah, dhe perpara fillimit te neshjes u majt 1 minut heshtje.
Duhen pergezu Arty dhe BeerBaron te cilet kon kontaktu te dielen ne mjes presidentin tone e i kon thon se kjo duhet bo, se te kishte qen per klubin.......1 mut kishin bo.


Bravo i qoft cunave ton - se ata qe punojn lart e kon menjen si me shit e ble ndeshje.Cuna e keni gabim, kjo nuk eshte Tiron por nje TirAnà alla vlonjatçe, ku korrupsioni dhe pislleku kan arrit kulmin nderkohe qe me traditen dhe historine Muka, Halili & co fshijn komet!! Kur pash neshjen ne Tv dhe spikeri shpjegoi se si ishte puna e shiritit te zi u hidherova/gezova por u ndjeva dhe krenar qe nje superekip i Serie A nderonte nje ish futbollist te madh shqiptar!! KRENAR VETEM PER FANELL


Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit: Re: È morto Naim Krieziu...
PostPostuar: e djelĂ« 28/03/2010 15:08 
Gjak BardheBlu
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e martë 17/02/2009 00:50
Poste: 766
Vendndodhja: TIRONAS I SMUN
Rrofshi e qofshi kush ja shtiu ne men Preshileshit tone per nji figure te modhe tonen si Naimi._________________
http://www.youtube.com/watch?v=H38907oUnRo
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit: Re: È morto Naim Krieziu...
PostPostuar: e hĂ«nĂ« 29/03/2010 15:16 
Tifoz i Vjeter

Antarësuar: e mërkurë 11/03/2009 14:24
Poste: 236
Lindi ne Gjakove, Shqiperi :D Bravo djema. Te kom dhi mu n'fik :x :x


Jo në linjë
 Profili  
 
Trego postimet nga i fundit:  Rendit pĂ«r nga  
 Faqe 1 prej 1 [ 8 postime ] 

Të gjitha oraret janë UTC + 1 orë [ DST ]


Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Bing [Bot] dhe 2 vizitorë


Nuk mund të hapni tema të reja
Nuk mund të postoni përgjigje
Nuk mund të modifikoni postimet tuaja
Nuk mund të fshini postimet tuaja
Nuk mund të bashkëngjisni skedarë

Kërko për:
Kalo tek:  

cron