Sot është e hënë 17/06/2019 03:49
Mirësevjen tek Fanatics' House Mik
Mund të regjistrohesh këtu

Të gjitha oraret janë UTC + 1 orë [ DST ]
 Faqe 1 prej 3 [ 36 postime ]  Shko tek faqja 1, 2, 3  PasardhĂ«se
Autori Mesazh
 Subjekti i postimit: 7 kampionate te "humbura"
PostPostuar: e martĂ« 20/09/2005 20:50 
Valutë
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e enjte 01/09/2005 02:24
Poste: 491
Vendndodhja: USA
E kam veshtire te pranoj qe nga viti 1937 deri ne vitin 1944 ne Shqiperi nuk eshte luajtur futboll.

Ne statistikat zyrtare mungojne kampionatet 1937-1938, 1938-1939, 1940-1941, 1941-1942, 1942-1943 dhe 1943-1944.

Me perjashtim te ketij te fundit (1943-1944) besoj se gjithe vitet e tjera ka pasur kampionat te rregullt.

Pse nuk njihen keto kampionate? Pse u mohohet fituesve medalja e ligjshme? Apo sepse i behen shume kampionate te fituara Tiranes, dhe helbete, ne Shqiperi kampionatet duhet te fitohen pas lindjes se Partizanit dhe Dinamos, ndryshe nuk quhen te ligjshme.

SkTirana si siti me i mire i Tiranes ne web duhet te jete i pari qe te mbledhe te dhena mbi keto kampionate. Pastaj te vihen ne sit dhe te quhen si kampionate te fituara. FSHF-ja atehere ekzistonte, nuk ka asnje aresye qe t'i mohoje.

Pershendetje


Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit: Re: 7 kampionate te "humbura"
PostPostuar: e martĂ« 20/09/2005 21:31 
Gjak BardheBlu
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e enjte 30/10/2003 10:49
Poste: 2914
Vendndodhja: England, G.B.
VllaiQamushit shkroi:
E kam veshtire te pranoj qe nga viti 1937 deri ne vitin 1944 ne Shqiperi nuk eshte luajtur futboll.

Ne statistikat zyrtare mungojne kampionatet 1937-1938, 1938-1939, 1940-1941, 1941-1942, 1942-1943 dhe 1943-1944.

Me perjashtim te ketij te fundit (1943-1944) besoj se gjithe vitet e tjera ka pasur kampionat te rregullt.

Pse nuk njihen keto kampionate? Pse u mohohet fituesve medalja e ligjshme? Apo sepse i behen shume kampionate te fituara Tiranes, dhe helbete, ne Shqiperi kampionatet duhet te fitohen pas lindjes se Partizanit dhe Dinamos, ndryshe nuk quhen te ligjshme.

SkTirana si siti me i mire i Tiranes ne web duhet te jete i pari qe te mbledhe te dhena mbi keto kampionate. Pastaj te vihen ne sit dhe te quhen si kampionate te fituara. FSHF-ja atehere ekzistonte, nuk ka asnje aresye qe t'i mohoje.

Pershendetje


Lale megjith rrespektin qe kom per ty pasi je i perkushtum per Tironen mund te te them qe perjashto kampionatin 1948/49 qe u la pergjys une personalisht nuk di te jen lujt kampjonate te tjera ne periudhen ne fjale ene qe nuk njifen :cry:
Linkun e kampjonatit qe permenda ku,para nderprerjes, Tirona ishte ne vend te 2 e ke ktu posht.
http://rsssf.com/tablesa/alba49.html_________________
http://www.kftirana.info
Imazh
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e martĂ« 20/09/2005 22:09 
Fanatic
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e shtunë 30/04/2005 18:23
Poste: 2100
Vendndodhja: Tek Cepi TIRONES
Jo jon lujt Kampionatet e luftes te cilet i ka fitu tirona....ktu esht bo dhe zbulim nga besnik dizdari me dokumente etj....i kom neper gazeta artikujt po kush rri i hap!

kto kon qen ne kohen e luftes por kampionati u zhvillua!_________________
CFAR KA STADIUMI QE PO USHTON, ATY NIGJOHET VETEM TIRON
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e enjte 22/09/2005 19:30 
Valutë
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e enjte 01/09/2005 02:24
Poste: 491
Vendndodhja: USA
rsssf-ja jep statistikat ashtu si ia furnizojne federatat kombetare. FSHF-ja nuk njeh kampionatet 1938-1945 dhe per kete nuk ka dhene asnjehere aresye.

Pervec vitit 1943-1944 kur Shqiperia ishte e pushtuar nga Gjermania kampionatet ne Shqiperi jane zhvilluar rregullisht. Te pakten kete me ka thene gjithmone im ate, i cili shtonte se ato kampionate ishin shume me cilesore sesa kampionatet e pasluftes.

Pse?

E para: Deri me vitin 1945 klubet e futbollit kane qene vertet private. Pas asaj periudhe klubet e futbollit kane qene shteterore, kurse pas vitit 1990 ato kane qene prone e bashkive ose ministrive. Pra ka afro 60 vjet qe klubet e futbollit ne Shqiperi nuk jane private. Ne pergjithesi privati ka epersi ndaj shtetit sepse fut me shume konkurence.

E dyta: Ne ate kohe futbolli shqiptar i ka dhuruar Italise 5-6 futbolliste, dy prej te cileve qene kampione te Serie A (Kryeziu dhe Lushta me Romen e Juventusin): gjithashtu luajnten ne Itali Sllave Llambi dhe Loro Borici e nja dy te tjere te cileve nuk ua mbaj mend emrat. Tani ne Serie A ka lojtare shqiptare po asnjeri s'luan per titullin kampion. Plus relativisht ne Evrope futbolli Italian ishte shume me i forte atehere: Italia kishte fituar kupen e botes me 1934 dhe 1938, prandaj ishte vertet meka e futbollit boteror. Tani eshte gjithmone ne vendet 10-15 ne bote ne renditjen FIFA.

Nese s'kishte kampionat shqiptar pse dolen gjithe keta fenomena qe luanin ne Serie A, apo dolen nga hena? Te them une nga dolen: nga fidanishtja e Tiranes dhe Vllaznise nga ndeshjet ne fushen e shallvares qe Dulla e beri park "Rinia" dhe pallate per oficerat terbaciote.

E treta: Si e shpjegon ti qe pa pasur kampionate fare (ose nje kampionat vetem - ne 1945), ne vitin 1946 Shqiperia del kampione e Ballkanit, duke mundur konkurencen e Jugosllavise, Bullgarise, dhe Rumanise? Kujtoj se ne ate skuader as Lushta as Kryeziu nuk luanin, pra nuk ishin vetem lojtaret e serise A. Keta lojtare prape nuk rane nga hena, po kishin luajtur e stervitur per plot 8 vitet e fundit. Ku? Ne kampionatin shqiptar te futbollit te kryesuar nga FSHF-ja. FSHF qe nuk njeh po ato kampionate qe i ka organizuar vete.

Pse ky maskarallek? Pse t'i hiqen Tiranes 6-7 kampionate? Po behet tani po ajo qe u be ne kohen e Dulles (mosnjohja e kampionateve te paraluftes). Tani ne menyre me tinzare akoma nuk njihen kampionatet e kohes se luftes.

Nese do te thuhet qe Shqiperia ishte e pushtuar nga Italia asokohe, se pari te njihen kampionatet e viteve 1938 dhe 1939 kur s'ishte pushtuar akoma. Se dyti, ne vitet 1939-1943 eshte luajtur kampionat shqiptar i rregullt dhe ne Shqiperi kishte qeveri dhe FSHF qe i ka organizuar keto kampionate. C'pune kane rezultatet sportive te kampionatit te futbollit me faktin qe Shqiperia ishte e pushtuar nga Italia?

Dua qe t'i njihen fituesve sportive meritat e tyre. Jane shume kampione Shqiperie qe po iu harrohet emri sepse nuk do FSHF-ja e sotme. Ama si tifoze te Tiranes, skuader qe i ka fituar keto kampionate "harruar" ne duhet te bejme cmos qe Tiranes t'i njihen keto kampionate. Tirana ka gati 30 kampionate te fituar. FSHF-ja i njeh Dinamos nje kampionat te vjedhur (1966-1967), te cilin nuk e njeh FIFA, pse mos i njohe Tiranes kampionatet legjitime?

I lutem gjithe atyre qe mund te japin te dhena per kampionatet e viteve 1938-1944 t'i vene ne keto faqe.


Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e enjte 22/09/2005 20:51 
Gjak BardheBlu
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e enjte 30/10/2003 10:49
Poste: 2914
Vendndodhja: England, G.B.
Shiko.Ktu jane 2 gjera krejt te ndryshme:te pretendojm ene te kerkojm a jane lujt kampjonate ne periudhen 1938-1945 apo te pretendojm e te kerkojm a i ka fitu Tirona kto kampjonate(nese vertetohet se qekan lujt)?
Pra,ne iher nuk vertetojm dot me fakte a jon lujt ,lene mo te gjejm a i ka fitu Tirona(pasi kjo na intereson) :lol:
Un e ti nuk kemi jetu ne ate koh por nga ana tjeter un si besoj shum llafeve te njonit apo tjetrit qe ka jetu ate koh pasi sot dokumentacioni njifet zyrtarisht.Ene po qe se e ke hap ket tem per tu anku se spo njifen ato kampjonate,un menoj se per ket pun mo i mir do jet Besnik Dizdari :lol:
Tashi,po qe per histori dhe dokumente un Fatjoni po te them se zbulimi dhe zyrtarizimi i faktit qe Tirona ka fitu kupe republike(quhej kupa e Mbretit) ne 1938 duhet ti dedikohet Giovanni Armillotes ene mu se ishim ne te dy qe e bom te modhe derisa u qujt zyrtarisht.Ajo kup nuk ishte njof deri ne vitin 2000.Du me dal ke fakti se qe te njifen gjonat zyrtarisht se si kan qen para 60 vjetesh duhet:e para te vertetohen, ene e dyta:te njifen nga FSHF.Ndersa pika 3 qe esht: a na intereso neve se i paska fitu Tirona menoj se futet vetem ke deshira jone e jo ne fakte konkrete apo zyrtare qe jane shum te veshtira per tu gjet sot.
Ne perfundim duke e vlersu perpjekjen tate per te hudh drite ne ket rast,menoj se shanset qe kjo te bohet realitet,plus ne favor te Tirones jon 0,1 % .
Pershendetje-Fatjoni_________________
http://www.kftirana.info
Imazh
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e enjte 22/09/2005 21:22 
Fanatic
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e shtunë 30/04/2005 18:23
Poste: 2100
Vendndodhja: Tek Cepi TIRONES
o fatjon faktet jane se i ka nxjerr besnik dizdari me fotografi e me fakte qe tirona i ka fitu kampionatet e luftes!_________________
CFAR KA STADIUMI QE PO USHTON, ATY NIGJOHET VETEM TIRON
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e enjte 22/09/2005 21:56 
Valutë
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e enjte 01/09/2005 02:24
Poste: 491
Vendndodhja: USA
Fatjoni(w) shkroi:
Shiko.Ktu jane 2 gjera krejt te ndryshme:te pretendojm ene te kerkojm a jane lujt kampjonate ne periudhen 1938-1945 apo te pretendojm e te kerkojm a i ka fitu Tirona kto kampjonate(nese vertetohet se qekan lujt)?
Pra,ne iher nuk vertetojm dot me fakte a jon lujt ,lene mo te gjejm a i ka fitu Tirona(pasi kjo na intereson) :lol:
Un e ti nuk kemi jetu ne ate koh por nga ana tjeter un si besoj shum llafeve te njonit apo tjetrit qe ka jetu ate koh pasi sot dokumentacioni njifet zyrtarisht.Ene po qe se e ke hap ket tem per tu anku se spo njifen ato kampjonate,un menoj se per ket pun mo i mir do jet Besnik Dizdari :lol:
Tashi,po qe per histori dhe dokumente un Fatjoni po te them se zbulimi dhe zyrtarizimi i faktit qe Tirona ka fitu kupe republike(quhej kupa e Mbretit) ne 1938 duhet ti dedikohet Giovanni Armillotes ene mu se ishim ne te dy qe e bom te modhe derisa u qujt zyrtarisht.Ajo kup nuk ishte njof deri ne vitin 2000.Du me dal ke fakti se qe te njifen gjonat zyrtarisht se si kan qen para 60 vjetesh duhet:e para te vertetohen, ene e dyta:te njifen nga FSHF.Ndersa pika 3 qe esht: a na intereso neve se i paska fitu Tirona menoj se futet vetem ke deshira jone e jo ne fakte konkrete apo zyrtare qe jane shum te veshtira per tu gjet sot.
Ne perfundim duke e vlersu perpjekjen tate per te hudh drite ne ket rast,menoj se shanset qe kjo te bohet realitet,plus ne favor te Tirones jon 0,1 % .
Pershendetje-Fatjoni


Fatjon,

Armillota nxjerr te faqja e vet cfare i thote Dizdari. Kush eshte Dizdari? Gazetari me i mire sportiv shqiptar. Ama prape nje gazetar eshte.

Ate fuqi qe ka Dizdari e kane edhe shume gazetare te tjere. Po aq mundesi sa shume gazetare te tjere kane edhe te zotet e ketij forumi. Se fundja ky sit i Tiranes vizitohet nga dhjetra mijera njerez ne dite. Pra fuqia e ketij siti eshte e krahasueshme me ate te Dizdarit, pra edhe me ate c'thote Armillota.

Tani Dizdari ne 1992 beri cmos qe t'i njiheshin Tiranes kampionatet e paraluftes. FSHF-ja e kenaqi dhe i njohi. Dizdari pas ca vjetesh kujtohet per nje kupe mbreti dhe gjoja e "zbulon" sikur cfare ka zbuluar, ben nje botim e nxjerr ca pare dhe FSHF-ja e njeh dhe ate.

Tani po flet per nje nga kampionatet e luftes (jo per te gjithe), po ben ca botime te tjera e po fiton ca pare te tjera.

Mua me kujton Sergej Bubken ne kercimin me shkop qe ne vitet '80 e '90 beri nja 40 rekorde ne kohe te vet (20 indoor, 20 outdoor), te gjithet me nje centimeter vetem edhe pse, po te donte, kercente shume me teper se rekordi. Kete e bente sepse per cdo rekord merrte gjithato pare.

Dizdari ben te njejten gje. Here pas here ben nganje "zbulim".

Une dua te terheq vemendjen se ketu po zbulohet uji i nxehte. Kampionatet shqiptare te kohes se luftes jane te dokumentuara ne te perditshmet shqiptare te asaj kohe. Po te shkohet ne biblioteke kombetare apo ne arkivin e shtetit, me pak kerkim ato gazeta permbajne nje mori shkrimesh per sportin.

Prandaj nuk eshte aq e veshtire te zbulohet ne jane luajtur apo jo. Mjafton pak kerkim. Edhe thirrja ime ne kete forum eshte per ata qe kane pak vullnet e shkojne kerkojne per te sjellur ne forum dokumente te posacme qe flasin per keto kampionate. Qe Tirana i ka fituar kete e di prej tim eti qe shkonte e shihte Tiranen te Shallvaret cdo te djele.

Pershendetje te perzemerta


Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e premte 23/09/2005 00:36 
Site Admin
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e shtunë 06/12/2003 05:08
Poste: 5004
Vendndodhja: USA
Un nuk e pata nigju na i here qe te jen lujt te gjith kampionatet ne ato vite po kam degjuar se jan luajtur ne 1939, 1940 dhe 1942 qe jan dhe kampionatet qe Besnik Dizdari ka nxjerr si zbulim dhe qe jan fituar nga Tirona. Me poshte esht dhe nje leter e Giovanni Armillotta-s ku flet per tre kampionatet qe jane luajtur pa permendur se kush i ka fituar. Kjo esht thjesht te vertetoje faktin qe kampionatet jane luajtur.

GIOVANNI ARMILLOTTA ON LINE PËR SHQIPTARËT


N. 112, Premte 4 tetor 2002, f. 9

Lettera in lingua italiana

DREJT NJOHJES SË TRE KAMPIONATEVE KOMBËTARE TË LUFTËS: 1939, 1940 DHE 1942 (1942: KAMPIONAT MBARËKOMBËTAR ME PJESËMARRJEN E PRIZRENIT, PEJËS E PRISHTINËS)

Reagimi i pare mberrin nga ltalia

Dr. Giovanni Armillotta: “JanĂ« tĂ« vlefshĂ«m nga pikĂ«pamja shkencore dhe analogjike, por dhe nga ana e tĂ« drejtĂ«s ndĂ«rkombĂ«tare”

Gjithçka është identike me rastin e Kampionateve të Francës gjatë pushtimit nazist, të njohur nga Federata Franceze e Futbollit

Z. Drejtor tĂ« “Futbollit Shqiptar”, DR. BESNIK DIZDARI-t

I dashuri Drejtor,
Dje kam tĂ«rhequr nga Kutia Postare “Futbollin Shqiptar” dhe dua tĂ« afirmoj se mendimet e shprehura nĂ« artikullin tuaj ‘ZBULOHEN EDHE 3 KAMPIONATE KOMBËTARE TE SHQIPËRISË’ janĂ« tĂ« vlefeshme dhe shumĂ« tĂ« drejta. Jo vetĂ«m nga pikĂ«pamja shkencore dhe analogjike, por edhe nga ana e sĂ« drejtĂ«s ndĂ«rkombĂ«tare, tĂ« demostrimit tĂ« njohurive tuaja tĂ« mĂ«dha nĂ« çdo fushĂ« tĂ« dijes, qĂ« shpesh pĂ«r modesti nuk e bĂ«ni veten para ne, lexuesve tuaj.
Analogjia bazĂ«, ajo e precedentit sportiv, mbi tĂ« cilin mund tĂ« bazoheni pĂ«rballĂ« atyre qĂ« teknikisht mund t’iu kundershtojnĂ« tezĂ«n tuaj shkencore, Ă«shtĂ« rasti i kampionateve franceze: Federata Franceze e Futbollit (FFF) edhe pas çlirimit nga nazistĂ«t, gjithmonĂ« i njohu kampionatet e mĂ«poshtĂ«m zhvilluar gjatĂ« okupacionit:
1940 FC Rouen (1)
1940 Olympique GC Nice (2)
1940 Girondins Bordeaux (3)
1941 Red Star Paris (1)
1941 Olympique Marseille (4)
1942 Stade Reims (1)
1942 FC SĂšte (4)
1943 Racing Club Lens (1)
1943 Toulouse FC (4)
1944 Équ. FĂ©d. de Lens-Artois (5)
1945 FC Rouen (6)
1945 Olympique Lyonnais (7)
(1): Zona e Veriut (I papërfunduar)
(2): Zona Jug-Lindje
(3): Zona Jug-Perëndim
(4): Zona e Jugut
(5): Kampionati federal
(6): Grupi Verior
(7): Grupi Jugor
Dhe tashma kjo mjafton.
Por ndokush do të vërente se Shqipëria në periudhën 7 prill 1939-29 nëntor 1944, nuk ishte e pavarur. Kjo është e vërtete, por UEFA njeh federata të vëndeve te pavarur, të tipit të Uellsit, Irlandës së Veriut dhe të Skocisë britanike, apo dhe të danezëve të Ishujve Faroe si dhe të Konfederatave të tjera që veprojnë në këte mënyrë.
Konfederata Aziatike e Futbollit (AFC) njeh Guamin e Shteteve të Bashkuara, kinezët e Hong Kongut dhe të Makao, si dhe të Autoritetit Palestinez (formalisht ende jo e pavarur).
Konfederata e Amerikës Veriore, Qendrore dhe e Shoqatës së Futbollit të Karaibeve (CONCACAF) njeh britanikët e Anguilla, Bermudeve, Ishujt Cayman, Montserrat, Ishujt Virgjine dhe Ishujt Turks dhe Caicos, holandezët e Aruba-s, shtetebashkuarit e Porto Rikos dhe Ishujt Vegjine Amerikane.
Konfederata e Futbollit të Oqeanisë (OFC) njeh Ishujt e Samoa-s Amerikane dhe Ishujt Mariane Jugore, Ishujt neozelandeze Kuk dhe francezët e Kaledonisë së Re dhe të Tahitit.
Jo vetëm kaq! Të gjithë e dijnë se fashistët pushtuan Shqipërinë dhe se Populli Shqiptar nuk i ka ngatërruar kurr italianët me regjimin musolinian që ka keqtrajtuar pavarësinë e Shqipërisë se dashur. Megjithate, siç e dini, e drejta ndërkombëtare për të stabilizuar kriteret e veta, bazohet në formën dhe jo në substancen, për çka duhet të pranojmë thjesht institucionin e Bashkimit Personal midis Italisë dhe Shqipërisë (1939-43), çka e bën më të pavarur Shqipërinë se sa kolonitë e lartpërmendura të njohura nga Konfederatat e Futbollit dhe nga FIFA.....
..... Si përfundim, pasurimi me tre kampionate i Librit të Artë të futbollit shqiptar, i ka rrënjët në vlerat dhe në kërkimin e vetë te vërtetës historike! Nga ana tjetër, duke përfituar nga rasti, ju ftoj të bëheni promotor i futjes së Kosovës në UEFA.

Me nderim dhe respekt
Dr. Giovanni Armillotta

http://www.geocities.com/g_armillotta/a ... onate.html_________________
TETORI i 86-s
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e premte 23/09/2005 01:32 
Gjak BardheBlu
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e enjte 30/10/2003 10:49
Poste: 2914
Vendndodhja: England, G.B.
VllaiQamushit shkroi:
Fatjon,

Armillota nxjerr te faqja e vet cfare i thote Dizdari. Kush eshte Dizdari? Gazetari me i mire sportiv shqiptar. Ama prape nje gazetar eshte.

Ate fuqi qe ka Dizdari e kane edhe shume gazetare te tjere. Po aq mundesi sa shume gazetare te tjere kane edhe te zotet e ketij forumi. Se fundja ky sit i Tiranes vizitohet nga dhjetra mijera njerez ne dite. Pra fuqia e ketij siti eshte e krahasueshme me ate te Dizdarit, pra edhe me ate c'thote Armillota.

Tani Dizdari ne 1992 beri cmos qe t'i njiheshin Tiranes kampionatet e paraluftes. FSHF-ja e kenaqi dhe i njohi. Dizdari pas ca vjetesh kujtohet per nje kupe mbreti dhe gjoja e "zbulon" sikur cfare ka zbuluar, ben nje botim e nxjerr ca pare dhe FSHF-ja e njeh dhe ate.

Tani po flet per nje nga kampionatet e luftes (jo per te gjithe), po ben ca botime te tjera e po fiton ca pare te tjera.

Mua me kujton Sergej Bubken ne kercimin me shkop qe ne vitet '80 e '90 beri nja 40 rekorde ne kohe te vet (20 indoor, 20 outdoor), te gjithet me nje centimeter vetem edhe pse, po te donte, kercente shume me teper se rekordi. Kete e bente sepse per cdo rekord merrte gjithato pare.

Dizdari ben te njejten gje. Here pas here ben nganje "zbulim".

Une dua te terheq vemendjen se ketu po zbulohet uji i nxehte. Kampionatet shqiptare te kohes se luftes jane te dokumentuara ne te perditshmet shqiptare te asaj kohe. Po te shkohet ne biblioteke kombetare apo ne arkivin e shtetit, me pak kerkim ato gazeta permbajne nje mori shkrimesh per sportin.

Prandaj nuk eshte aq e veshtire te zbulohet ne jane luajtur apo jo. Mjafton pak kerkim. Edhe thirrja ime ne kete forum eshte per ata qe kane pak vullnet e shkojne kerkojne per te sjellur ne forum dokumente te posacme qe flasin per keto kampionate. Qe Tirana i ka fituar kete e di prej tim eti qe shkonte e shihte Tiranen te Shallvaret cdo te djele.

Pershendetje te perzemerta


Vllajo,se sta di as emrin qe te te drejtohem direkt

Qe Armillotta esht shum me i zgjut ene shum me patriot se Dizdari ket gjo jo vetem e kan thon te tjer po e kam pa ene vet.I cova nji e-mail qe thu ti Dizdarit per ca informacione te vjetra ene ai ma ktheu:"prit se po bej updates ene per nja 3-4 vjet do i kem",ndersa Giovanni,ky burr fisnik ene mik shume i mire me dergoi cdo gje qe i kerkova me poste speciale brenda 1 jave!!!
Nejse,dua te them qe Giovanni ishte iniciatori jo Dizdari ene Giovanni esht me patriot ene i perkushtum sesa shum shqiptar ene te ashtuquajtur "tifoza te cmen".
Vec kesaj,une kam mbi 20 vjet qe jam ne dijeni te statistikave te ndryshme te klubeve te futbollit,asnjehere nuk kam degjuar per keto kampjonate qe me thu ti,ne asnje gazet,plako je gabim ose te kan informu gabim.
Se fundi,nese FSHF sipas teje "i paska bo qefin" Dizdarit 2 here ca do e gjete tja bote ene iher tjeter :lol: Pra,me kupto ktu thjesht nuk ka se cfare te vertetosh as ne biblioteke as ne internet se sekzistojn fakte zyrtare por vetem llafe anej-knej.

Ja kalofsh mir-Fatjoni_________________
http://www.kftirana.info
Imazh
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e premte 23/09/2005 03:03 
Valutë
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e enjte 01/09/2005 02:24
Poste: 491
Vendndodhja: USA
Fatjoni(w) shkroi:
Vllajo,se sta di as emrin qe te te drejtohem direkt

Qe Armillotta esht shum me i zgjut ene shum me patriot se Dizdari ket gjo jo vetem e kan thon te tjer po e kam pa ene vet.I cova nji e-mail qe thu ti Dizdarit per ca informacione te vjetra ene ai ma ktheu:"prit se po bej updates ene per nja 3-4 vjet do i kem",ndersa Giovanni,ky burr fisnik ene mik shume i mire me dergoi cdo gje qe i kerkova me poste speciale brenda 1 jave!!!
Nejse,dua te them qe Giovanni ishte iniciatori jo Dizdari ene Giovanni esht me patriot ene i perkushtum sesa shum shqiptar ene te ashtuquajtur "tifoza te cmen".
Vec kesaj,une kam mbi 20 vjet qe jam ne dijeni te statistikave te ndryshme te klubeve te futbollit,asnjehere nuk kam degjuar per keto kampjonate qe me thu ti,ne asnje gazet,plako je gabim ose te kan informu gabim.
Se fundi,nese FSHF sipas teje "i paska bo qefin" Dizdarit 2 here ca do e gjete tja bote ene iher tjeter :lol: Pra,me kupto ktu thjesht nuk ka se cfare te vertetosh as ne biblioteke as ne internet se sekzistojn fakte zyrtare por vetem llafe anej-knej.

Ja kalofsh mir-Fatjoni


Fatjon,

Mund te me quash VllaiQamushit,

Ne biblioteke kombetare ruhen gjithe daljet e gazetave te perditshme te botuara ne Shqiperi. Une kam pare vete shume gazeta te viteve '10 te shekullit te XX, viteve '20, viteve '30 dhe '40. Ka bile edhe ca fletore te para pavaresise.

Ne vitet '30 kishte goxha gazetari e revista. Vetem gazeta fetare kishte nja pese a gjashte. Koleksione komplete te ketyre gazetave ruhen ne Biblioteke Kombetare, me duket te seksioni i Albanologjise. Para shume vjetesh kam pasur rastin t'i shoh, te zverdhura, po te ruajtura.

Ato jane pasuri kombetare. Edhe pse askush s'e besoj te kete marre ngene t'i skanerizoje, ato jane atje. Nese ke ne mend nje projekt te posacem, si pershembull te gjesh te dhena te plota statistikore mbi keto kampionate e vetmja menyre eshte te shfletosh keto gazeta.

Klubi i Tiranes u zhvat ne vitin 1945 dhe gjithe dokumentet u shkaterruan. Besoj e njejta gje eshte bere me klubet e tjera si Durresi, Vllaznia, Skenderbeu e Besa. Prandaj informacioni ka mbetur vetem ne gazetat e kohes.

Une jam ne Amerike dhe s'mund ta bej kete pune, po do kete te tjere qe mund ta bejne. Ky forum mund te jete shtyse.

Dizdari nuk eshte njeri i keq, po mundohet te shfrytezoje injorancen e ambientit futbollistik shqiptar duke qene nder te paktet qe di te shkruaje per futboll. Ai me teper kap anen emotive te sportit, po aftesi teknike nuk para ka.

Dizdari ben kerkime ne leter, web-in nuk e ka shok, megjithate eshte nder te paktet qe do ta bente kerkimin ne Biblioteke Kombetare. Pse ta beje ai e mos ta beje ndonje tifoz i Tiranes? Dizdari eshte 70 vjec, nuk ka me fuqi dhe tifoz eshte me Vllaznine. Vllaznia do t'i harroje ato vite sepse hante dru nga Tirana ashtu si ha edhe sot.

Armillota, ke te drejte, eshte njeri i madh e shqiptar i madh, kerkimin per te gjetur qe Ymer Pampuri nuk eshte kampion olimpik, po kampion bote ai e beri. Dizdari jone thoshte budalliqe ne gazeten sporti, pastaj kur doli Armillota, e nxori si "zbulim" te vetin, kur duhet thjesht te thoshte qe para 30 vjetesh Gazeta "Sporti Popullor" ia kishte futur kot sepse gazetareve shqiptare sportive aq ua priste dhe s'merrnin vesh se ku po konkuronte Ymeri.

Pershendetje te zemerta

VllaiQamushit


Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e premte 23/09/2005 03:10 
Valutë
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e enjte 01/09/2005 02:24
Poste: 491
Vendndodhja: USA
Faleminderit Mandi,

Rasti i kampionatit te vitit 1942 eshte shume emblematik.

Per mendimin tim ai ka qene kampionati me i rendesishem shqiptar i te gjitha koherave per nje aresye te vetme: Perfshinte Shqiperine dhe Kosoven: merrnin pjese Prishtina, Peja dhe Prizreni. Asnjehere nuk ka pasur kampionat me te madh Shqiperia. Nese nje dite do kemi perseri kampionat mbarekombetar (ku protagoniste do jete si gjithmone Tirana jone), nuk duhet harruar se ky kampionat eshte bere nje here ne vitin 1942.

Armillota eshte profesor shkencash politike ne Pisa, Itali: ai e shpjegon shume mire se per nga e drejta nderkombetare jane kampionate plotesisht te vlefshem. Nese kampionatet jane te vlefshem duhet te njihen nga Federata Shqiptare e Futbollit e cila i ka organizuar. Po kjo federate duhet te botoje ne website-in e saj listen e kampionateve komplete dhe te kampioneve relative.

Une si tifoz i Tiranes nuk kerkoj as me shume e as me pak.

VellaiQamushit


Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit: Tirona - kampionia markomtare e vitit 1942
PostPostuar: e premte 30/12/2005 11:27 
Bejtexhi i Njoftun
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e shtunë 24/12/2005 11:22
Poste: 168
Me kenoqet me ket teme qi kini cele, o cuna. Mire e kini ju, ka pas kampionate m'kohet t'façizmit, bile n'vitin 1942 osht bo i vetmi kampionat komtar me pjesmarrjen e ekipeve pri Kosove. Po mo mire po cel i teme t're per ket pune, se ia vle me e diskutu mo gjone.


Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e mĂ«rkurĂ« 10/05/2006 08:39 
Gjak BardheBlu
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e djelë 14/08/2005 19:31
Poste: 720
Vendndodhja: USA
Besnik Dizdari shkruan per gazeten Tema Online, 10 Maj 2006:
"Sot gjithçka është e qartë. Në të gjithë botimet historiko-statistikore e gjen të botuar Kupën 1938-39 si Kupën e parë të Shqipërisë. Po kur do t'i njohim tre Kampionatet Kombëtare të Luftës të cilit i kemi kushtuar një libër të veçantë? Do t'i rikthehemi përsëri shpejt edhe këtij konfirmimi për të cilin mjafton një mbledhje e shpejtë e Komitetit Ekzekutiv të FSHF-së së sotme dhe kaq. Nuk e kuptojmë se çka pritet që nuk mbahet dhe nuk merret ky vendim historik"._________________
Oh Tirona, perpara cuna
bertiste Moli, nga tribuna
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e martĂ« 16/05/2006 00:44 
Tifoz i Ri

Antarësuar: e martë 09/05/2006 01:13
Poste: 18
Vendndodhja: Tirone
se pari dua t'i dal ne mbrojtje Besnik Dizdarit, per te cilin kam respekt te vecante nga ana profesionale. Nuk e di pse ne shqiptaret kemi prirjen me ul cdo bashkekombas me vlere qe kemi, sidomos kur i kemi aq te paket, me kokrra. Keshtu bejme edhe me Kadarene, etj. Ne fushen e gazetarise dhe historiografise sportive kemi vetem nje person serioz dhe te respektueshem, te kulturuar. Ky eshte Besnik Dizdari dhe eshte nder per ne ta pranojme. Nuk jane nje tufe opinionistesh palaco te skenave te televizioneve qe pas klubit ku bohen llulle dalin si bufona ne TV e flasin brockulla.
Se Dizdari perpiqet te fitoje para, kjo s'ka asgje te keqe. Te tere perpiqemi te fitojme para me punen qe bejme. Ndryshimi eshte ne menyren se si perpiqemi t'i fitojme keto para. Me merite apo jo. Puna e Dizdarit (une i kam librat e tij dhe i kam lexuar gazetat e tij)meriton shperblim, megjithese ne te vertete ai nuk ka perfituar ndonje shperblim per ato qe ka nxjerre. E kam pyetur pse nuk po vazhdon te botoje librat per historine e kampionateve dhe kuptova qe nuk kishte fonde. Dhe mos kujtoni se duhet ndonje lek i madh me botu ndonje liber. Keto libra nuk para shiten edhe aq, prandaj mos kujtoni se ai boton i shtyre nga ethja per te fituar. Ata qe duan me fitu para dhe fame me cdo kusht, dalin ne TV dhe si per koincidence jane gjithmone me te paaftet dhe flasin me teper. Sa per te permende ca emra, Bashkim Tufa, Andrea Marko, me ne krye Gezim Sinematin qe shyqyr s'eshte duk me.
Mos t'ju duket pune e thjeshte dhe e lehte te nxjerresh nga gazetat historine e ta rindertosh. Nuk eshte ndonej shpikje apo cudi e madhe, por dikush duhet ta beje dhe ai qe eben (i pari) ka vetvetiu meriten per kete si per cdo gje tjeter me vlere. Sa per shembull (une i kam pare vete) ne vitet '40, gazetat ishin kaq te politizuara, saqe Sporti, e vetmja gazete sportive mund te kishet tre faqe nga kater me fjalime kongresesh dhe plenumesh apo me reportazhe nga Bashkimi Sovjetik, ndersa ndodhte shume shpesh qe per kampionatin te jepej nje permbledhje 7-8 rreshtash ne cep te faqes te fundit pa rezultate ose dhe pa renditje. Ec e beje historine pastaj me keto.
Ndaj pak me teper respekt per njerezit e punes! U zgjata pak ne kete apologji per B. Dizdarin sepse mendoj se ai dhe shqiptaret si ai (shume te rralle ne te vertete) e meritojne_________________
Mos e braktisni tironen
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e martĂ« 16/05/2006 00:57 
Tifoz i Ri

Antarësuar: e martë 09/05/2006 01:13
Poste: 18
Vendndodhja: Tirone
Per kampionatet e luftes Dizdari ka bere gjithashtu nje liber. Po ju jap nje permbledhje rezultatesh:

1939

Grupi A

SK Tirana - Pogradeci 7-0
Pogradeci - SK Tirana 0-2

Skenderbeu - KS Elbasani 6-1
KS Elbasani - Skenderbeu 3-2

Teuta - Flamurtari 1-1
Flamurtari - Teuta 1-1
Teuta - Flamurtari 3-2
Flamurtari - Teuta 1-3

Vllaznia - Besa 4-0
Besa - Vllaznia 4-3

Gjysemfinale

SK Tirana - Skenderbeu 3-0
Vllaznia - Teuta 4-1


Finale

SK Tirana - Vllaznia 6-5
(ne kete ndeshje per here te vetme luanin bashke Lushta, Kryeziu, Loro Borici dhe Sllave Llambi, shqiptaret qe luajten ne Serie A perkatesisht me Juventusin, Romen, Lazion dhe Interin.)

KAMPION SK TIRANA_________________
Mos e braktisni tironen
Jo në linjë
 Profili  
 
Trego postimet nga i fundit:  Rendit pĂ«r nga  
 Faqe 1 prej 3 [ 36 postime ]  Shko tek faqja 1, 2, 3  PasardhĂ«se

Të gjitha oraret janë UTC + 1 orë [ DST ]


Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar të regjistruar dhe 2 vizitorë


Nuk mund të hapni tema të reja
Nuk mund të postoni përgjigje
Nuk mund të modifikoni postimet tuaja
Nuk mund të fshini postimet tuaja
Nuk mund të bashkëngjisni skedarë

Kërko për:
Kalo tek:  

cron