Sot është e hënë 17/06/2019 03:48
Mirësevjen tek Fanatics' House Mik
Mund të regjistrohesh këtu

Të gjitha oraret janë UTC + 1 orë [ DST ]
 Faqe 2 prej 2 [ 22 postime ]  Shko tek faqja ParaardhĂ«se  1, 2
Autori Mesazh
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e djelĂ« 30/04/2006 22:44 
Valutë

Antarësuar: e djelë 23/11/2003 07:04
Poste: 897
Cuna te jeni te sigurt qe cdo lojtar i TIRONES qe ka lujt qoft ene nji Sezon me ket Skuader ju osht njit nji emer i dyte(EPITET).
Mu si Bert sme kujtohen te gjith ,se u bo kohe e gjat pa i permen,por po munohem qe te sjell nermen disa prej tyre.
VITET----70-80
A.NALLBANI-------------XOFI
L.ZENGLA-----------RACKAPURI
P.DIBRA--------------DOKTORI
H.FRASHERI--------LEPRI
VITET---80-90
A.KOLA---------AGUSTINELI
A.MINGA-----BEN PALLAVESHI
B.OMURI--------BEDRANA
A.RAMADANI----SHTYLLA BETONIT
SH.MUCA--------GOLLOBORSI
A.BIMO------AKREPI ose(grenxa)
A.LEKBELLO----TUSHJA
SH.LEKBELLO----CIM PIJANECI
H.MERSINI-----LABI
S.MEMA----SUL HUNDERRIose(BRAZILJONI MEMA)
S.HODJA----FSHESA
F.RIZA-----FLOR PORDHACI
A.RUCI-----ACI
VITET-----90-00
I.FORTUZI------ZOGUose(TUZI)
R.HYKA-------------GJELI
E.HYKA-------MANAFERRA
A.MEMA--------PAQETA
D.MUKA-------LABI
A.GALLO-------ELEFANTI


Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e martĂ« 16/05/2006 01:42 
Tifoz i Ri

Antarësuar: e martë 09/05/2006 01:13
Poste: 18
Vendndodhja: Tirone
Patushi - Pata
Ben Minga - Balena

Bedriu kishte bo edhe nje gabim, Agustini s'ka dale kampion ne 96-en, se e la ekipin ne mes sezoni se u zu me Sul Memen_________________
Mos e braktisni tironen
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e enjte 18/05/2006 14:05 
Gjak BardheBlu
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e premte 14/04/2006 15:52
Poste: 1868
Vendndodhja: mhallja re
a jan pajtu gjo


Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e enjte 25/05/2006 19:40 
Fanatic
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e enjte 19/01/2006 22:55
Poste: 738
Vendndodhja: Me Shpirt e Zemer dersa t'vdes m'TIRONEN TONE te ONDRRAVE.
urime t`mdhoja per Bedriun nga Mandi.Te fala ene Mulit ene Krenarit.Cuna ma t`mir si bo mo nona. :D


Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e enjte 27/12/2007 11:56 
NDERRIMI I EMRAVE TE SKUADRAVE perben nderkohe, mu ne keto dit te Shkurtit 1958, befasine me te madhe te sportit shqiptar te ashtequajtur socialist. Ky eshte casti i "vdekjes" se pakthyeshme te asaj qe quhej shoqeria "Puna" prej ku me 1951 kishin lindur te gjithe "PUNA"-t e Shqiperise. Nuk kishte nje njoftim zyrtar, por papritmas me 9 Shkurt 1958, ne shtyp, skuadrat shfaqen me emrat e "ri" dhe pa "PUNA"-t. Gjithcka duket se perkon me vendimin e Keshillit te Ministrave te RPSH per riorganizimin e levizjes fizkulturalo-sportive dhe krijimin e Bashkimit te Fiskulturisteve e Sportisteve te Shqiperise (BFSSH), cka shoqerohet me nje fushate tejet te fryer.
Punet hyjne "ne rrugen e tyre" perfundimisht ku me 12 Mars 1958 njoftohej fjale per fjale se:
" Komiteti i Kultures Kultures Fizike e Sportit duke marre parasysh propozimet e bera nga komitetet drejtuese provizore te BfSSH ne disa rrethe, si dhe deshirat e sportisteve e sportdashesve te ketyre rretheve, aprovoi keto dit emrat per ekipet qe do t'i perfaqesojne keto rrethe ne aktivetete sportive kombetare: Emrat do te jene si me poshte:

Tirana --> 17 NENDORI
Shkodra --> VLLAZNIA
Korca --> SKENDERBEU
Gjirokastra --> LUFTETARI
Durresi --> LOKOMOTIVA
Elbasani --> LABINOTI
Qyteti Stalin --> NAFTETARI
Fieri --> APOLONIA
Vlora --> FLAMURTARI
Lushnja --> TRAKTORI
Lezha --> FITORJA
Berati --> TOMORI
Peshkopia --> KORABI

Edhe ne kete lajm duket qarte se gjithcka eshte propaganda. Mendimet apo propozimet, net e vertete jane ngushtuar brenda zyrave te Partise, por me ne fund eshte gjetur nje "e mesme e arte" midis socializmit ndertimtar dhe historise se vjeter. Eshte ngjarje e madhe rikthimi i Vllaznise, Skenderbeut, Apolonise apo Tomorit, por nderkaq guximi nuk mberrin deri te Sportklub Tirana, emer qe, sic ishte deklaruar me buje qysh me 1946, kishte perfaqesuar "klubin e bejlereve e te agallareve, apo te klases se borgjezise te Kafes Kursal, "percarese e sportit kombetar". Nuk mberrihet nderkaq as te Shqiponja e Gjirokastres, as tek Urani i Elbasanit dhe doemos as te nje nga emrat me popullore te klubeve sportive te Mbasluftes, atij te Teutes se Durresit.
Ne thelb, nuk ishte thjesht nje guxim shqiptar. Mbas goditjes se stalinizmit, fale Kongresit te 20-te te PK te BRSS, edhe ne vendet e tjera komuniste mu ne kete periudhe ka nje rikthim tek emrat tradicional te klubeve dhe gjithnje e me pak "Traktor", "Trud" e te tjere.
Enigma e ketij vendimi te tulat disi kur sheh se vetem skuadra e Kavajes nuk merr emer te ri, por quhet thjesht "Kavaja". Eshte nje mister i vertete qe ne diten e 9 Marsit 1958, kur fillon Kampionati, vetem skuadra e Kavajes nuk ka riemerimin e saj, por quhet "Kavaja!' Duket se per dite te tera, ne kulisat zyrtare te Partise te kene vluar diskutimet. Sidoqofte, duhet te kete patur njerez qe kane kembengulur per rikthim te emri i vjeter "Besa", por me sa duket "Besa" krijonte dicka me shume se tradicionale apo zakonare shqiptare, edhe regjimi i ri nuk mund te pajtohej kaq lehte. Po perderisa ka Vllaznia, perse te mos kete "Besa"?


  
 
 Subjekti i postimit: Re: historia e Tirones
PostPostuar: e premte 20/11/2009 14:04 
Ultras
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e shtunë 14/11/2009 15:09
Poste: 107
Erl-Murati shkroi:

Filma artistikë e dokumentarë për FK Tirana
"Fushë e blertë, fushë e kuqe" (film artistik) skenari: Skifter Këlliçi, regjisor: Hysen Hakani
"Shokë të një skuadre" (film artistik) skenari: Flamur Topi, regjisor: Besim Kurti
"Selman Stërmasi-një emër i madh i Tiranës" (dokumentar) skenari e realizimi nga Xhemal Reçi
"Hasan Balla, një jetë për futbollin" (dokumentar) skenari e realizimi Sokol Balla
"80 vjet Sport Klub Tirana" (dokumentar) skenari: Bedri Alimehmeti, realizimi; Vladimir Grillo


A egzisto naj adres ku mund ti downlodojm kto filma ?_________________
Ave NOLTMADHNIA . Ave TIRONA.
Shpirti , gjaku , zemra jone.
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit: Re: historia e Tirones
PostPostuar: e premte 20/11/2009 16:53 
Gjak BardheBlu
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e premte 05/03/2004 18:33
Poste: 1318
Vendndodhja: Te Cepi Tironës
Erl-Murati shkroi:

Filma artistikë e dokumentarë për FK Tirana
"Fushë e blertë, fushë e kuqe" (film artistik) skenari: Skifter Këlliçi, regjisor: Hysen Hakani
"Shokë të një skuadre" (film artistik) skenari: Flamur Topi, regjisor: Besim Kurti
"Selman Stërmasi-një emër i madh i Tiranës" (dokumentar) skenari e realizimi nga Xhemal Reçi
"Hasan Balla, një jetë për futbollin" (dokumentar) skenari e realizimi Sokol Balla
"80 vjet Sport Klub Tirana" (dokumentar) skenari: Bedri Alimehmeti, realizimi; Vladimir Grillo"Fushë e blertë, fushë e kuqe" dhe "Shokë të një skuadre" nuk kane lidhje fare me SK TIRONEN.

I pari flet per ndeshjet e "Shprefese" kunder skuadrave ushtarake italione dhe "veprimtarine anti-fashiste" qe zhvillonin elementet e skuadres nen kujdesin e "Partise". Dy personazhet kryesore jane Petriti (komunist) dhe Astriti, lojtare me talent (interpretohet nga Xhevdet Ferri), nuk eshte komunist, por afrohet me Partine nga Petriti. Personazh negativ eshte "Profesori", trajneri i skuadres, njohes i mire i futbollit, i cili perpiqet te dergoje Astritin te luaje ne Serie A. Astriti, per mendimin tim, eshte nje aludim ndoshta me Lushten, Kryeziun apo Llambin, ndersa per "Profesorin" jam i sigurte qe aludimi eshte i modhi Selman Stermasi. Ky film jo vetem qe nuk flet per SK TIRONEN, por edhe denigron figura qe i kane dhone mjaft SK TIRONES.

Filmi i dyte, "Shokë të një skuadre", flet per skuadren e ish "Pallatit te Pioniereve" dmth film per pioniere :P . Edhe ketu jane dy shoke, i pari shkelqen ne fushe, por edhe ne shkolle, Albi me duket e quajne. I dyti eshte Rudini, lojtar me i mire se i pari, por çalon ne shkolle, eshte tifoz i skuadres "Vija - Vija" te qytetit te Tiranes, emri skuadres nuk permendet asnjehere. Gjithashtu eshte shok me Gonin, futbollist i skuadres "Vija - Vija", por edhe pak "halabak", i cili e ndihmon ne fallsifikimin e listes se notave qe Rudini duhet t'ja jape trajnerit te tij per te qene pjese e formacionit ne Spartakiade (nuk e di sa nga ju i mbajne mend spartakiadat). Gjithashtu Rudini shkon ne stadium per te pare skuadren "Vija - Vija" kunder Partizanit dhe del i merzitur pasi Partizani ka fituar.

Ne te gjithe filmat artistike te asaj periudhe SK TIRONA denigrohet gjithmone dhe nuk fiton kurre nje ndeshje. Kush eshte tifoz i Tirones eshte ose halabak ose burgaxhi ose nuk shihet me sy te mire nga shoqeria ...


Tre filmat e tjere jane filma dokumentare dhe nuk jane te "asaj" periudhe.


Tirona 4ever shkroi:
A egzisto naj adres ku mund ti downlodojm kto filma ?


Dy filmat e pare mund t'i gjesh neper forumet e ndryshme shqiptare qe merren me filmat shqiptare ..._________________
... AVE TIRONA !!! TIRONASIT TE SALUTANT ...
Jo në linjë
 Profili  
 
Trego postimet nga i fundit:  Rendit pĂ«r nga  
 Faqe 2 prej 2 [ 22 postime ]  Shko tek faqja ParaardhĂ«se  1, 2

Të gjitha oraret janë UTC + 1 orë [ DST ]


Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar të regjistruar dhe 2 vizitorë


Nuk mund të hapni tema të reja
Nuk mund të postoni përgjigje
Nuk mund të modifikoni postimet tuaja
Nuk mund të fshini postimet tuaja
Nuk mund të bashkëngjisni skedarë

Kërko për:
Kalo tek:  

cron