Sot është e mërkurë 19/06/2019 12:02
Mirësevjen tek Fanatics' House Mik
Mund të regjistrohesh këtu

Të gjitha oraret janë UTC + 1 orë [ DST ]
 Faqe 1 prej 1 [ 11 postime ] 
Autori Mesazh
 Subjekti i postimit: Selman Stermasi, Presidenti i Pare i Tirones
PostPostuar: e djelĂ« 11/09/2005 04:47 
Fanatic
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e shtunë 30/04/2005 18:23
Poste: 2100
Vendndodhja: Tek Cepi TIRONES
Selman Stermasi, nje djale i nje familje te pasur e bujare nga Tirana ishte nder futbollistet e pare te qytetit, kohe para se te organizohej Kampionati i pare kombetar i futbollit. E po ne vitet e para luftes ai u be dhe presidenti i pare i Klubit Tirana. Ai ishte njeriu qe i fali Tiranes jo vetem djersen, talentin e pasurine e tij, por dhe vete shpirtin e tij te madh. Per sportistet e varfer te asaj kohe shtepia e tij ishte vendi ku ata gjenin gjithmone tryezen e shtruar si per shume hallexhinj te tjere te kohes. Lojtaret e quanin me shaka shtepine e tij, tek Pazari i Ri, me emrin "menca". Por bujaria e tij nuk kishte fund. Ai paguante çdo gje per ekipin dhe nuk fitonte asgje prej tij. Ai zbuloi dy yjet e futbollit shqiptar Lushten e Kryeziun duke i marre qe femije nga "Streha Vorfnore" e duke i mbajtur ne shtepine e tij derisa u bene burra. Ai ishte njeriu qe i rriti si futbolliste dhe realizoi kontratat me Klubet e medha italiane per te dy. Por nga kontratat ai nuk mbajti asnje qindarke por ia dhuroi vete sportisteve. Ndaj sot Kryeziu e Lushta e kujtojne me shume respekt. Lushta i paralizuar e pa goje sot vetem qan para fotos se Stermasit te madh, njeriut qe nuk e lejuan ta takonte me kurre ne jete. Me ardhjen ne fuqi te pushtetit komunist ra kembana e se keqes dhe per Tiranen e Stermasin. Ne nje mbledhje me disa "shoke te Partise" u vendos te nderrohej emri nga Tirana ne 17 nentori. Selmani u ngrit e kundershtoi duke thene se: "Emri TIRANA i jep ketij ekipi mjaft nder e nuk kemi arsye sepse ta heqim ate". Por nga podiumi iu hakerryen: "Ulu e mbylle gojen!" duke e cilesuar armik e borgjez. Sigurisht shoket e tribunes do kishin qene duke kullotur dhite ne ndonje maje mali kur Selman Stermasi jetonte per Tiranen e per me shume kur ky "armik" me 6 prill 1939 mori gjithe ekipin e Tiranes dhe ishte ne balle te demostrates se Tiranes duke kerkuar arme per te perballuar pushtimin fashist te Shqiperise. Por ishte koha e "shokeve", ndaj ky sebeb mjaftoi qe te nesermen Stermasi te pushohej menjehere nga puna e te hidhej ne rruge duke iu ndaluar rreptesisht qe te shkelte pragun e klubit Tirana.
Lexoni kete paradoks komunist: -Selman Stermasi nuk lejohej me ne klubin Tirana qe ai e kish ndertuar me shpirt! Por te pakten le te themi shyqyr qe nuk i hoqen dhe emrin Shqiperise e t'ia vinin psh 29 Nentori. Pas kesaj Xha Selmani siç filluan ta njohin te gjithe, punoi per shume vite si punetor ne ndermarrjen"M.Mame" dhe qe njeriu qe kurre nuk u kontrollua tek dera e ndermarrjes sepse ndershmeria e tij ishte e mirenjohur nga te gjithe. Me te veshtira ishin ditet kur luante Kombetarja dhe ai nuk kishte bilete per te pare ndeshjen. Ai qante para ekranit te TV. Po ashtu gezohej si femije kur Fatmir Frasheri i çonte shpesh bileten e ndeshjes.
Ky ishte njeriu-futboll,njeriu bardh&blu qe nuk deshi emrin 17 Nentori por Tirana. E sot qe ai nuk jeton me ka nje stadium ne Tirane qe mban emrin e tij kurse ne do sillnim si homazh vetem nje kujtim qe besoj e kane te gjithe tifozat e Tirones:kemi pare me dhjetra ndeshje te Tiranes ne kohen kur quhej "17 nentori", por kurre si kam degjuar tifozet qe te therrasin ne kete emer por gjithmone"TIRONA -TIRONA!"_________________
CFAR KA STADIUMI QE PO USHTON, ATY NIGJOHET VETEM TIRON
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e premte 20/01/2006 00:45 
Fanatic
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e enjte 19/01/2006 22:55
Poste: 738
Vendndodhja: Me Shpirt e Zemer dersa t'vdes m'TIRONEN TONE te ONDRRAVE.
:D
Tirona e Modhe si Kryeqytet ka nxjerre me te vertete figura te mdhoja ne gjithe drejtimet dhe ne sport I nderuari Zoti Selmon Stermasi osht padyshim mo i modhi. Sic thote dhe konga e valutes se Tirones tone, kongtarit Luan Zhegu. "Sa lojtar te mdhej ti rrite o TIRONA kRYEQYTET"O Tirona oo O Kampjonja oo Bardhebluja oo Je Fitorja.


Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e enjte 13/04/2006 19:45 
Stermasi ka qene figure jo vetem e futbollit Tirons, por ne Shkoder e ne Korce, Vlore, Elbasan e kane pas respektuar jasht mase. Une kam degjuar nga pleqt, qe si Tironsa te vjeter kane qene moshataret e Stermasit... thonin qe njerzit si ai kan bo Tironen. Ka pas ardh dhe nga nje familje shume e respektushme, derisa komunistat i piketun gjith familjet Tironse. Ja moren gjithe pasurite, i nxorren nga shpiat e veta futen gjithe sigurimsat. Edhe Tironsi prap se prishi zemren mer. Sa cuna Tirons ka pushkatu Enveri, qe kishin maru shkollat ne kohe te Zogut neper Itali e vende te tjera ne Evrope? Tironsat prap, edhe pse ai si jepte te drejta studimesh se ishin Tironsa me njoll ne biografi, prap s'e prishen zemren e nejten njerez zotnij. Nga kto ka qene Stermasi e nje kompani e asaj kohe ne Tiron si ai.


Dhe eshte e vertete, qe tifozet ne stadium asnjehere s'kane bertit 17 Nentori, por Tirona!


  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e mĂ«rkurĂ« 18/07/2007 23:33 
Si na përzunë nga shtëpia, për të strehuar Kadri Hazbiun
Gruaja dhe vajza jetojnë në shtëpinë e dytë dykatëshe në Tiranë, që daton 400 vjet më parë


Autori i Lajmit: Silvana Balliu

Selman Stërmasi një emër i madh dhe i skalitur në mendjen e tifozëve tiranas. Megjithëse ai ishte një figurë e madhe dhe e paharruar, pakkush e di se cila ka qenë jeta e Stërmasit dhe e familjës së tij jashtë fushës së gjelbër, që i dha aq shumë emocion. Bashkëshortja e tij, Nezihaja, që e shoqëroi gjatë gjithë jetës së tij, rrëfen me lot në sy të gjitha peripecitë e jetës së saj në krah të Selmanit.
E skalitur në mendjen e saj vazhdon të jetë mbrëmja e 29 nëntorit të vitit 1949, kur e përzunë nga shtëpia, bashkë me Selmanin dhe vajzën e tyre. ñ€ƓIshte një mbrëmje shumë e rëndë për mua, saqë nuk arrij dot ta harroj. Na nxorën me pretendimin se në shtëpinë tonë do të vinte dhe do të jetonte Kadri Hazbiu. Por, ai në fakt nuk erdhi, pasi preferoi të jetonte tek ñ€ƓBlloku i Udhëheqjesñ€


  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e hĂ«nĂ« 17/11/2008 13:33 
Fanatic
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e mërkurë 22/10/2008 02:10
Poste: 1038
Vendndodhja: Tirona
"Selman Stermasi" is the name of the home stadium for SK Tirana (capacity 10.000).

Selman Stermasi, passionate, addicted to sport returned in homeland on 1930s after finishing studies in Roma for Physical Culture. Vigorous and indefatigable he gathers friends and mates addicted to sport and leads the sportñ€ℱs drift SK Tirana. In these years SK Tirana collects many titles of national championship. It won six championships from seven. The contribution of Selman Stermasi is extraordinary in these titles. He is stupendous not only as a footballer but also as trainer and manager of club, together with the others names as: A.Karapici, Sh. Ndroqi, I. Dashi, Xh.Kashari, S. Lleshi, H. Begeja, H. Korça, M. Petrela, A. Hobdari, R. Gurashi, I. Gjinali, F. Janku, Riza Lushta, Naim Krieziu, etc.

Selman Stermasi was the man with contemporary culture and with great organization capability. He was initiator and organizer of the first football market of SK Tirana, N. Kryeziu and R. Lushta signed regular contracts with known Italian clubs as: Bari and Roma and after this Riza Lushta begun to play with FC Juventus team, Naim Kryeziu with colors of AC Roma in 1942 which was declared champion of Italy. Although after 1944, his capability and activity were disclaimed from dictatorial regime, Selman Stermasi has been and continues to be one of the most known personality not only in SK Tirana, but also in Albanian Football among years.

At last the name of this foremost personality of Albanian football has taken deserved place. The stadium was given his name ñ€ƓSelman Stermasiñ€


Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit: Re: Selman Stermasi, Presidenti i Pare i Tirones
PostPostuar: e djelĂ« 13/11/2011 20:13 
Gjak BardheBlu
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e enjte 30/10/2003 10:49
Poste: 2914
Vendndodhja: England, G.B.
Tifozja e pare femer qe shkoi ne stadium

NjĂ« stadium mban emrin e bashkĂ«shortit tĂ« saj “Selman Stermasi”, ndĂ«rsa ajo bĂ«ri qĂ« tĂ« ndryshojĂ« historia e tifozĂ«risĂ«. Krahas meshkujve, njĂ« femĂ«r bĂ«rtiste e shante mĂ« fort se ta: Nezihat Stermasi! NĂ« fakt thyerjen e rregullave dhe tabuve ia kishte mĂ«suar vetĂ« i shoqi, qĂ« nga dita e parĂ« e martesĂ«s, teksa kishte shkuar ta merrte nuse te dera e shtĂ«pisĂ«, çka ishte e ndaluar rreptĂ«sisht nĂ« atĂ« kohĂ«. Por kĂ«to do tĂ« mbeteshin “rebelimet” mĂ« tĂ« bukura nĂ« jetĂ«n e tyre, pasi çdo tentativĂ« tjetĂ«r ishte njĂ« triskĂ« buke mĂ« pak nĂ« familje. ÇfarĂ« do tĂ« lexoni mĂ« poshtĂ«, Ă«shtĂ« dĂ«shmia e vetĂ« Nezihatit, e cila pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« nĂ« moshĂ«n 90-vjeçare rrĂ«fen sekrete qĂ« nuk do t’i marrĂ« me vete


Jeni martuar me djalin që konsiderohej si beqari më i famshëm i Tiranës, por edhe më i bukuri. Ishte mblesëri apo njiheshit më parë?

Jo, nuk njiheshim më parë nga afër, edhe pse kisha dëgjuar shumë për Selmanin. Ai mbahej në gojë nga të gjithë si sportist, jo vetëm për talentin e tij në futboll, por edhe në gjimnastikë, vrapim, kërcim së larti, etj. Ishte shpallur fitues në shumë fusha të sportit. Ndaj në momentin kur familja e tij më kërkoi dorën, Selmani ishte në kulmin e vëmendjes.

Kush ndërhyri në këtë mblesëri?

Ka qenë Mehdi Bej Frashëri. Ai kishte miqësi me familjen time. Unë jam vajzë e Rustem Petrelës dhe familja ime njihej në atë kohë jo vetëm për pasurinë dhe pronat, por edhe për bamirësi. Ai ushqente fëmijë, strehonte njerëz dhe ndihmonte me ushqime të varfrit. Duke qenë se Selmani ishte rritur jetim nga halla, atij i kishte pëlqyer shumë ideja e martesës me një vajzë nga dera e Petrelëve, pasi edhe ai ishte shumë bujar e donte të bënte bamirësi. Kështu u fejova në moshën 17- vjeçare, ndërsa në ditën e martesës, Selmani theu një rregull, për të cilën u fol shumë kohë, edhe pse më pas vepruan të gjithë si ai.

ÇfarĂ« rregulli?

Zakoni e donte që nusja të merrej vetëm nga familjarë dhe të afërm të dhëndrit, ndërsa Selmani erdhi vetë. Jo vetëm kaq, por mblodhi të gjithë shokët e tij futbollistë nëpër rrethe dhe gjetën aq shumë makina, sa vargu i tyre bllokoi të gjitha rrugët e Tiranës, të cilat në atë kohë ishin të ngushta. Nuk kam parë aq shumë makina në një dasmë edhe ditët e sotme. Për nga përmasat dhe madhështia, shpesh dasma jonë është krahasuar me atë të Mbretit Zog në atë kohë. Që kur më mori te dera e nënës, Selmani nuk më trajtoi si grua-shërbëtore, siç ndodhte zakonisht, por si të dashur dhe si shoqe skuadre.

Ju kuptonit nga futbolli?

Në fillim jo, por dita-ditës Selmani më mësonte, dhe brenda pak javësh e ndjeva veten tifoze të madhe, aq sa një ditë vajta në stadium dhe çudita dynjanë.

Pse “çuditĂ«t” dynjanĂ«?

Sepse ishte hera e parĂ« qĂ« njĂ« femĂ«r shkonte nĂ« stadium dhe ngaqĂ« u pĂ«rfshiva nga emocionet, bĂ«rtisja shpesh e me tĂ« madhe dhe çohesha nĂ« kĂ«mbĂ«, sa herĂ« “Tirana” ishte pranĂ« ndonjĂ« goli ose shĂ«nonte. BĂ«rtisja mĂ« keq se meshkujt, shaja dhe ulĂ«rija.

Po yt shoq, si reagonte?

Ai ishte “mĂ« keq” se unĂ«. Ishte i dashuruar me futbollin dhe kĂ«naqej teksa mĂ« shihte ashtu tĂ« pĂ«rfshirĂ« nĂ« ndeshje. Madje, njĂ« herĂ«, kur filluan edhe disa femra tĂ« tjera tĂ« vinin nĂ« stadium, pata dhe njĂ« incident.

ÇfarĂ« incidenti?

NjĂ«herĂ« kishte qenĂ« afĂ«r meje nĂ« podium Fiqret Shehu. Po luante Tirana dhe unĂ« hidhesha pĂ«rpjetĂ« sa herĂ« ishin nĂ« favor. MĂ« kishin pĂ«rfshirĂ« ethet e lojĂ«s dhe nuk e kisha mendjen se çfarĂ« thoja. NdĂ«rkohĂ« ajo mĂ« prek te supi dhe mĂ« thotĂ«: “Shoqe, çfarĂ« keni, pse bĂ«rtisni kĂ«shtu?”. UnĂ« pa e ditur fare se kush Ă«shtĂ«, i kthehem tĂ«rĂ« inat: “NĂ« stadium vijnĂ« ata qĂ« e ndiejnĂ« lojĂ«n, jo ata persona qĂ« u duket se kanĂ« gjetur njĂ« vend, ku tĂ« ulen e pushojnĂ«. Po nuk tĂ« pĂ«lqeu, ik!”. Ajo u çua me nxitim dhe duke mĂ« parĂ« me habi, doli duke turfulluar. Selmani, i cili e kishte ndjekur tĂ« gjithĂ« skenĂ«n disa metra mĂ« tutje dhe vjen e mĂ« pyet se çfarĂ« i bĂ«ra asaj. UnĂ« i rrĂ«fej, ndĂ«rsa ai psherĂ«tin: “Bo boooo, ç’na bĂ«re
”. Kjo ka qenĂ« dhe hera e fundit qĂ« shkuam nĂ« stadium.

Pse nuk vajtët më?

ÇfarĂ« frike
 Na e ndaluan. HerĂ«n e ardhshme qĂ« shkuam, arritĂ«m tĂ« shihnim ndeshjen, por te dera na doli njĂ« oficer policie. Na paralajmĂ«roi se kjo ishte hera e fundit qĂ« duhet tĂ« shkelnim aty. NĂ« rast se do tĂ« na shihnin sĂ«rish nĂ« stadium, atĂ«herĂ« do tĂ« arrestoheshim. Ka qenĂ« njĂ« vuajtje shpirtĂ«rore e tmerrshme pĂ«r Selmanin, por edhe pĂ«r mua. KĂ«tu nisi edhe tatĂ«pjeta jonĂ« ekonomike, pasi na pĂ«rzunĂ« edhe nga shtĂ«pia.

Kush ju përzuri?

KĂ«tu nisin vuajtjet tona, qĂ« ma morĂ«n para kohe Selmanin, ndĂ«rsa mua mĂ« lanĂ« tĂ«rĂ« jetĂ«n sĂ«murĂ«. NĂ« vitin 1946, komshiu ynĂ« qĂ« ishte gjeneral nĂ« atĂ« kohĂ«, Halim Xhelo, jep urdhĂ«r qĂ« tĂ« lironim shtĂ«pinĂ«, qĂ« e kishim tĂ« trashĂ«guar prej 400 vitesh. Ne na nxorĂ«n nĂ« rrugĂ« me gjithĂ« plaçka. NĂ« dorĂ« na lanĂ« njĂ« adresĂ«. Shkuam nĂ« adresĂ«n qĂ« na dhanĂ«. Ishte njĂ« shtĂ«pi 3-katĂ«she, ku nĂ« dy katet e para jetonte familja Shehi (gjyshi i Dashamir Shehit), ndĂ«rsa nĂ« tĂ« tretin ne. KĂ«shtu si po e them duket bukur, por prit
 Kati i tretĂ«, dhomĂ« e kuzhinĂ«, ishte i gjithi i çarĂ« nga predhat e mortajat e luftĂ«s dhe ishte i pariparuar. Nuk kishte as dyer e as dritare. Ishte mesi i dimrit, fund nĂ«ntori mĂ« saktĂ« dhe çfarĂ« binte jashtĂ«, hynte brenda. Te dyert vendosa nga njĂ« batanije, ndĂ«rsa te dritaret disa letra, tĂ« cilat qulleshin dhe duheshin ndĂ«rruar çdo ditĂ«. Ishim pa punĂ« tĂ« dy, pa triska dhe pĂ«r tĂ« mbajtur frymĂ«n gjallĂ«, filluam tĂ« shisnim plaçkat njĂ« e nga njĂ«. UnĂ« u sĂ«mura rĂ«ndĂ« dhe nga ajo kohĂ«, nuk mundja dot tĂ« bĂ«ja mĂ« fĂ«mijĂ«.

Po shtëpinë tuaj kush e mori?

Halim Xhelo ia kishte bërë gati Kadri Hazbiut. Këtij i kishte pëlqyer shumë shtëpia jonë e madhe, me oborr dhe me lule plot, si në dimër edhe në verë. Me një verandë, ku mund të shtroje bankete
 Megjithatë Kadri Hazbiut iu dha një shtëpi tjetër në Bllok dhe Halimi futi në shtëpinë tonë disa oficerë bashkëpatriotë të tij, nga Vlora.

Fillimisht dëbimi nga stadiumi, më pas nga shtëpia
 Cilat ishin arsyet?

MĂ« falni, se ngaqĂ« e di vetĂ« historinĂ«, kujtoj se e dinĂ« tĂ« gjithĂ«. Harroj qĂ« kanĂ« kaluar dekada e dekada dhe unĂ« sot jam 90 vjeç. MegjithatĂ« besoj se duhet tĂ« dini qĂ« Selmani ka themeluar Sport-Klub “Tirana”. Ai ka luajtur nĂ« formacionin bazĂ« tĂ« Sport Klub “Tirana” nĂ« kampionatin e parĂ« kombĂ«tar tĂ« futbollit, ku u shpall kampion vendi. BĂ«het fjalĂ« pĂ«r vitin 1931 dhe mĂ« pas u shpall kampion edhe 3 herĂ« tĂ« tjera rresht, pra 1932, 1933, 1934. NĂ« vitin 1936, ai emĂ«rohet trajnier dhe mĂ« vonĂ« president i Sport Klub “TiranĂ«s”. Pra, im shoq ishte njĂ« talent i rrallĂ«, qĂ« u diplomua nĂ« AkademinĂ« e EdukatĂ«s Fizike nĂ« RomĂ«, por edhe i dashur nga shokĂ«t, tĂ« cilĂ«t e zgjodhĂ«n nĂ« krye dhe na mbushnin shtĂ«pinĂ« çdo ditĂ«. Do tĂ« doja tĂ« theksoja edhe faktin qĂ« Selmani ka qenĂ« nĂ« krye tĂ« demonstratĂ«s antifashiste nĂ« prill 1936, apo nĂ« 1939 dhe tĂ« çdo lloj veprimi tjetĂ«r nacional kundrejt pushtuesve. Nejse, tani tĂ« dalim te persekutimi. NĂ« vitin 1946, mblidhen “shokĂ«t” e partisĂ« dhe thĂ«rrasin futbollistĂ«t, normale edhe Selmanin. I propozojnĂ« qĂ« tĂ« ndryshojnĂ« emrin e skuadrĂ«s nga Sport Klub “Tirana” nĂ« “17 NĂ«ntori”. Selmani tĂ«rbohet dhe kundĂ«rshton me zĂ« tĂ« lartĂ«. Kur “shokĂ«t” e partisĂ« e vendosĂ«n ndĂ«rrimin e emrit, atĂ«herĂ« ai braktisi mbledhjen, çka u shĂ«nua si akt vandal kundĂ«r partisĂ«, u cilĂ«sua si armik e borgjez. QĂ« nga viti 1946, e derisa vdiq mĂ« 8 NĂ«ntor 1976, Selmani nuk mund tĂ« shkonte dot mĂ« nĂ« stadium, ndĂ«rsa edhe ndeshjet i dĂ«gjonte fshehurazi.

Siç treguat, ju nuk punonit dot, pasi ishit e sĂ«murĂ«, bashkĂ«shorti juaj u pĂ«rjashtua nga aktivitetet sportive. AtĂ«herë  me çfarĂ« e mbanit familjen?

Pas dĂ«bimit nga shtĂ«pia, fillimisht shita bizhuteri, rroba dhe shumĂ« suvenire tĂ« trashĂ«guara nga familja. MegjithatĂ« asnjĂ«herĂ« nuk mjaftonin paratĂ«. Selmani nisi tĂ« kĂ«rkonte punĂ« andej-kĂ«tej dhe njĂ« ditĂ« takon Nasi Marianin, drejtorin e kombinatit tĂ« drurit “Misto Mame”. I kĂ«rkon atij çdo lloj pune qĂ« tĂ« kishte dhe ai e merr pĂ«r tĂ« lyer dollapet. Ishte mik me Nasin, por ai nuk mund tĂ« bĂ«nte dot mĂ« shumĂ« se kaq pĂ«r Selmanin. Madje edhe kjo punĂ« i zgjati shumĂ« pak, edhe pse unĂ« e mora vesh mĂ« vonĂ«.

ÇfarĂ« morĂ«t vesh?

Zbulova krejt rastĂ«sisht njĂ« ditĂ« qĂ« Selmani nuk lyente mĂ« dollapĂ«, por e kishin bĂ«rĂ« hamall. NjĂ« ditĂ« ai kishte harruar bukĂ«n qĂ« i jepja me vete dhe ngaqĂ« mĂ« vinte keq, thashĂ« po shkoj qĂ« t’ia çoj te puna. E kĂ«rkova te sektori i mĂ«parshĂ«m i lyerjes dhe nuk ishte, mĂ« pas mĂ« treguan se ku mund ta gjeja
 Po shtynte ca vagonĂ« mbushur plot me dĂ«rrasa, hekurishte e mbeturina tĂ« tjera. Ngeli keq kur mĂ« pa, por edhe mua m’u bĂ« shpirti copash, teksa e shihja tĂ« rridhte djersĂ«. MĂ« tregoi qĂ« Nasi Marianin e kishin thirrur nĂ« Komitetin e PartisĂ« dhe i kishin bĂ«rĂ« vĂ«rejtje e kritika, se pse ai i kishte dhĂ«nĂ« Selman Stermasit njĂ« punĂ« “aq tĂ« mirĂ«â€. NĂ« rast se nuk do ta lĂ«vizte qĂ« aty, do ta hiqnin vetĂ« drejtorin. Selmani nuk mĂ« kishte thĂ«nĂ« qĂ« nĂ« fillim, qĂ« tĂ« mos mĂ« mĂ«rziste. Do ta quaja “hero” pĂ«r mĂ«nyrĂ«n se si nuk e shfaqte mĂ«rzinĂ« nĂ« shtĂ«pi dhe, edhe pse tĂ« varfĂ«r, gjithnjĂ« gjente diçka tĂ« mĂ« lumturonte ose tĂ« mĂ« bĂ«nte surpriza.

Surpriza të tipit
?

Selmani ishte shumĂ« i apasionuar pas tĂ« bukurĂ«s, veshjeve, bizhuterive, etj. Kur ka qenĂ« i ri, Selmani ka pozuar pĂ«r kartolina italiane, ku dallohej pĂ«r shije dhe stil. Ishte shumĂ« mashkull i pashĂ«m e i mbajtur dhe kĂ«shtu mĂ« donte edhe mua. Ai kishte shoqe rrobaqepĂ«sen time dhe herĂ« pas here gjente copa dhe shkonte e mĂ« bĂ«nte fshehurazi fustane. RrobaqepĂ«sja kishte pĂ«rmasat e mia dhe ma dinte shijen, kĂ«shtu qĂ« kur Selmani mĂ« sillte fustanet ose rroba tĂ« tjera nĂ« shtĂ«pi, unĂ« ndiehesha e mrekulluar. MĂ« lutej qĂ« tĂ« shkoja t’i vishja dhe mĂ« pas tĂ« sfiloja para tij. MĂ« adhuronte teksa ecja nĂ«pĂ«r dhomĂ«, sidomos kur gjente ndonjĂ« copĂ« tĂ« kuqe. MĂ« thoshte gjithmonĂ« qĂ« mĂ« shkon shumĂ« e kuqja
 Ishim tĂ« varfĂ«r, por plot dashuri. Dhe ashtu iku Selmani


Nuk tentoi të ndërronte punë apo të bënte diçka tjetër për të ndryshuar situatën?

Ishte e pamundur. Mbikqyreshim gjithĂ« kohĂ«s nga Sigurimi i Shtetit. MĂ« kujtohet njĂ«herĂ« kur dy yjet e futbollit, Lushta dhe Kryeziu, tĂ« cilĂ«t i mori qĂ« fĂ«mijĂ« nga “Streha Vorfnore” dhe i mbajti nĂ« shtĂ«pi derisa u bĂ«nĂ« burra, deshĂ«n ta ndihmojnĂ«. Sa pĂ«r informacion, Selmani i zbuloi dhe i rriti si futbollistĂ«, si dhe realizoi kontratat me Klubet e mĂ«dha italiane pĂ«r tĂ« dy. Riza Lushta kaloi me Barin dhe mĂ« pas me Juventusin. E njĂ«jta praktikĂ« u ndoq edhe pĂ«r Naim Kryeziun, qĂ« kaloi te Roma, ku atĂ« vit, u shpall pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« kampion i ItalisĂ«. QĂ« tĂ« dy i mbetĂ«n mirĂ«njohĂ«s Selmanit, i dĂ«rgonin letra apo ndonjĂ« dhuratĂ«. Kishte kaluar viti 1960, kur Selmanit i vjen nga Italia njĂ« televizor. Mendo qĂ« nĂ« atĂ« kohĂ« edhe radiot ishin tĂ« pakta
 U bĂ« nami nĂ« atĂ« kohĂ«, por kjo nuk ishte asgjĂ« para “pakos sĂ« rĂ«ndĂ«â€ nĂ« vitin 1968. NĂ« kuadĂ«r tĂ« kupave tĂ« EuropĂ«s, Torinoja e ItalisĂ« do tĂ« luante nĂ« TiranĂ« me Partizanin. Me njĂ« shokun e tyre, futbollist i Torinos, i pĂ«rgatisin Selmanit zarfin ku kishin futur 5 000 dollarĂ« dhe do ia jepte nĂ« dorĂ«. Por nuk e di se si e morĂ«n vesh sigurimsat dhe para se mbĂ«rrinte zarfi nĂ« shtĂ«pi, na mbinĂ« nĂ« derĂ« duke na dhĂ«nĂ« urdhĂ«r: “DitĂ«t qĂ« italianĂ«t do tĂ« jenĂ« nĂ« TiranĂ«, ju nuk do tĂ« dilni nga shtĂ«pia. Po e kaluat pragun, do tĂ« pĂ«rfundoni nĂ« pranga”. Po atĂ« ditĂ« unĂ« pĂ«rhapa fjalĂ« sikur Selmani ishte sĂ«murĂ«, nĂ« mĂ«nyrĂ« qĂ« ai tĂ« mos e vuante shumĂ« faktin qĂ« e burgosĂ«n brenda shtĂ«pisĂ« nĂ« njĂ« ditĂ« kaq tĂ« rĂ«ndĂ«sishme, siç ishte ajo kur po luante KombĂ«tarja. TĂ« tilla episode u pĂ«rsĂ«ritĂ«n derisa vdiq.

Siç e thatĂ« dhe vetĂ«, tashmĂ« jeni 90 vjeç. ÇfarĂ« ju ka ngelur ndonjĂ« kujtim i veçantĂ« nga bashkĂ«shorti?

E para është dashuria e tij. Vërtet jam 90 vjeç, por sa herë e kujtoj sa mirë kemi kaluar, si më ka dashur e respektuar, më freskohet edhe më shumë kujtesa. Sa u përket gjërave materiale, vetëm 2 gjëra kanë shpëtuar nga shitja ose transferimet nga një shtëpi në tjetrën: një pasqyrë e madhe në argjend me kuti tualeti, si dhe një batanije e veçantë. Pastaj kam arritur të ruaj fotografitë, me qindra të tilla, si dhe flamurin origjinal të Sport Klub Tirana, të cilën ime bijë, Miriam e ka çuar ta riparojë dhe më pas do ta vëmë në kornizë.

Familja Stermasi, qiraxhinj në shtëpinë e tyre

Nuk arriti qĂ« tĂ« kishte njĂ« familje tĂ« madhe, por e zgjeroi atĂ« me fĂ«mijĂ« qĂ« kishin nevojĂ« pĂ«r njĂ« strehĂ« dhe prindĂ«r. Selmani dhe Nezihati lindĂ«n vetĂ«m njĂ« vajzĂ«, qĂ« quhet Miriam, e cila pĂ«rkujdeset aktualisht pĂ«r 90-vjeçaren. NdĂ«rkaq, ata kanĂ« qenĂ« pĂ«r 30 vjet qiraxhinj nĂ« shtĂ«pinĂ« e tyre. NĂ« vitin 1948 ata u pĂ«rzunĂ« me forcĂ« dhe u rikthyen pas 13 vitesh nĂ« shtĂ«pinĂ« e trashĂ«guar brez pas brezi prej 4 shekujsh. NjĂ« nga oficerĂ«t qĂ« banonte aty, nĂ« vitin 1962, i lajmĂ«ron fshehurazi qĂ« do tĂ« transferohej nĂ« njĂ« shtĂ«pi tjetĂ«r dhe Selmani duhej tĂ« nxitonte tĂ« zinte njĂ« dhomĂ«. Pas shumĂ« pĂ«rpjekjesh, ata arritĂ«n qĂ« tĂ« qĂ«ndronin aty, edhe pse e gjithĂ« pjesa tjetĂ«r e vilĂ«s 3- katĂ«she ngeli “e zaptuar_________________
http://www.kftirana.info
Imazh
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit: Re: Selman Stermasi, Presidenti i Pare i Tirones
PostPostuar: e enjte 17/11/2011 22:19 
Ultrase
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e martë 06/05/2008 14:45
Poste: 547
Vendndodhja: TIRON
Per mu personalisht, SELMAN STERMASI esht' SHPIRTI, IKONA dhe KRENARIA bardh' e blu.Si mos jet', dha jeten e vet per TIRONEN!!!!!!

FORCA TIRONA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit: Re: Selman Stermasi, Presidenti i Pare i Tirones
PostPostuar: e premte 25/11/2011 00:18 
Gjak BardheBlu
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e martë 16/02/2010 19:47
Poste: 5259
Vendndodhja: D-57072
Komiteti Ekzekutiv i Federates Shqiptare te Futbollit vendosi: qe me rastrin e vitit te ri te dekoroje me titujt “Nderi i Futbollit Shqiptar”: Selman Stermasi dhe Myslym Alla (pas vdekjes).

Burimi: link_________________
Imazh
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit: Re: Selman Stermasi, Presidenti i Pare i Tirones
PostPostuar: e premte 25/11/2011 00:40 
Gjak BardheBlu
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e djelë 17/01/2010 18:48
Poste: 584
E_171 shkroi:
Komiteti Ekzekutiv i Federates Shqiptare te Futbollit vendosi: qe me rastrin e vitit te ri te dekoroje me titujt “Nderi i Futbollit Shqiptar”: Selman Stermasi dhe Myslym Alla (pas vdekjes).

Burimi: link


Gjithashtu vendosi te dekoroje me titull “Legjenda e Futbollit Shqiptar”:
Petrit Dibra_________________
Ave TIRONA! Ave Noltmadhnia!
Gjaku Shpirti dhe ZEMRA ime!
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit: Re: Selman Stermasi, Presidenti i Pare i Tirones
PostPostuar: e premte 25/11/2011 14:45 
Valutë

Antarësuar: e djelë 23/11/2003 07:04
Poste: 897
Vin Tironsi shkroi:
E_171 shkroi:
Komiteti Ekzekutiv i Federates Shqiptare te Futbollit vendosi: qe me rastrin e vitit te ri te dekoroje me titujt “Nderi i Futbollit Shqiptar”: Selman Stermasi dhe Myslym Alla (pas vdekjes).

Burimi: link


Gjithashtu vendosi te dekoroje me titull “Legjenda e Futbollit Shqiptar”:
Petrit Dibra


Shyqyr qe bon iher nji pun me men.


Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit: Re: Selman Stermasi, Presidenti i Pare i Tirones
PostPostuar: e shtunĂ« 26/11/2011 16:19 
Fanatic
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e mërkurë 15/10/2003 19:32
Poste: 6328
Vendndodhja: Tironë. Shqipni
Kur lexoj intervisten e Nezihatit, nuk rri dot pa me hyp nji ndjenje urrejtjeje per ato qe ka heq Tirona. Dhe te menojsh qe ka njerez qe pysin "Pse car i ka bo regjimi Tirones?"

Federata mo n fun u zgju.._________________
TIRONA FANATICS
ImazhImazh
Jo në linjë
 Profili  
 
Trego postimet nga i fundit:  Rendit pĂ«r nga  
 Faqe 1 prej 1 [ 11 postime ] 

Të gjitha oraret janë UTC + 1 orë [ DST ]


Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar të regjistruar dhe 2 vizitorë


Nuk mund të hapni tema të reja
Nuk mund të postoni përgjigje
Nuk mund të modifikoni postimet tuaja
Nuk mund të fshini postimet tuaja
Nuk mund të bashkëngjisni skedarë

Kërko për:
Kalo tek:  

cron