Switch to full style
Artikuj, komente, kujtime mbi historine e lavdishme 90 vjecare te klubit numer 1 ne Shqiperi
Dërgo një përgjigje

Re: S.K. TIRONA - 90 Vjet Histori dhe Krenari

e premte 13/08/2010 23:58

BeerBaron shkroi:
Kledi shkroi:Po Cimi ku qeka mer jahu, nuk e paskon therrit, po Nard Litin, molin e Dajtit. Vallai t'luj i byth Prenge para ktyne dyve s'ka bythe ku t'rrij ... :shock: :oops: :shock:

Hajde Kledo, se ka ven per organizim sa te dush... A mund ta kontakosh te lutem?

Barono, kur paska njel muabeti ke mu, me kontaktu Cimin e Nardin, qeka dhi nusja m'kal. Pysni i her Bedranen, Titin, Agustinin, Florin, Millanin, Jarin, Mirelin e Nestin mos dine nai gjo se ku jon e çer bojn ...

Re: S.K. TIRONA - 90 Vjet Histori dhe Krenari

e shtunë 14/08/2010 00:51

Gezuar ditlindjen TIRONA JON! 90 vjet legjend & lavdi!
Editoriali i pervitshem i websitit KF Tirona Info per 90 vjetorin.Enjoy :D
www.kftirana.info/fillimi.html

Re: S.K. TIRONA - 90 Vjet Histori dhe Krenari

e shtunë 14/08/2010 02:03

TIRONA FANATICS FANZINE ME RASTIN E 90-VJETORIT:

FANATICS
& i gjithe POPULLI BARDH&BLU
Festojne 90 vjetorin e
NALTNADHNISE TONE
S.K. TIRONATRADITE, PASION, KRENARI…

Nga Proces Verbali i I i Pleqesise se Klubit:

"Sot data 3 Kallnuer 1926. dita Djel - ora 10 p.d. te posht-nenshkruemit u mblodhen ne Sallen e Bibliothekes (Muze) per me vendos mi pikat e poshtshenjueme:
Si nisjatoret e Shoq. Sport-Clubit te Tiranes i formuem me 15 Gusht 1920. vendosem t'a riςelim Clubin me emrin e tij "Sport - Club" me Qender ne Tirane".

Grupi nisjator:
Bahri Toptani,
Said Toptani,
Selman Stermasi,
Anastas Shundi,
Avni Zajmi,
Stefan Shundi,
Adem Karrapici,
Anastas Koja,
Irfan Gjinali,
Reshat Tafalla,
Jonuz Tafaj..

Prej ketej fillon historia, me e lavdishmja e trevave Shqiptare.
Nje histori e mbrujtun me
-PASIONIN dhe PERKUSHTIMIN e intelektualeve dhe parise se Kryeqytetit,
- me DASHURINE pakufi dhe SAKRIFICAT e popullit tiranas,
-me ZJARRIN dhe SHPIRTIN LUFTARAK te sa, e sa djemve qe u veshen BARDH & BLU
-me QENDRESEN ndaj PERSEKUTIMIT te diktatures se kuqe
-me LAVDINE e FITIMTAREVE TE LINDUN!

NDERIM dhe MIRNJOHJE atyre qe vune themelet e PERANDORISE BARDH&BLUdhe qe kontribuan e kontribuojne per kto ngjyra te SHENJTA!

-Te gjithe familjeve tiranase ne pergjithsi
-ne vecanti familjeve Stermasi, Toptani, Shundi, Tafaj, Koja etj dhe gjithe tregtareve ,per periudhen nga themelimi deri 1944
-Drejtuesve te Klubit gjate diktatures, ne vecanti Lame Konomit
-Kontribuesve ne Demokraci, nga Metush Seferi, Familja Nuri, El Sayed dhe deri tek Dhuruesit e fundit me ne krye Refik Halilin

Po ashtu, NDERIM DHE MIRNJOHJE, :
-Te gjithe atyre djemve qe derdhen DJERSE dhe GJAK per kete Fanelle te Shenjte
-Familjeve te tana qe dhane kontributin ne fushat e lojes si Stermasi, Gurashi, Mema, Bylyku, Kasmi, e plot te tjera
- Emblemave dala nga gjiri jone si Lushta, Kryeziu, Frasheri, S.Halili, Hyka, Dibra, Baci, Kola, Minga, Fortuzi e sa te tjere nder vite
-Sidomos te gjithe atyre qe ne nje menyre a nje tjeter u persekutuan, u penguan apo u denigruan, vetem e vetem se i mbeten besnik ngjyrave te SHENJTA . Rasti i Skender Halilit eshte nga me domethenesit

NDER DHE LAVDI
Kampione ne Kampionatin e pare, Kampionate pambarim ne vazhdim.
Ne periudhen e Mbreterise, nga 7 kampionate qe u zhvilluan, 6 i takojn TIRONES se Madhe.
Kete dominim, gjeneralet e kuq donin t’a vishnin me pluhurin e Harreses. Dhe i mohuan, deri sa ne Demokraci u njoften perfundimisht. Por Historia i ka ende borxh Tiranes, 2 kampionatet e fituara, nga 3 te zhvilluara gjate L.II.Botrore (1939-1940-1942)
Haku duhet te kthehet, dhe sa me shpejt !
Ne Periudhen e erret te diktatures titujt zyrtare te fituar ishin vec 8. Por ne kto vite te erreta perpos kampionateve te fitueme, perpalle grabitjeve sistematike te lojtareve, favorizimit e skuadrave te rregjimit, eleminimit te Historise dhe Tradites Bardh&Blu, vjedhjes haptazi te gjakut dhe djerses ne fushe-(1967 kerkon DREJTESI) pikerisht atehere pra, U KALIT si anjehere tjeter Shpirti I Sakrifices dhe Identitetit Bardh&Blu. Pikerisht atehere, kur nata ishte e erret pus, te ishe lojtar apo tifoz I TIRONES SE MODHE, te perballeshe ne sport me regjimin, ishte e barazvlefshme me nje QENDRESE gjysem te hapur kundrejt ketij rregjimi mizor.
Ekipi gjithmone u therrit “Tirona”. Gati ne cdo ndeshje, tifoze shoqeroheshin ne rajon. Kishte edhe nga ata “fatlume” qe ktheheshin me kembe nga Gurorja. Grabitjet e lojtareve , zboret para ndeshjeve te rendesishme, deri edhe burgimet e persekutimet, mbajten gjalle ate fryme qe bente masat
- te kendonin ne stadium ne forme hymnesh: “Cohuni Djema Shaloni Atin”;
- i shtynte te demostronin haptas, ne nje xhest te rralle guximi, perpara Shtepise se Oficereve, pas deshtimit te makinacioneve te P.Dumes e co,
- te benin ate gati-kryengritje te Kavajes 79, qe aq shume shqetesoi jerarket komuniste, me ndalimin ne javen qe pasoi, te mijerave tifozeve qe ishin prezent, ne nje represion aq masiv dhe te papare qe perfundoi me gjykimin e 12 veteve, nga te cilet 6 u denuan
-te kujtonin Tetorin 86 me kenge ne stadium, per te shenjuar ndalimin e rreth 40 veteve pas hedhjes se nje shashke te vetme.

Keto pak fakte per t’i kujtuar mire kujdo ne kte 90 vjetor, se:
TIRONA ESHTE SHUME ME TEPER SE NJE EKIP !
TIRONA ESHTE HISTORI, TRADITE, PASION, IDE,SAKRIFICE, QENDRESE.!
TIRONA ESHTE JETA DHE FEJA JONE !

KJO ESHTE TRASHIGMINIA DHE PESHA E FANELLES SE SHENJTE BARDHBLU!

Ne Vitet e Demokracise, perfundimisht Tirona e Modhe gjeti vet-vehten, per t’u konsolidouar si NALTMADHNIJA e KAMPIONATEVE SHQIPTARE !
Grupimi TIRONA FANATICS u formua dhe rritet dita dites, duke kultivuar dhe cuar me tej keto vlera te pacmuara te ketij KLUBI.

Duke Ju uruar te gjitheve 90-Vjetorin, gjejme rastin te KERKOJME me force te:
NA KTHENI HAKUN !
1939-1942-1967 !
TIRONA 27 HERE KAMPION!


-- Sht Gus 14, 2010 1:11 am --

FJALA PERSHENDETESE E MBRETIT ZOG DREJTUAR KAMPIONEVE TE PARE TE SHQIPERISE

“Tani due me ju porosite tre sende qi jane tre parime qe deshiroj t’ju rekomandoj.
-E para: te ndjekni zhvillimin e plote te dashtnise per Atdhe.
-E dyta: zhvillimin me zemer te kulluet e pa asnje djallezi te vllaznimit te plote midis Djelmnise dhe zhvillimin e bashkimit kombetar.
-E treta: Disipline. Duhet te dini se pa disipline nuk merrihet ne asnje sukses. Po s’pati disipline ne mes, cdo gja humbet vleften e vet. Djaleria po s’dha shembellen e disiplines, perpjekjet qe ben jane nul.
Kini per udheheqes keto tre keshilla e duke iu mbeshtetun ketyre parimeve, ecni perpara, ju qe jeni shpresa e te arthmes. E arthmja e komit asht sigurue, e pra e arthmja e juej asht e sigurte. Shpresoj se do te vazhdoje edhe pas kendej suksesi qi kini fitue dhe uroj te perparoni edhe ma.”20 Korrik 1930: Mbreti Zog prêt Sportklub Tiranen!

Re: S.K. TIRONA - 90 Vjet Histori dhe Krenari

e shtunë 14/08/2010 09:46

Kledi shkroi:
BeerBaron shkroi:
Kledi shkroi:Po Cimi ku qeka mer jahu, nuk e paskon therrit, po Nard Litin, molin e Dajtit. Vallai t'luj i byth Prenge para ktyne dyve s'ka bythe ku t'rrij ... :shock: :oops: :shock:

Hajde Kledo, se ka ven per organizim sa te dush... A mund ta kontakosh te lutem?
Barono, kur paska njel muabeti ke mu, me kontaktu Cimin e Nardin, qeka dhi nusja m'kal. Pysni i her Bedranen, Titin, Agustinin, Florin, Millanin, Jarin, Mirelin e Nestin mos dine nai gjo se ku jon e çer bojn ...


Çimi osht kontaktu nga te paret dhe i osht bo qejfi per ftesen me lujt, por ai ka nji problem ne gju dhe nuk mund te luj dot futboll. Nga klubi jon kontaktu pothujse te gjithe lojtaret e viteve 80-90 si dhe ato mo te hershem qe kan met dhe qe kon munsi me i ra topit.

Re: S.K. TIRONA - 90 Vjet Histori dhe Krenari

e shtunë 14/08/2010 11:30

Urime neser te gjithe organizatoreve dhe ne vecanti Tirona Fanatics

Re: S.K. TIRONA - 90 Vjet Histori dhe Krenari

e shtunë 14/08/2010 12:37

Kledi shkroi:
BeerBaron shkroi:
Kledi shkroi:Po Cimi ku qeka mer jahu, nuk e paskon therrit, po Nard Litin, molin e Dajtit. Vallai t'luj i byth Prenge para ktyne dyve s'ka bythe ku t'rrij ... :shock: :oops: :shock:

Hajde Kledo, se ka ven per organizim sa te dush... A mund ta kontakosh te lutem?

Barono, kur paska njel muabeti ke mu, me kontaktu Cimin e Nardin, qeka dhi nusja m'kal. Pysni i her Bedranen, Titin, Agustinin, Florin, Millanin, Jarin, Mirelin e Nestin mos dine nai gjo se ku jon e çer bojn ...

po nusen pse e dhjet ne kale athere, qe na jep men me ton urdherus? Si thu ti, nuk na ka shku n men neve qe kena ka 2 jave qe merena???

Re: S.K. TIRONA - 90 Vjet Histori dhe Krenari

e shtunë 14/08/2010 13:16

BeerBaron shkroi:
Kledi shkroi:
BeerBaron shkroi:Hajde Kledo, se ka ven per organizim sa te dush... A mund ta kontakosh te lutem?

Barono, kur paska njel muabeti ke mu, me kontaktu Cimin e Nardin, qeka dh** nusja m'kal. Pysni i her Bedranen, Titin, Agustinin, Florin, Millanin, Jarin, Mirelin e Nestin mos dine nai gjo se ku jon e çer bojn ...

po nusen pse e dh** ne kale athere, qe na jep men me ton urdherus? Si thu ti, nuk na ka shku n men neve qe kena ka 2 jave qe merena???

Problemi eshte qe te gjithe ne qe jemi larg, nga ana emocionale i perjetojme me ndryshe gjonat. Kur kthehemi atje, realiteti eshte komplet ndryshe dhe emocionet pak nga pak shuhen.

Nese nuk i bashkojme fuqite, nese nuk ia vleresojme punet tjetrit nuk do kemi sukses.

Re: S.K. TIRONA - 90 Vjet Histori dhe Krenari

e shtunë 14/08/2010 17:49

BeerBaron shkroi:
Kledi shkroi:
BeerBaron shkroi:Hajde Kledo, se ka ven per organizim sa te dush... A mund ta kontakosh te lutem?

Barono, kur paska njel muabeti ke mu, me kontaktu Cimin e Nardin, qeka dhi nusja m'kal. Pysni i her Bedranen, Titin, Agustinin, Florin, Millanin, Jarin, Mirelin e Nestin mos dine nai gjo se ku jon e çer bojn ...

po nusen pse e dhjet ne kale athere, qe na jep men me ton urdherus? Si thu ti, nuk na ka shku n men neve qe kena ka 2 jave qe merena???

Po Ti mer jahu çer ke qe bo sikur me qene SHEFI modh ??? Un s'urdhnova njeri, thjesht ke lista vuna re qe mungonte Cimi dhe Nardi. Vallai, sinqerisht nuk e di se çar mund te t'kete t'shku n'men Ty apo ndonji tjetri, nuk shof as filxhon as hudh fall. Mund t'ishe pergjigj siç osht pergjigj Juristi. Masanej, ... nejse vari zaret se nuk shko me bo diskutime jasht teme.


Me t'mira.

-- Sht Gus 14, 2010 4:59 pm --

Moderatori, po e pa te arsyeshme, mund t'i fshije postimet e mia ne kete teme.

Re: S.K. TIRONA - 90 Vjet Histori dhe Krenari

e shtunë 14/08/2010 18:08

Nuk besoj se ka SHEF te modh, po meqe jena tu u lodh icik nuk me vje fort mire te nigjoj komente te ketij llojit ktu poshte:
Kledi shkroi:Po Cimi ku qeka mer jahu, nuk e paskon therrit, po Nard Litin, molin e Dajtit. Vallai t'luj i byth Prenge para ktyne dyve s'ka bythe ku t'rrij ... :shock: :oops: :shock:


Kledi shkroi:(...) Un s'urdhnova njeri, thjesht ke lista vuna re qe mungonte Cimi dhe Nardi.

Besoj se te mjafton kjo ktu poshte:
Kledi shkroi:Barono, kur paska njel muabeti ke mu, me kontaktu Cimin e Nardin, qeka dhi nusja m'kal. Pysni i her Bedranen, Titin, Agustinin, Florin, Millanin, Jarin, Mirelin e Nestin mos dine nai gjo se ku jon e çer bojn


Nga shqiperia.com:
Mënyra urdhërore paraqet kuptimin e shprehur prej foljes në formë urdhëri, kërkesë, këshillë:
Punoni më mirë.
Mësoni më shumë.

Kritika konstruktive ka ven gjithmone, por ajo qe bone Kled eshte qe supozove qe ne te tjeret qe po merena me ket pune ka dy jave, kena nejt kot dhe kena thirr ca kena desh ne. Po te sqaroj qe nji menyre mo e mire me u shpreh do kishte qene "Po Cimin e Nard Litin i kane thirr?" dhe te prisshe pergjigjen, qe te siguroj qe do ishte si sqarimi i Juristit mo siper, dhe do te te kishim thone qe jon shume futbollista qe nuk kon pranu me lujt per arsye te ndryshme.
Me te mira ;)

Re: S.K. TIRONA - 90 Vjet Histori dhe Krenari

e shtunë 14/08/2010 19:41

BeerBaron shkroi:Nuk besoj se ka SHEF te modh, po meqe jena tu u lodh icik nuk me vje fort mire te nigjoj komente te ketij llojit ktu poshte:
Kledi shkroi:Po Cimi ku qeka mer jahu, nuk e paskon therrit, po Nard Litin, molin e Dajtit. Vallai t'luj i byth Prenge para ktyne dyve s'ka bythe ku t'rrij ... :shock: :oops: :shock:


Kledi shkroi:(...) Un s'urdhnova njeri, thjesht ke lista vuna re qe mungonte Cimi dhe Nardi.

Besoj se te mjafton kjo ktu poshte:
Kledi shkroi:Barono, kur paska njel muabeti ke mu, me kontaktu Cimin e Nardin, qeka dhi nusja m'kal. Pysni i her Bedranen, Titin, Agustinin, Florin, Millanin, Jarin, Mirelin e Nestin mos dine nai gjo se ku jon e çer bojn


Nga shqiperia.com:
Mënyra urdhërore paraqet kuptimin e shprehur prej foljes në formë urdhëri, kërkesë, këshillë:
Punoni më mirë.
Mësoni më shumë.

Kritika konstruktive ka ven gjithmone, por ajo qe bone Kled eshte qe supozove qe ne te tjeret qe po merena me ket pune ka dy jave, kena nejt kot dhe kena thirr ca kena desh ne. Po te sqaroj qe nji menyre mo e mire me u shpreh do kishte qene "Po Cimin e Nard Litin i kane thirr?" dhe te prisshe pergjigjen, qe te siguroj qe do ishte si sqarimi i Juristit mo siper, dhe do te te kishim thone qe jon shume futbollista qe nuk kon pranu me lujt per arsye te ndryshme.
Me te mira ;)Me thon te drejten, nuk e disha se ishe Ti me ca te tjere qe po merreshe me organizimin e "veteraneve". Ne fakt kom lexu ne Forum qe nje grup i "Fanatics" jon duke NDIHMU ne organizimin e festimeve, por duke pas parasysh qe fjalen e funit dhe vulen e kon ne dore zotni Raufi me zotni Halilin menova se mund t'shin kto t'dy "fajtoret" per mungesen e Cimit e t'ndonje emri tjeter qe ka neru fanellen e shenjt.


Rrofsh per leksionin e gjuhes dhe analizen e foljes pyes. Po t'natrrosh ironin me urdhrin nuk eshte çudi dhe habi. Nejse, varet edhe nga konteksti ...

Re: S.K. TIRONA - 90 Vjet Histori dhe Krenari

e djelë 15/08/2010 16:14

Edhe tre ore per fillimin e festimit te Pervjetorit!
"Selmon Stermasi" esht hijeshu si kurr ndonjihere!
Ne karshi flamuri i madh, nder tela bannerat historike, nga tarraca varen tre bannera " Tirona-90 vite KRENARI", Ne hyrje banneri kryesor 10X2,5 mjaft flamuj B&B dhe kombetar. Si edhe flamuj te varur. Ne ekspoziten e fotografive historike, me kembenguljen e fanatics, u vu edhe pershendetja e Mbretit ndaj Kampioneve te pare te Shqiperise.
Cdo gje gati per festen: Birra, fishekzjare, flakadane, fletpalosje, tullumbace, shalla, bluza, etj
Shifemi atje pas nji ore, Fanatics Diaspora te jete e qete se beme cfare ishte e mundun,
DHE DO TE JEMI ATJE EDHE PER JU!
SHUM URIME PER TY, TIRONA JONE!

Re: S.K. TIRONA - 90 Vjet Histori dhe Krenari

e djelë 15/08/2010 16:32

Te jep pershtypjen e nje organizimi te denjte per ate fanelle. Inshallah cunat e ri e kuptojne se cfare rendesia ka te jesh pjese e ekipit bardh e blu.

Tirona Fanatics perhere kampion!

Re: S.K. TIRONA - 90 Vjet Histori dhe Krenari

e djelë 15/08/2010 17:14

Arty-Bardh&BluForever shkroi:Edhe tre ore per fillimin e festimit te Pervjetorit!
"Selmon Stermasi" esht hijeshu si kurr ndonjihere!
Ne karshi flamuri i madh, nder tela bannerat historike, nga tarraca varen tre bannera " Tirona-90 vite KRENARI", Ne hyrje banneri kryesor 10X2,5 mjaft flamuj B&B dhe kombetar. Si edhe flamuj te varur. Ne ekspoziten e fotografive historike, me kembenguljen e fanatics, u vu edhe pershendetja e Mbretit ndaj Kampioneve te pare te Shqiperise.
Cdo gje gati per festen: Birra, fishekzjare, flakadane, fletpalosje, tullumbace, shalla, bluza, etj
Shifemi atje pas nji ore, Fanatics Diaspora te jete e qete se beme cfare ishte e mundun,
DHE DO TE JEMI ATJE EDHE PER JU!
SHUM URIME PER TY, TIRONA JONE!flamuri i modh qe ishe von ne hyrjen e selmonit kishte me verte hije. Ambjenti i krijuar me flamujt dukej ene nga larg per me i terheq vemenien atyne tifozave qe nuk e din per diten e sotme. e kom shkrujt para i jave por du me e perserit ene sot meqe esht dita:

Gezuar 90 vjetorin TIRONA. Uroj nji te ardhme akoma me te suksesshme se sa ajo e deritanishme, me fitore te pafundme trofesh

ps. shpresoj qe te gjej no njonin aty para orarit zyrtar qe osht komuniku se spo me mba veni me nejt mo

Re: S.K. TIRONA - 90 Vjet Histori dhe Krenari

e djelë 15/08/2010 21:11

stadiumi SELMON STERMOSI qeka mulu si velo...
falimnerit qe egzisto o TIRON. jetofsh ne pafundesi o mretnesha e ksaj bote.
GEZUAR FESTEN GJITH TIFOZAVE BARDH E BLU.

AVE TIRONA
AVE NOLTMADHNIA
TU SHTOFT YMNI DITA DITES O TIRONA JONE

Re: S.K. TIRONA - 90 Vjet Histori dhe Krenari

e djelë 15/08/2010 21:57

Dekori fantastik. Pun me pasjon e perkushtim.

Nji JU LUMTE shum shum te modhe.

Prisja pjesmarrje mo te modhe por noshta koha e pushimeve......
Dërgo një përgjigje