Sot është e mërkurë 19/06/2019 10:53
Mirësevjen tek Fanatics' House Mik
Mund të regjistrohesh këtu

Të gjitha oraret janë UTC + 1 orë [ DST ]
 Faqe 1 prej 1 [ 7 postime ] 
Autori Mesazh
 Subjekti i postimit: 2 korrik 1990: falenderoni TIRONCAT
PostPostuar: e premte 02/07/2010 23:39 
Fanatic
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e djelë 01/08/2004 13:52
Poste: 912
Vendndodhja: Vorri Bomit
Meqe ketu flitet per fistori te Tirones, histori futbolli, histori te qytetit, histori te qytetareve, etj. desha me sjell ne menjen e te gjitheve nje ngjarje historike qe shpesh ngatarrohet me ndodhite qe erdhen me vone. E kam fjalen per renine e diktatures komuniste.

Qe prej kohesh renia e sistemit komunist ne Shqiperi eshte e lidhur me ngjarjet e qytetit studenti, me greven e urise se studenteve, me takimet e shpeshta midis perfaqesuesve te studenteve dhe udheheqesve komunist, me arritjen e marreveshjes midis tyre si dhe me gjithe rrjedhjen e vrrullshme te ngjarjeve qe pasuan. Te gjitha keto ngjarje jane shenuar dhe kujtuar si rrezimi i sistemit diktatorial ne Shqiperi. Kjo ka bere qe ne Qytetin e Studenteve te Tirones, sheshi kryesor te kete edhe emrin "Demokracia", si nderim dhe respektim per ate qe bene studentet e asaj kohe.

Ne fakt diktatura komuniste e filloi shembjen shume me pare dhe aty ku filloi shembjen diktatura komuniste nuk ka nje shesh, rruge apo rrugice me emrin "Demokracia" apo qofte edhe nje shenje a zhgarravine qe te tregoje se Demokracia jone filloi aty. Hapsira gjeografike ku komunizmit shqiptar iu dha nje shpulle e forte qe filloi ti shkundte dhembet dhe dhemballet eshte ngushtesisht e lidhur me dy emra rrugesh: Rruga Durresit dhe Rruga Kavajes.

Ishte ketu kur me 2 korrik te vitit 1990 qytetare te Tirones per here te pare guxuan te sfidonin masivisht draperin dhe cekanin shqiptar duke u futur ne oborret e ambasadave per te kerkuar nje jete me te mire, dicka qe nuk mund ta gjenin me ne sistemin qe kishte pushtuar Shqiperine pas clirimit nga fashistet. Me kete kerkese ne vetvete individualiste, sepse kerkonin nje jete me te mire per veten e vet, ata na dhuruar ne te tjereve qe atehere ishim te vegjel apo atyre qe ne ate kohe kishin frike nga hija e kuqe nje jete me te mire, ose ne rastin me te keq sipas disave: nje jete ndryshe.
Jemi ne hapsiren midis dy rrugeve ku per here te pare filluan te dilnin sheshit 2 gishtat, te mbrojtura nga hekrat ndares te ambasadave me territorin Shqipar. Brenda pak oreve shtetit te kuq i shkau situata prej duarsh dhe nuk e morren me dot derisa e dorezuan ne duar te tjera, qe vetem sa nderruan bojen. Ishte nje dobesi e sistemit apo nje forcim i pershperimave pas veshit dhe shfaqjeve te huaja tek-tuk neper kryeqytet kjo nuk ka me kuptim, qytetaret fituan mbi rojet e sistemit qofte edhe per vetem 24 ore. Shteti nuk mundi ti bindte dhe ti mbante qytetaret e Tirones rrefuzonin komunizmin e te drejtoheshin drejt nje sistemi tjeter qe e kishin pare vetem neper TV bardh e zi, te treguar bashke me perrallat nga nje brez me i vjeter apo nga miq qe dilnin jashte kufijve.

Kjo pjese e historise tone si shtet harrohet dhe lihet menjane, pavaresisht se shenon shembjen e nje sistemi totalitar, kalimin nga nje forme shteti ne nje forme tjeter dhe fillimin e nje historie te re pas rreth 45 vitesh.
Ne vend qe te falenderojme ata qytetare te Tirones qe kerkuan nje jete me te mire per veten dhe familjet e tyre na ofruan edhe ne nje jete me te mire, ne e kalojme te gjithen si nje ngjarje periferike te zhvillimeve tona historike shpesh duke e harruar.
Harresa vjen ndoshta ngaqe pas kesaj levizje protestuese dhe qytetare nuk linden parti politike te ardhshme. Ndoshta ngaqe ato qe morren meritat e gjithckaje qe ndodhi dhe u shnderruan ne udheheqes partish pas '90-tes e denuan kete veprim te qytetare te kryeqytetit kur u pyeten nga shteti i kuq se si e mendonin.
Si gjithmone historine e shkruajne fituesit dhe ne rastin tone jane ata qe e denuan veprimin e qytetareve ne ate kohe, qe ishin me fituesit e para '90-tes.

http://www.youtube.com/watch?v=BVG7zAAF4hg_________________
Tifoz i Tironës nuk bëhesh, lind!
Gjaku yt është ndryshe nga ai i të tjerëve: nuk ka rruaza të kuqe por vetëm të Bardha dhe Blu!
Ti lind kampion, nuk ke nevojë të bëhesh!
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit: Re: 2 korrik 1990: falenderoni TIRONCAT
PostPostuar: e hĂ«nĂ« 05/07/2010 09:57 
Gjak BardheBlu
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e martë 17/02/2009 00:50
Poste: 766
Vendndodhja: TIRONAS I SMUN
te lumte o G. me knoqe...!!!_________________
http://www.youtube.com/watch?v=H38907oUnRo
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit: Re: 2 korrik 1990: falenderoni TIRONCAT
PostPostuar: e shtunĂ« 06/11/2010 01:39 
Tifoz i Ri

Antarësuar: e premte 05/11/2010 04:30
Poste: 9
Aty kom qene ene un; 18=19 vjecar sapo kisha maru gjimnazin dhe n'ambasade franceze.10 dit aty pa buk e pa uj.Po kush po pyste ber buk ne fakt.Nejse,jon shum kujtime.Ishte nji koh shume e erret e historis se Shqipnis.Shyqyr qe disa prej jush nuk e perjetut ate periudh represioni c'njerzor.Por mir esht ti dini ngjarjet realisht.Ne na qujten "jashtqitja e kombit", por ne fakt jashqitja ishin ata qe per 45 vjet e qelben Shqipnin e bile era e qelbet mrinte deri maton brigjeve t'detit.Paradoksalisht nji e treta e popullsise u largu prej Shqipnie ne vitet qe pasun.Prej asa Shqipnie qe ata propagandojshin se ishte "fanar ndricues",por qe ne fakt ishte vendi me i varfer ne Europe po e po,por edhe ne bote renditeshim ne tre-kater te fundit me Haitin e Somaline.Ene kubanve i vite keq per ne,mereni me men se ca katandisje i bon venit ata pisa.


Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit: Re: 2 korrik 1990: falenderoni TIRONCAT
PostPostuar: e mĂ«rkurĂ« 19/01/2011 15:48 
Fanatic
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e djelë 01/08/2004 13:52
Poste: 912
Vendndodhja: Vorri Bomit
Hasoni shkroi:
Aty kom qene ene un; 18=19 vjecar sapo kisha maru gjimnazin dhe n'ambasade franceze.10 dit aty pa buk e pa uj.Po kush po pyste ber buk ne fakt.Nejse,jon shum kujtime.Ishte nji koh shume e erret e historis se Shqipnis.Shyqyr qe disa prej jush nuk e perjetut ate periudh represioni c'njerzor.Por mir esht ti dini ngjarjet realisht.Ne na qujten "jashtqitja e kombit", por ne fakt jashqitja ishin ata qe per 45 vjet e qelben Shqipnin e bile era e qelbet mrinte deri maton brigjeve t'detit.Paradoksalisht nji e treta e popullsise u largu prej Shqipnie ne vitet qe pasun.Prej asa Shqipnie qe ata propagandojshin se ishte "fanar ndricues",por qe ne fakt ishte vendi me i varfer ne Europe po e po,por edhe ne bote renditeshim ne tre-kater te fundit me Haitin e Somaline.Ene kubanve i vite keq per ne,mereni me men se ca katandisje i bon venit ata pisa.


shyqyr qe ka ik ajo kohe por sduhet me harru!_________________
Tifoz i Tironës nuk bëhesh, lind!
Gjaku yt është ndryshe nga ai i të tjerëve: nuk ka rruaza të kuqe por vetëm të Bardha dhe Blu!
Ti lind kampion, nuk ke nevojë të bëhesh!
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit: Re: 2 korrik 1990: falenderoni TIRONCAT
PostPostuar: e mĂ«rkurĂ« 19/01/2011 16:05 
Ultras
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e hënë 30/08/2010 20:08
Poste: 136
Vendndodhja: Rotterdam, Hollandë
who_cares shkroi:
Hasoni shkroi:
Aty kom qene ene un; 18=19 vjecar sapo kisha maru gjimnazin dhe n'ambasade franceze.10 dit aty pa buk e pa uj.Po kush po pyste ber buk ne fakt.Nejse,jon shum kujtime.Ishte nji koh shume e erret e historis se Shqipnis.Shyqyr qe disa prej jush nuk e perjetut ate periudh represioni c'njerzor.Por mir esht ti dini ngjarjet realisht.Ne na qujten "jashtqitja e kombit", por ne fakt jashqitja ishin ata qe per 45 vjet e qelben Shqipnin e bile era e qelbet mrinte deri maton brigjeve t'detit.Paradoksalisht nji e treta e popullsise u largu prej Shqipnie ne vitet qe pasun.Prej asa Shqipnie qe ata propagandojshin se ishte "fanar ndricues",por qe ne fakt ishte vendi me i varfer ne Europe po e po,por edhe ne bote renditeshim ne tre-kater te fundit me Haitin e Somaline.Ene kubanve i vite keq per ne,mereni me men se ca katandisje i bon venit ata pisa.


shyqyr qe ka ik ajo kohe por sduhet me harru!


Po vetem se na ka ngel ai muti Rama_________________
♥ Tirona ♥
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit: Re: 2 korrik 1990: falenderoni TIRONCAT
PostPostuar: e martĂ« 25/01/2011 12:05 
Fanatic
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e djelë 01/08/2004 13:52
Poste: 912
Vendndodhja: Vorri Bomit
do iki ai e do vij nje tjeter. te gjithenjesoj jane_________________
Tifoz i Tironës nuk bëhesh, lind!
Gjaku yt është ndryshe nga ai i të tjerëve: nuk ka rruaza të kuqe por vetëm të Bardha dhe Blu!
Ti lind kampion, nuk ke nevojë të bëhesh!
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit: Re: 2 korrik 1990: falenderoni TIRONCAT
PostPostuar: e martĂ« 25/01/2011 12:10 
Gjak BardheBlu
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e martë 16/02/2010 19:47
Poste: 5259
Vendndodhja: D-57072
Nuk jane te gjithe njelloj jo, po gjejne shesh e bejne pershesh._________________
Imazh
Jo në linjë
 Profili  
 
Trego postimet nga i fundit:  Rendit pĂ«r nga  
 Faqe 1 prej 1 [ 7 postime ] 

Të gjitha oraret janë UTC + 1 orë [ DST ]


Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar të regjistruar dhe 1 vizitor


Nuk mund të hapni tema të reja
Nuk mund të postoni përgjigje
Nuk mund të modifikoni postimet tuaja
Nuk mund të fshini postimet tuaja
Nuk mund të bashkëngjisni skedarë

Kërko për:
Kalo tek:  

cron