Switch to full style
Artikuj, komente, kujtime mbi historine e lavdishme 90 vjecare te klubit numer 1 ne Shqiperi
Dërgo një përgjigje

e mërkurë 21/10/2009 12:43

fanatic79 shkroi:Me sa kom lexu une ne mledhjen qe osht bo faktikisht per ekipin osht 15gushti, ene atje arsyet e venosjes se ksaj fanelle, ngjyre osht 1 oxhaku i Toptanve, e disa karakteristika te tjera nga familjet tironse. Po ashtu bluja osht von dhe si sinjifikim aristokrat. Po per sa i perket qillit tokes hones jane llafet e tifozave me e bo sa mo legjendare.

Lale e ke gabim: bardh e bluja nuk jane per me e bo fanellen sa mo legjendare por pikerisht se jane ngjyrat e qillit dhe hones, pra nuk jane llafe tifozesh. Mos harro qe emri i pare i skuadres osht Agimi dhe ishte shoqeri sportive para se te kalohej ne sport klub. Ju keshilloj te gjitheve te lexoni librin "Tirana" te Skender Jases, ne faqet 177-182 tregon si u kriju shoqeria sportive Agimi, si drejtohej me statut, veshtiresite, sukseset dhe deri ne krijimin e SK Tiranes. Nuk duhet me fol kurre me hamendje ose me hipoteza se ndryshe atehere sot duhet te ishim vesh me roze po te kishim marre shembull Juventusin.

e mërkurë 21/10/2009 13:38

Ateher: a do te dalim te gjith me nji konkluzion te perbashket qe te ngelet perjetesisht apo do vazhdojm me hipoteza?
Se italjoni boni shum mir qe e hapi ket teme se mase kishte zon myk :wink:

e mërkurë 21/10/2009 14:07

Fatjoni shkroi:Ateher: a do te dalim te gjith me nji konkluzion te perbashket qe te ngelet perjetesisht apo do vazhdojm me hipoteza?
Se italjoni boni shum mir qe e hapi ket teme se mase kishte zon myk :wink:

Jo vec kaq po duke qen se do bohet i faqe zyrtare, atehere ne duhet ti japim versionin mo te drejte e jo secili prej nesh ta tregoj historin si ti nrehet. Apo jo?

e mërkurë 21/10/2009 14:19

Ne, nuk kemi nevoje me zgjedh versione apo me dal ne konkluzion te perbashket sepse cdo gjo osht e dokumentume dhe vetem gjonat e dokumentume ngelin perjetesisht. Ne konkluzion te perbashket kane dal me 16 gusht 1920, ndryshe bohemi si Elbasoni qe na ka nxjerr vit themelimi 1913 apo Korca 1909 meqe ka ardh topi i pare nga kurbeti. Ne fakt edhe une nuk jom komplet i qarte megjithese kom ca materiale te cilat i kom citu mo siper. Gjithsesi duhet me u interesu ne biblioteke e te gjehet edhe dokumenti i 12 janar 1926 kur shoqeria Agimi u riperti ne nivel sportklubi me emrin Sport Klub Tirana per te perfaqesuar kryeqytetin.

e mërkurë 21/10/2009 14:58

ultras_tirona shkroi:Ne, nuk kemi nevoje me zgjedh versione apo me dal ne konkluzion te perbashket sepse cdo gjo osht e dokumentume dhe vetem gjonat e dokumentume ngelin perjetesisht. Ne konkluzion te perbashket kane dal me 16 gusht 1920, ndryshe bohemi si Elbasoni qe na ka nxjerr vit themelimi 1913 apo Korca 1909 meqe ka ardh topi i pare nga kurbeti. Ne fakt edhe une nuk jom komplet i qarte megjithese kom ca materiale te cilat i kom citu mo siper. Gjithsesi duhet me u interesu ne biblioteke e te gjehet edhe dokumenti i 12 janar 1926 kur shoqeria Agimi u riperti ne nivel sportklubi me emrin Sport Klub Tirana per te perfaqesuar kryeqytetin.

Lale,kur thash konkluzion i perbashket kisha parasysh qe te mblidhen gjith faktet e dokumentume ene te jepet nji version perfundimtar,jo te shpikim secili ene te nxjerrim shpikjen mo te mir.
Menoj qe dicka e till ia vlen per te ardhmen meqe u hap kjo teme,menimi im.

e mërkurë 21/10/2009 18:18

Kujtesa e Juves doli vetem se po shkon viti 2010 dhe akoma nuk kemi nje HISTORI ZYRTARE qe ta mbeshtesi dhe ta bej te njohur vet klubi i pari!! Kjo vjen vetem nga nje politike reklamash/marketingu (duke filluar nga ndertimi i nje websiti zyrtar interneti) plotesisht inekzistente nga ana klubit tone.. mjaft te permendet fakti qe "fanellat" e Tiranes, ne nje qytet pothuaj 1 milion banoresh mund te gjehen vetem tek tregu i çamve apo ne ndonje dyqan souveniresh nderkohe qe edhe keto jan Made in Gabi!!!

Re: shirt colours

e hënë 09/05/2011 22:31

Me paska shpetu kjo teme. Tirones i ka hije te kete nje histori "zyrtare" si jane caktu ngjyrat. Po ta shtrish ne TR - PR - ShK tema bohet edhe me interesante.

Re: shirt colours

e martë 13/09/2011 12:07

Uroj qe te gjejme nje version perfundimtar sa me te shpejte per kete ceshtje pasi mjatoj pytja e nje italjoni e ne u bome corap menjoni tjetrin.
Une personalisht besoj versionin Bardh e Blu qe nga fillimi e nuk besoj shume tek lidhjet me juventusin, interin a ku ta di une ca ekipi tjeter. Edhe po te ishte ashtu sduhet me e permen fare!!!! Sidomos tani qe Tirona u ka trasnformu nga shoqeria sportive Agimi ne klubim me te suksesshem shqiptar e ska nevoje te fshihet nen sjetllen e nje klubi tjeter.
Ne jemi Tirona Bardh e Blu!

Re: shirt colours

e martë 15/04/2014 19:41

Klubi po puno per faqen e webit dhe osht drejt perfundimit. Ne akoma se kemi nda si osht kjo pun... :roll:
Dërgo një përgjigje