Sot është e premte 19/07/2019 01:34
Mirësevjen tek Fanatics' House Mik
Mund të regjistrohesh këtu

Të gjitha oraret janë UTC + 1 orë [ DST ]
 Faqe 1 prej 3 [ 41 postime ]  Shko tek faqja 1, 2, 3  Pasardhëse
Autori Mesazh
 Subjekti i postimit: Intervista me Vasil Rucin (Flamurtari '80)
PostPostuar: e mërkurë 11/10/2006 15:22 
Gjak BardheBlu
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e premte 14/04/2006 15:52
Poste: 1868
Vendndodhja: mhallja re
Vasil Ruci: Futbollisti i fukarenjeve që mundi ekipin e miliarderëve "Gjithë ato ëndërra u pikëzuan në një ditë. Më mori një shok tek "Shtëpia e Pionerit" dhe më dorëzoi tek Shkënder Ibrahimi. Provoje, më tha, edhe këtë. Më dha një bluzë. Futu, më tha, por mos ki frikë". Kështu e fillon prezantimin e tij Vasil Ruci.


KOHA PAS ËNDRRËS

"E kisha ëndërruar të bëhesha futbollist. Aty gjeta në një ditë të gjithë ata që do të mbeteshin yjet e fubollit. Ishte Perlat Musta, Kreshnik Cipi, Hasan Lika, Kokalari, Mile, Kërçici, H. Gega, Agron Dauti. Ishte një spartakiadë, ku u shpallën më të mirët. Kishim humbur. Dridheshim në pushim, më saktë qamë, kur hymë, fituam 3 – 1. Kështu u bëra protagonist për ekipin e të rinjëve. Dy vjet aty, rreth moshës, 15 – 17 vjeç kam kaluar me të rinjtë. Më kujtohet që në një kampionat kam shënuar 14 gola. Në konceptin e një sulmuesi, golat janë epiqëndra e tij. Në fillim kam provuar mesfushën si lojtar, më vonë gjendem sulmues i "Flamurtarit".

GUACKË E FORTË

Me ndihmën e B. Birçes kam luajtur ndeshjen e parë në vitin 1976 ku përballë ishte Kavaja. Bëra një gol, që më drodhi nga emocionet. Depërtova tek sulmuesit që ishin hijerëndë me peshë në futbollin e Vlorës. Ishte një treshe. Sh. Zilja, S. Curri dhe P. Xhaho. Një ditë të ftohtë para përgatitjes, trajneri Birçe thotë A. Sulos, një sulmuesi potent, por që kishte pësuar rënie se do të qëndronte në stol. Po qe se do të qëndroj në stol, tha ai, do të largohem fare. I madhi Agron, nga ajo ditë u largua, më vonë, aty rreth viteve ’78 u rikthye, tashmë si tranier i Vlorës.

VALLZIMI NË FUSHË

Vitet ’80 do të konsiderohen si një hap cilësor i "Flamurtarit. Askush nuk do të mendonte më vonë se ky ekip do të pëlqehej aq shumë, do të adhurohej, herë për golat, herë për vallzimin në fushë, herë për rezultatet. Por si ndodh kjo? Ekipet e qyteteve të tjera ishin të ngjashme me njëri – tjetrin, për nga mënyra se si luanin, si fitonin dhe si humbnin ndeshjet, kupat, apo kampionati. Në atë kohë kishte ekipe rebele, që fitonin një ndeshje, njëzet i humbnin. Kështu në pamundësi për të thyer Tiranën, në jo pak kohë, bemë bllokimin e saj. Tek ajo ndrisnin dy sulmues Kola, Minga. Sot nuk dihet ku janë shpërndarë ata, por ekipi i viteve ’80 përbënte një skuadër dinjitoze, ishin P. Ruci, F. Ziai, E. Liçaj, A. Canaj, K. Cipi, Sh. Zilja, Xhaho, Taho. Ndërkohë krahas tyre vijnë prurjet e vitit ’60, Ferko, Bubeqi, Gjondeda. E përshkruar kjo rrugë është e tillë, ’82, ’93 nënkampion, ’83 dhe ’84 në finale, ’85, ’86 fitues. Prekëm dy kupa. Për fatin tonë jo fort të dëshiruar mbetëm 6 herë nënkampion. Viti ’83 e në vjimësi lexohet, vitet e të mëdhenjve. Tirana mbante peshën. Mbrojtësit e saj ishin të vështirë për të depërtuar. Lekbello, Bimo, Baçi, Vladi. Ishte koha e sportistëve "star" të Tiranës. Po atë kohë do të formonin vargonin e pafund të dhimbjes time, në mospjesëmarrjen me "Flamurtain" në kupat e Ballkanit. Për herë të parë në këto vite, skuadra zbriti në vjeshtë në takimet me Aek të Athinës dhe Velezh të Mostratit. Nuk më lejuan të merrja pjesë në të dy takimet, duke u kthyer në një spektator të thjeshtë që vuan tragjedinë e popullit të tij, vuanja "biografinë".

"A. Sulo më tha: Vasil ik bëj biografinë në Dhërmi dhe hajde pastaj. Ekipi iku, dhe në vendin tim morën Kovaçin dhe ndonjë nga rrethet. Në Evropë, Barcelona ruan emrin e saj me autoritetin e ekipit të madh. Në Spanjë, por edhe në Evropë kishte formuar varganin e pafund të titujve. Barcelona mbërriti në Vlorë, në vjeshtë, në shtatorin e Kupave të Evropës. Në formacionin e saj yjet ishin prezent. Në portë Zubizareta i Barcelonës dhe i kombëtares spanjolle. Linekeri, ylli i Anglisë, lojtar i kombëtares spanjolle. Ishin gjithashtu Hjuxh si dhe spanjollët e kombëtares Karasko, Alberto, Miguer, Viktor. Më kanë pyetur të gjithë, ndonëse kanë rrjedhur vite: Si e bëre golin? Sot po e përmbledh me dy radhë: Një top ka ardhur nga mesfusha, e kam stopuar dhe kam gjuajtur. Unë e ruaja vizionin e portës edhe kur sytë nuk shohin portën. Zubizareta me gjithë lëvizjet, ishte një portier i mahnitshëm. Furia e gjuajtjes ishte e madhe, brenda disa sekondave, topi pushoi në rrjetë dhe e drodhi Zubizaretën. Ky ishte një gol që nuk u ngjante të tjerve, ndërsa në portë ishte një portier, që gjithashtu, nuk u ngjante të tjerve. Me aftësitë dhe lartësinë ai përbënte një portier të madh, i cilësuar si më i miri në Evropë, Barcelona vërtet u befasua, por e ka mbledhur veten. Na ndëshkuan me një gol.

EKIPI I FUKARENJËVE MUNDI EKIPIN E MILIARDERËVE

Flamurtari - 1985: Kamp Nou hijerëndë. Kur kemi zbritur në "Kamp Nou" për ne ishte ftohtësirë. Në stadium kendohej. degjohej oshëtima larg, përpara stadiumeve tona të vegjël, ai ishte hijerëndë. Me Barcelonën jemi ndarë të barabartë. Jemi ndeshur në vitet ’86 – ’87 dhe bilanci ka qenë i tillë: Një fitore ne, një fitore Barcelona, dy barazime. Në "Kamp Nou" përmes asaj zhaurime për herë të parë kemi dëgjuar edhe thirrjen shqip. Ishin ca djem kosovarë të shpërndarë nëpër Evropë, që na thërrisinin me emër.

KËRCENIMI I DREJTËPËRDREJTË

Është thënë se në këto takime ekipi juaj është survejuar shume, cilat ishin shkaqet? Në Barcelonë ekipi ynë shkoi pa portierin e tij Luan Birçe. Ishin shkaqet absurde të biografisë. Bircen nuk e futën fare në të dy takimet. Në fakt thuasjse 70% e ekipit ishte regjistruar me "ftomë", siç i thonë vlonjatët biografisë. Nga kjo ftomë, jo pak kanë vuajtur tek "Flamurtari", L. Birce deri sa u detyrua largohet, por edhe F. Zijaj, Kreshnik Cipi, F. Ferko, V. Bifsha, Bubeqi, edhe unë. Kur shkonim jashtë na pyesin sa e kishim pagesën 2$? Ishte e pa imagjinueshme. Madje në shtypin e asaj kohe është thënë ekipi i fukarenjëve mundi ekipin e miliarderëve. Në të gjitha ndeshjet na shoqëronin: "komisarët e partisë". Përpara se të shkonin jashtë, thërriteshim në Ministrinë e Jashtme. Aty porositeshin, dëgjoni do t’ ju hedhim dollarë tek këmbët, por ju s’ duhet t’ i pranoni. Kohë ngrice në Ballkan.

KUR RRËZUAM "PARTIZANIN" E BEOGRADIT.

"Partizani" i Beogradit në atë kohë mbërrinte nga ajo pjesë e ngrysur e Ballkanit. Në Vlorë, kjo skuadër gjeti një tjetër skuadër që ishte gati ta hante të gjallë. Ishte politika e kohës, që e konsideronte atë një lojë politike. Situata në Shqipëri ishte e ndezur. Kurse në Vlorë ishte ca gradë më tepër. Nuk flitej veç për fitore. Ishte harruar gruri e misri. Propaganda ishte drejtuar tek "Flamurtari". Presionet dhe trysnia ishte e jashtëzakonshme. Fitorja 2 – 0 në Vlorë me gol të Iliadhit, dhe një autogol. Temperatura u rrit përpara se të shkonim në Beograd. Përpara se të kapërcenim kufirin na thanë: Duhet të fitoni se kjo ështtë një lojë politike. Situata në Beograd ishte tjetër. Ata e konsideronin thjeshtë një lojë. Goli i Kushtës na çliroi nga dy përgjegjësi, ajo politike dhe ajo sportive. Pas minutës së ’72 kualifikimi ynë ishte i sigurt. U kualifikua edhe pse në Beograd humbëm me 2 – 1. Kështu e rrëzuam "Partizanin" e Beogradit, e cila mbante në skuadër emra të mëdhenj, Smajç, Xhurobski dhe Katanec. Ky i fundit është sot trajer i Sllovenisë, që zhvilloi ndeshje të mëdha në evropianin e fundit. Endrra të thyera.

SI NA ZHVESHËN NË HANIN E HOTIT

Si vajtja dhe kthimi u përshkruan me avion dhe atuobuzë. Në Han të Hotit kemi ndjerë për herë të parë raprezaljen e shtetit. Deri atëherë ajo ishte drejtuar tërthorazi, por aty gjetëm "fytyrën" e atij shteti. Sapo mbërritëm në kufi, doganierët ishin të ngrysur dhe na thanë se me një urdhër të lart do të kontrollohej autobuzi. Ferko do të thërriste: përgatituni për zhveshje, gati i kanë hekurat këta. Na zbritën, na kontrolluan duke na zhveshur. Çmontuan edhe sedilet për ti kontrolluar. Tahos, Ziajt, Cipi, mua, na morën nga një TV që na i kishin dhuruar kosovarët. Ata kishin ardhur atë nga viset e Kosovës. Populli shkodran na priti me lule. Bllokoi autobuzin dhe bëri festë sikur të ishim ekipi i tyre.

PROTESTA E HIDHUR

Rrethanat e mbritjes së drithmës Disa anëtarë të KQ që në atë kohë ishin tifoz me Tiranën, menduan të godisnin "Flamurtarin" duke parë shkëlqimin e tij në Kupa e Evropës. Zemërimi i tyre u shfaq ngadalë. Gjetëm rastin ku u kthyem nga Polonia. Gjysma e skuadrës u përjashtua, Cipi, Taho, Ruci, etj. Atëherë një gazetar shkroi në "ZP" gjetën sebepin. Kërkuan 3200–shin, një test, që asnjëherë nuk e kisha fituar. Kështu me zemër copë e braktisa sportin. Në 10 vjet të karierës sime jam golshënuesi më i mirë shqiptar në Kupat e Evropës. Në 12 ndeshje 6 gola. Nga Kupat e Republikës nga 5 finale, kam shënuar 4 gola. U largova nga sporti me një titull që e kanë të gjithë: "Mjeshtër sporti".

Nga Gëzim Llojdia (shqip.dk)

ps. e mora nga forumi plisave


Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e mërkurë 11/10/2006 23:09 
Site Admin
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e shtunë 06/12/2003 05:08
Poste: 5004
Vendndodhja: USA
Amon ca na e vune ket artikull ktu. Athere Tirona i vite hakut Vlones dhe nuk kishte te bote fare me antaret e KQ. Ishin labt qe futen eskavatorin ne fush me mjell patate se Tirona i zgerdhiu. Po ashtu ate vit qe Flamurtari rrafi Barcen Tirona kishte 5 lojtar ne komtaren e Shqipris (plus trajnerin) qe rrafi Belgjiken dhe ishte viti qe Tirona rrafi Dinamon e Bukureshtit. Pra nuk ishte na i cudi e modhe qe Tirona i vite hakut. Ene Fred Zijaji e ka pohu te ai spektakli per tifozerin ne Top Channel. Po hajt mo do me fol dhe kopetenti ngaqe i vje inot qe NUK e fitoi dot i kampionat gjat asaj kohe.

Ja ku e thot dhe vet:
Cito:
Për fatin tonë jo fort të dëshiruar mbetëm 6 herë nënkampion. Viti ’83 e në vjimësi lexohet, vitet e të mëdhenjve. Tirana mbante peshën. Mbrojtësit e saj ishin të vështirë për të depërtuar. Lekbello, Bimo, Baçi, Vladi. Ishte koha e sportistëve "star" të Tiranës.


Ene pastaj ishte Partizani qe ja merrte lojtaret (Kol Kushten, Lefter Millon) dhe jo Tirona se asaj kohe nuk kemi pas as i Lab.

Megjithate, goli qe i ka bo Barces ne Vlor ka qen yll. Respekte.


Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e enjte 12/10/2006 10:43 
Gjak BardheBlu
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e premte 14/04/2006 15:52
Poste: 1868
Vendndodhja: mhallja re
pranaj e vuna ktu se ke forumi i plisave duket se ne asaj kohe kemi qene ne pushtet. megjithate 7 lojtar me "biografi"..... kam pas nigju qe edhe labet jan demokrat te flakte por pas '97.....


Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e enjte 12/10/2006 15:37 
Fanatic
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e enjte 19/01/2006 22:55
Poste: 738
Vendndodhja: Me Shpirt e Zemer dersa t'vdes m'TIRONEN TONE te ONDRRAVE.
Labt kon pjell komunizmin pranej mos t'na hajn me ner jush mut ktuna. Juve jeni te vegjel por race ma t'poshten se ato ska pas najhere tifozlliku i shqipnis.Kur shkojte TIRONA JONE E MODHE n'vlone bohesh nomi sikur kishte ardhe italjoni me i i pushtu.Nuk e kuptojshin qi italjont dojshin me i bo ner.Car kena hek mat mut vlone ne tifozat ene lojtaret ska per t'hek kush m'jete te jetve. Pash zotin se u bona keq mos na bini labt ktu. M'falni por po shkrujta ma gjat keni per tu cudit ckena vujte n'vlone ene co kena bo labve per nja 5-6 vjet te mira,pranej halet le ta myllin gojen. Na dolen labt e persekutumu nashi qi gjith sigurimi ishte prej vlone.Hale ngordhni ene vdisni nashi atje.Ene kur u myt anija me ato te shkrete rob gjysma ishte mush me arme per biznes ene ne kohe te demokracis ka myt robt e dynose ne sazan duke i thon hudhuni se osht italia. Ene ato te nershmit qi te "vritshin per ner" kon cu gocat e dynjose postituta m'itali.Myllnja gojen ju labt ju race e poshter qi u krenute me komunizmin.Mfalni por jom bo keq.Le t'folin ene cunat e brezit tim.


Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e enjte 12/10/2006 17:41 
ca osht mer ky artikull ktu, amon re se si cifutat ashtu ne labt s'ka rrac mo t'poshter. knej t'thoshin mik e vlla, knej gjith sigurimsa ne oficera mre kan qen, mrapa krahut e matarojshin n'spac mikun e vllain apo n'burrel me dash me thon. ku t'doni ju. jo vetem kjo qe kan qene pjella e komunizmit, po votra komunizmit ka jugu ka ardh mre se shqipnia e mesme ne e veriut kon qen me mretnine... ato erdhen me t'vrame me t'preme i besun atij mut kopili enverin e vun siper kaptine. t'ju shajshe enverin labve t'merrshin gjak n'vetull mre c'na jeni tuna thon tashi paskan qen leberit t'persekutum. amon re se majaft bon pallen e qefit ato 50vjet m'at mut rregjimi, erdhen ka ana hones s'kishin pa naiher asfalt me sy anej ka kuci c'kan ato fshatnat e laberise (fara mo e keqe shqiptare ato jon mre) ene zbriten n'tiron tu spiunu e tu pushkatu robt i vuni enveri neper pozita. ene cunat e tirones le aty brez mas brezi duhet te duroshin kto qe s'dishin c'ishte civilizimi. mir kjo, po ato merri si ti dush si n'monizem si n'demokraci kon qen njolla e zez e historise. pak vran e prene ato? ato ishin t'paret qe moren armet 97 ene e bon katrahur e bon at ven. u bo vlona qytet varrez thojshin gazetat se vritshin njoni tjetrin. po m'thuj iher a ke nigju na i tirons me sha na i tirons tjeter? n'jet jetve kurr s'e ke nigju. labi e sha labin e thot ne vet se jan rraca mo e keqe. masanej flamurtari mos t'haj mut kot per futboll s'e ne 1 kampionat qe mezi e mori e ka mor 90 kur ishte trazina modhe ene si bite njeriu n'men per futbollin shkojshin n'stadium 20-30veta max n'at vit e deri na 5 vjet tjera ashtu ka qen se ishte periudha tranzicionit t'modh fare. pranej tirona ene une qe kom qen fmi qe e shifsha me cunat e lagjes tironen me merrshin me vete me e pa e di qe n'80 kur shkojshin n'vlone u pergatitshin mir per sherr e shkojshin gjithmon me grupe t'mdhoja se leberit deshin sherr. mandi te flet me mir ci ka bo tirona flamurtarit mre. masanej ato mas partizonit e dinamos kon qen favoritet e partise s'asaj kohe. ngjo se si tirona e shkodra nuk ka qytet tjeter qe ka qit lojtare me kuintalna si i kena qit ne, sa si numrojme dot. labt ato 5-6 qe kon qit t'thartojne trute, imagjino t'kishin bo naigjo tjeter... se me i hyp njerzve kapic mas rronxes qafes jon t'vetmit ato. mando fol icik sa kampionate rresht i ka bo tirona zborr vlones ne periudhet qe thoshka ky n'intervist paskish qen t'fort ato... thuj mre se labet nuk shkun n'stadium mo se flamurtari u rraf aq keq nga tirona sa i vite turp me pa mo stadium me sy labve. foli mer brezit t'ri foli.


  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e enjte 12/10/2006 17:45 
Gjak BardheBlu
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e premte 22/04/2005 20:53
Poste: 1157
Vendndodhja: Arnhem, NL
Ky Vasili qe ankohet teshti ka pas qen antar partie,
po kto labt jan shum te shkatht me e dredh simas rastit


Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e enjte 12/10/2006 18:44 
Fanatic
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e enjte 19/01/2006 22:55
Poste: 738
Vendndodhja: Me Shpirt e Zemer dersa t'vdes m'TIRONEN TONE te ONDRRAVE.
Pasha Zotin mbohet qejfi qi po flisni kshtu.Atyne plenave komuniste i duhet dhone vetem dajak. E mani men ate shkrimin tim per neshjen me vlonen ne Qemol Stafa kur i grime 4-2. Kishin ardh me borija prej barcelone ene tashi thot na kontrollun lakuriq. Kush tju kontrollojte ju mer qena, kushurijt e juj sigurimsa? Apo harroni qi lot nom m'angli tuj vjedh saqi u bo skandal tu shkrujt gazeta. Do ju kallzoj nji histori se kena qen ne vlone ne 88. Isht minuta e 89 ene ato ishin 1-0Kishte nga 82 ene deri m'ate kohe qi skishin fitu me ne si mrena ene jasht. Cim Muca i ka pas ardh hakut. Korne ene gol barazim. Kur kena hy m'atobuz kon thy gjith xhomat e autobuzit tone ene lojtarve. Autobuzi osht nrejt mkrahe prej tifozave lab deri ke kapelja.Aty vje shefi i policise ene nard liti i tha shife car na kon bo. Ai pa pik turpi i tho i keni thy vet xhomat.
Ene tjera e tjera. se m'hypin nervat me fol per ato hale.


Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e premte 13/10/2006 13:25 
Gjak BardheBlu
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e premte 14/04/2006 15:52
Poste: 1868
Vendndodhja: mhallja re
dashkan sjell intervista si puna ksaj qe t'qisni historit e vjetra.... :D :D

un e solla ktu se duke mos ditur ti pergjigjem, e disha mir qe ju do ta kundershtoshit se osht e pakuptimt favorizimi i tirones nga diktatura...


Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e premte 13/10/2006 14:56 
Fanatic
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e enjte 19/01/2006 22:55
Poste: 738
Vendndodhja: Me Shpirt e Zemer dersa t'vdes m'TIRONEN TONE te ONDRRAVE.
Tju kallzoj nji histori tjeter. Ne kohen e demokracis,mos gaboj '92 po lujte TIRONA me partizonin per kampjonat. At vit dul shkodra kampjone dhe kto halet e humen pse TIRONA i palloi 2 fazat. Te paren 2-1 ne SELMON STERMOSI dhe te dyten 3-0 ke Qemoli. Me TIRONEN lujte i cun i mire kavajas por ishte ene lojtar shume i mire.Tranjer profesor Veri. Ne mos gaboj Mahiri mbiemrin. Shkoi ne gjermani mas TIRONES. Nejse,nand ocelli ishte akoma centerbegu i haleve. Tirona sic thashe fitoi 3-0 dhe te tre golat i boni Mahiri duke i hik nandit tek per tek. Ke goli i trete nandi i ra nga mrapa me shkelm dhe ai nuk ra por shkoi boni golin mos gaboj mas mesit te fushes. Nandi hoqi bluzen ne fushe dhe doli ene la futbollin mas asaj. Albiter ishte i hale tironas besnik kaimi qi turqisht do me thone sherbetor xhamie, dhe nuk idha as karton te kuq. Gjith jeten skishte te ngop me i bo keq TIRONES per konjukturat e asaj kohe. Une me cunat tone ishim ne stadjum si gjithmone ke rradha pare, dhe nuk mu duru ene kur erdhi ke ansorja e tribunes i bertita. O besnik o sherbetor por kur ishte komunizmi n'fuqi ne ishim te persekutumit,tani qi erdhi demokracia neve jena bo ekipi i partise eee. Prap ne do ta hajme?! Afer kishim i kalec te sigurimit ene e maj men qi qeshi ene tha:Vetem ju tifozave te TIRONES ju shko menja per kshu gjojnash. Nji kshu jina trajtu gjith jeten nga albitrat ene federata,se bojshin kariere kush i bojte keq TIRONES. Tashi na del ky klysh labi me thone qi ne kena pas kq tifoze. Ne kq nuk kishte as ene nji TIRONAS e jo me tifoz.


Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e mërkurë 18/10/2006 02:12 
Valutë
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e enjte 01/09/2005 02:24
Poste: 491
Vendndodhja: USA
Ne fillim mendova: C'eshte kjo plehre artikull qe kane pru te siti i Tirones, Vasil Ruci i Flamurtarit qe ishte zemra e Vlores, qe ishte qyteti hero i Partise Komuniste?

Po ne c'pune kemi me leberit qe na erdhen ne Tirane ne vitin e qelbur '46 e na zune shtepiat?

Pastaj pashe postimet e thashe, me mire qe e prune: te rrije qe te shprehen tironcit e vertete se c'kane heq prej leberve.

Kur thote edhe Vasil Ruci qe ka qene i persekutum, u boft nomi, s'ka mo drejtesi.

Tirona shkoi eliminoi Linfildin e s'e lane me lujt ne tur te dyte, kta ******* te dyja heret u eliminun nga Barcelona, akoma bojn gam gam. Aty po i rrifte Barcelones se lujti Flamurtari si i barabarte, ata e eliminun te dyja heret, shnet e mirupafshim.

Tirona ama i ka ardh hakut atij Flamurtari dhe e ka bo qepaze sa here qe kena lujte, i kena bo me fole me vete derisa mbollen patate ne fushe.

Jo vetem ne tifozave qe na kane ran ne qafe (Sigurimi s'i fuste ne burg ata, se ishin gjithe kusherij, na fusnin vetem neve), po edhe sportisteve te Tirones i kane bo nomin:

Nje te shtune mberrin Tirona ne Vlore te turizmi (duhet te kete qene viti 1987 per kupe republike). Ishte ora 11 e nates. Turizmi i tha futbollisteve qe s'mund te hynin ne hotel pasi ishte teper vone dhe dhomat ishin te zena (dhomat ishin te gjitha bosh, ne ate hale qyteti).

Kur Shyq Rreli insistoi qe te flinin 5-6 lojtare me nje dhome, iu tha qe ishte e pamundur.

Atehere lojtaret kane flejte ne plazh (perjashta).

Te nesermen e rrafen Flamurtarin brenda ne Vlore. Si gjithmone._________________
TIRONA 2008-2009: KAMPIONE 27 HERE!!!!!
Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e mërkurë 18/10/2006 11:30 
VllaiQamushit shkroi:
Po ne c'pune kemi me leberit qe na erdhen ne Tirane ne vitin e qelbur '46 e na zune shtepiat?
Tirona ama i ka ardh hakut atij Flamurtari dhe e ka bo qepaze sa here qe kena lujte, i kena bo me fole me vete derisa mbollen patate ne fushe.Ore ato gabzerrat zbriten n'Tiron, ene Tironsat prap s'e prishen terezin, se zengjini qe ka le zengjin jo komunizmi po ne bomba berthamore s'e ndrysho. Ato mut u bon zengjina me hakun e djersen e nershmenine e pasurise qe i kishin von Tironsat brez mas brezi. Megjithate tironsi tirons metet.

Ore hakut i kena ardh atij Flamurtari ene breksalepave lab, sa s'ka goj labi me fol per futboll me ne per na 100vjet tjera.

1991
KS Flamurtari Vlorë
FK Partizani Tiranë
KS Vllaznia Shkodër

1990
KS Dinamo Tiranë
FK Partizani Tiranë
KS Flamurtari Vlorë

1989
Sportklub Tiranë
FK Partizani Tiranë
KS Dinamo Tiranë

1988
Sportklub Tiranë
KS Flamurtari Vlorë
KF Elbasani

1987
FK Partizani Tiranë
KS Flamurtari Vlorë
KS Vllaznia Shkodër
KS Vllaznia Shkodër

1986
KS Dinamo Tiranë
KS Flamurtari Vlorë
Sportklub Tiranë

1985
Sportklub Tiranë
KS Dinamo Tiranë
KS Vllaznia Shkodër

1984
KF Elbasani
Sportklub Tiranë
FK Partizani Tiranë

1983
KS Vllaznia Shkodër
FK Partizani Tiranë
Sportklub Tiranë

1982
Sportklub Tiranë
KS Flamurtari Vlorë
KS Dinamo Tiranë

1981
FK Partizani Tiranë
KS Dinamo Tiranë
Sportklub Tiranë

Kur na e paskan bo zborrin ato ne mre ne vitet 80? Ne ene kur kena qen keq me na i sezon atyne prap i kena bo zborr. Kom qit ne vitin 90-91 ku ishte gjurulldia modhe n'shqiperi si bite n'men kerkuni atehere e moren i kampionat laparaket.


  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e mërkurë 18/10/2006 15:04 
Fanatic
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e enjte 19/01/2006 22:55
Poste: 738
Vendndodhja: Me Shpirt e Zemer dersa t'vdes m'TIRONEN TONE te ONDRRAVE.
O cuna nuk e dini se sa mbohet qejfi qi shkruni keshtu. Ajo mut rrace jo vetem qi osht krenu e betu per komunizmin por kon qene baza ma e forte e komunizmit. Prej vlone ene tepelene dilshin gjith kriminelat e sigurimit ene po t'mos ishe me 5 breza komunist vlone, ste merrshin. Xhomllikso me bohet qejfi qi e kujtove ate neshje me 87 se megjithmen kena flejte perjashta. Une e harrova.Pervec asaj fjalor ma te poshter se tifozat lab ska pas naj here shqipnia.E vetmje fushe ku shaheshe me liber shpie.Por ene ne ju kina ardh hakut pranej le ta myllin. Dy barazime ene 1 fitore kon mor me ne mrena ne vlone nga82 deri ne 90. Per nji barazim kom shkrujt ma para per tjetrin ka qene 1-0 per ne barazojn labt dhe pastaj 3-1 per TIRONEN. Ne 7 minutat e funit kon barazu ato ene Jar Sharra i shkrete ka honger gola stropio. E zejte gjumi ka i here.Ne mos gaboj ka qene '88. Vitet bojn te veten ene mun ta harroj.


Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e mërkurë 18/10/2006 15:16 
Gjak BardheBlu
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e premte 14/04/2006 15:52
Poste: 1868
Vendndodhja: mhallja re
:D :D sa paskeni pas per labt mer? :D :D


Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e mërkurë 18/10/2006 15:31 
Fanatic
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e enjte 19/01/2006 22:55
Poste: 738
Vendndodhja: Me Shpirt e Zemer dersa t'vdes m'TIRONEN TONE te ONDRRAVE.
Prit daje se skena fillu.I thon nga 78-92 qi kena per ti kallzu avash avash.


Jo në linjë
 Profili  
 
 Subjekti i postimit:
PostPostuar: e mërkurë 18/10/2006 21:04 
Gjak BardheBlu
Ikona vetjake antarit

Antarësuar: e enjte 30/10/2003 10:49
Poste: 2914
Vendndodhja: England, G.B.
Tirona-Flamurtari 1980-1990(periudha me e arte e Vlores)


Sezoni: Br. Ja.

1980/81: 3-0,2-1
1981/82: 0-0,1-0
1982/83: 3-0,3-3
1983/84: 0-0,1-1
1984/85: 0-0,1-1
1985/86: 0-0,1-1
1986/87: 0-1,1-2
1987/88: 4-2,0-1
2-1,0-0
1988/89: 2-1,0-1
1989/90: 1-1,0-2
1-1

Bilanci:+7=11-5;26:20

Vetem ne Vlore:+2=5-4;10:13

Bilanci historik total:121 ndeshje,+62=30-29;183:101_________________
http://www.kftirana.info
Imazh
Jo në linjë
 Profili  
 
Trego postimet nga i fundit:  Rendit për nga  
 Faqe 1 prej 3 [ 41 postime ]  Shko tek faqja 1, 2, 3  Pasardhëse

Të gjitha oraret janë UTC + 1 orë [ DST ]


Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar të regjistruar dhe 2 vizitorë


Nuk mund të hapni tema të reja
Nuk mund të postoni përgjigje
Nuk mund të modifikoni postimet tuaja
Nuk mund të fshini postimet tuaja
Nuk mund të bashkëngjisni skedarë

Kërko për:
Kalo tek:  

cron