Switch to full style
Artikuj, komente, kujtime mbi historine e lavdishme 90 vjecare te klubit numer 1 ne Shqiperi
Dërgo një përgjigje

e mërkurë 19/12/2007 21:53

ultra-wb shkroi:Arnaut - MALESOR.....nga hisotria e perendorise Osmane!

Nuk po them qi e di, por kom nigju qi ne der te Xhomise "osht si i thone harom ene e shkrujtme qi nuk duhet me hy kom maloku se e kon per keq"

e enjte 20/12/2007 00:09

Ju lutem cuna... e lejm ket muhabet... Besoj se u sqaru lushjnari....

e enjte 20/12/2007 00:35

eRblin shkroi:Ju lutem cuna... e lejm ket muhabet... Besoj se u sqaru lushjnari....


Lushnjari nuk kerkoi me msu turqisht mer çuna :mrgreen:

e enjte 20/12/2007 08:47

1-Lushnja hyn tek kategoria "qytet rural" ose "dytesor", prandaj cdo referim ketu per kategorite "mal, malesor" eshte pakuptim, vetem nqs Ac Ruci pat lujt ne Kukes te pakten 2 muaj.
2-Kur malsori (vini re perdorimin e prapashteses -sori dhe jo -oku) esht "qafir" "kaur" (i kershtene or taj) si puna ime, atehere justifikohet ajo e thonmja (qi un nuk osht se e kom ndigju shpesh). Por kur malsori osht myslymon, ku duhet te shkoje ai???? Me sa di un Ac Ruci ka qene nga Bregu i Detit me origjine, dhe Ner Geges nuk i jepet e drejta t'a ndaloje me hy ne cfardo objekti fetar ka deshire. Qofte edhe ne ndeshjen Traktori-Tirona (ku objekt kulti, kishe, xhami a si te doni, osht vetem nji dhe e paprekshme, dmth Tirona)
3-Me sa di un me"Arnaut" ose "arnavut" nenkuptohen shqiptaret. Kuptimin e sakte (te pare) le t'a thone te dy kompetentet. Ne shqip ne perdorim "Ej valla" per flm, kurse kuptimi eshte "ne regull" "dakort" "ashtu esht" dhe perdoret ne zhargon. Ner Gega ka pas perdor "Te Shykyr" kurse Ruci thonte her pas here "EjValla". Ktu fillo dhe konflikti mes tyne.
A e kupto lushnjaro????

a me nimo dot njeri mu?

e enjte 13/03/2008 18:17

a me nimoni dot çuna?
çere do me thone fert?

Imazh

e enjte 13/03/2008 18:31

FERT: Fides Est Regni Tutela
Eshte latinisht do t'thote: Faith is the protection of the kingdom (feja eshte mbrojtia e mretnise)

e enjte 13/03/2008 18:46

rrofsh, e di qe ka qen flamuri i shqiperise fashiste te '41 po perderisa thote feja cila osht feja e ça lidhje ka me fashistat???

e enjte 13/03/2008 18:51

patrioti_bardheblu shkroi:rrofsh, e di qe ka qen flamuri i shqiperise fashiste te '41 po perderisa thote feja cila osht feja e ça lidhje ka me fashistat???noshta ngaqe fashistat njihen si fetare te medhenj. kurse komunistat njihen se anti-fe.

e enjte 13/03/2008 18:56

ajo faith mund te perkthehet si BESIMI, se sa me shume si feja ne kete rast. BESIMI BEN FUQINE (pak a shume)... gjejeni ne itali nga latinishtja mbase me mir perkthimin se mase nga anglishtja e humb si kuptim... por pak a shume ideja doli.

e enjte 13/03/2008 20:40

16_Gusht shkroi:FERT: Fides Est Regni Tutela
Eshte latinisht do t'thote: Faith is the protection of the kingdom (feja eshte mbrojtia e mretnise)


Eshte nji nga hipotezat sepse asnje nuk e di saktesisht c'do te thote FERT realisht, pasi Vittorio Amedeo II qe e pruni si moto te familjes Savoja nuk ka lon asnji dokument. Per here te pare FERT eshte perdorur si moto per urdher te larte kavaleresk, pastaj per urdher fetar-ushtarak gjithmone nga familja Savoja.

Hipotezat jane:

- "Fert", folje latine qe do te thote "sjell" apo "suportoj". Hipoteze nder me te pranuarat duke ditur qe per here te pare kjo fjale eshte perdorur per urdher te larte ushtarak.

- "Fortitudo Eius Rhodum Tenuit", qe do te thote "Forca e tij ruajti Rodin". Kjo hipoteze lidhet me nji legjende gjate periudhes kur otomanet per te pushtuar Rodin u detyruan te perballeshin me nji nga pinjollet e familjes Savoja.

- "Foedere Et Religione Tenemur" ose "Paqja dhe Feja na mbajne te bashkuar"

- dhe e fundit ajo qe ka dhone me siper 16 Gushti, pra "Fides Est Regni Tutela" ose "Besimi eshte mbrojta e mbreterise"

Ka edhe plot supozime te tjera... Per ate qe eshte i interesuar le te boj i kerkim ne google e mund te rrij me ore te tera.

e premte 14/03/2008 22:23

Fortitudo et Robur Taurinensis. - Forza e robustezza torinese.

Fœmina Erit Ruina Tua . - La donna sarà la tua rovina.

Foedere Et Religione Tenemur (La pace e la religione ci tengono uniti)
Fides Est Regni Tutela (La fede è la protezione del Regno)

Fidanishte E Rami Tullacit - kjo lidhet me pemaxhiun nga Vrapi Peqenit, qe i dhuroji 2000 rrenje ullinj Ciceronit, te cilit i pelqeu aq shum voji saqe i dha siglen "FERT" te gjithave gjonave me ciles.

Fergese E Raki Tavdheu - ktu u bazonte monarkia shqiptar. Zogu, i biri i Sadije Toptanit kishte amanet nga nena mbreteshe kuzhinen dhe qejfet e Tironsit. Ene per hir te Tirones boni ket shkujtme te flamuri.

e premte 14/03/2008 23:01

ultra-wb shkroi:
Fergese E Raki Tavdheu - ktu u bazonte monarkia shqiptar. Zogu, i biri i Sadije Toptanit kishte amanet nga nena mbreteshe kuzhinen dhe qejfet e Tironsit. Ene per hir te Tirones boni ket shkujtme te flamuri.pa fryk qe kjo duhet t'jet :lol: jom tu majt barkun me dore :lol:

e djelë 18/05/2008 12:48

Ti Gerto vetem per fantazi qe ske per tvujt najher :D :D :D
Dërgo një përgjigje